
Udvarhelyszék textilipara évek óta erős. Ez e folyamat reccsent meg néhány hónapja
Fotó: Barabás Ákos
A jövedelemadókból befolyó összegek a városok legnagyobb adóbevételei közé tartoznak – Székelyudvarhely költségvetésének is mintegy harminc százalékát ezek a bevételek alkotják –, ezért érintheti nagyon érzékenyen a várost a textilipari leépítéshullám. Ez a visszaesés azonban demográfiai vonatkozást is kaphat, amennyiben a munkanélkülivé vált dolgozók elvándorolnak.
2020. október 18., 22:062020. október 18., 22:06
Székelyudvarhelyen egy közel ezer fős leépítési hullám zajlik a textiliparban, a dolgozók egy részét már a nyáron elbocsátották, illetve több száz alkalmazottnak az októberi, novemberi időszakban bontják fel a munkaszerződését.
Mivel a jövedelemadókból származó összegek a települések legnagyobb adóbevételei közé tartoznak, nagyon fog hiányozni a városkasszából a textiliparból elbocsátott több száz alkalmazott után fizetett, jövedelemadóból származó bevétel – mondta megkeresésünkre Geréb László, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság székelyudvarhelyi szervezetének, valamint a Rega Régiókutató Egyesületnek az elnöke, megjegyezve, hogy Székelyudvarhely költségvetésének is közel harminc százalékát ezek a bevételek alkotják.
Emellett ennek az ezer embernek az elmaradt fizetése fogyasztói oldalon is érződni fog a város és a környékbeli üzletek forgalmában, hiszen annyival kevesebbet fognak költeni. Ugyanakkor attól is tartani lehet – folytatta a felmerülő problémák sorolását –, hogy
Geréb László szerint a városvezetés leghatásosabban egy válságstáb felállításával tudná kezelni a problémát, a kidolgozandó rövidtávú, célirányos válságtervnek pedig a része kellene legyen az, hogy befektetőket, illetve hasonló profilú vállalkozásokat keresnek meg, továbbá a munkaerő-elhelyező központoktól tájékoztatást kérnek arról, hogy milyen munkaerőre van szükség a környéken, és szükség esetén ennek megfelelő átképzéseket lehetne szervezni.
Ugyanakkor javasolt lenne felmérést készíteni az állástalanná váltak körében arról, hogy milyen képesítéssel rendelkeznek, és milyen terveik, lehetőségeik vannak az elhelyezkedésre. A gazdasági szakember tudomása szerint egyébként nem csak a várost, hanem a környező településeket is érinti a székelyudvarhelyi textilipari leépítés, hiszen az elbocsátottak közel 50 százaléka nem székelyudvarhelyi, hanem a környékbeli településeken él. Ugyanakkor úgy tudja, hogy
A problémával kapcsolatban kerestük Gálfi Árpád polgármestert is, ám ő pihenőszabadságát tölti, nem értük el. A városháza szóvivője, Zörgő Noémi kérdéseinkre azt válaszolta, hogy
Nagyon előrehaladott fázisban vannak a megbeszélések, de egyelőre több részletet nem közölhetnek, a közeljövőben ad majd ki bővebb tájékoztatást a témában a városháza, ha megállapodásra jutnak a beruházóval – mondta a szóvivő.
Folyamatosan az Ugron Gábor, Orbán Balázs, Farcád és Lejtő utcák házai között ólálkodott az elmúlt időszakban egy kifejlett medve, amelyet végül hétfőn este lőttek ki a vadászok a székelyudvarhelyi városvezetés utasítására.
A Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) nem kellene támogatnia egy Sorin Grindeanu vezette kisebbségi kormányt – jelentette ki hétfő este Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Egyre több településen figyelmeztetik a lakókat lakott területre merészkedő medvék miatt Hargita megyében – az elmúlt napokban több udvarhelyszéki és gyergyóiszéki községben is Ro-Alert üzenetet küldtek.
Az SOS Románia parlamenti politikusai megkezdték az aláírásgyűjtést Nicuşor Dan elnök tisztségből való felfüggesztésének kezdeményezéséhez – jelentette be hétfő este a párt elnöke.
Folytatódnak kedd reggel a leendő miniszterek parlamenti bizottsági meghallgatásai, délután pedig megalakul a Tisza-kormány, majd összeül az Országgyűlés, és esküt tesznek a miniszterek.
Általában meleg időre, de ingadozó hőmérsékleti értékekre lehet számítani a következő két hétben, és ezen a héten esők is várhatók – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 11–24. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Székelyudvarhelyen és Maroshévízen is medvét láttak hétfőn este; mindkét esetben hívták a 112-t – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Több mint 630 ezer eurót könyvelt el az RMDSZ tavaly tagdíjakból, adományokból és egyéb bevételekből a Hivatalos Közlönyben megjelent adatokat elemző Cotidianul szerint. Ehhez társul még több mint 11,5 millió euró, amelyet a Kormányfőtitkárságtól kaptak.
Előzetes letartóztatásba helyezték azt a 39 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy pénteken megölt egy 18 éves lányt egy perbáthidai kecskefarmon.
Rendszerváltásra van szükség a külhoni magyarsággal való kapcsolattartásban és a támogatási rendszerben egyaránt – erről beszélt a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszteri poszt várományosa hétfőn Budapesten.
1 hozzászólás