
Az oktatás új lehetőségeit nyitná meg a virtuális valóságon alapuló technológia, a pályázat részleteit ezután dolgozzák ki. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Marosvásárhely lehet az ország első olyan városa, ahol a középiskolások és egyetemi hallgatók olyan technológiákon alapuló oktatásban részesülhetnek, amelyek a jövőt jelentő intelligens tanításon alapulnak. Virtuális és kiterjesztett valósághoz szükséges eszközökre pályázott a város önkormányzata, amelynek részleteit és feltételeit a következő hatvan napban dolgozzák ki, és csak azután döntenek arról, hogy megéri-e ebbe befektetni a városnak.
2021. január 11., 18:542021. január 11., 18:54
2021. január 12., 08:402021. január 12., 08:40
Mintegy 25 millió dollár értékű vissza nem térítendő támogatásban részesülhet Marosvásárhely az Amerikai Egyesült Államokbeli Eon Reality vállalat (nincs köze a hasonló nevű gázszolgáltató vállalathoz – szerk. megj.) jóvoltából egy olyan pályázat révén, amely az oktatás új lehetőségeit nyitná meg az úgynevezett Eon-XR technológia, vagyis a virtuális valóság eszközei által. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy például
„Egy decemberi tanácsi határozat megadta az engedélyt, hogy a város pályázzon a lehetőségre, de ez még nem került semmibe Marosvásárhelynek. A következő hatvan napban dolgozzuk ki a részleteket, ezért megbeszélést tartottunk az összes középiskola és mind a négy egyetem vezetőjével a városból, és tetszett nekik a projekt. Most pedig szeretnénk felmérni azt, hogy milyen feltételek mellett tudjuk ezt megvalósítani, illetve megvizsgáljuk azt is, hogy azokban a külföldi városokban, ahol már be van vezetve, milyen eredményeket hozott a gyakorlatban” – részletezte a projekt egyik felelőse, W. Szabó Péter városi tanácsos, mesterséges intelligenciában jártas szakember.
Van igény az oktatás modernizálására Marosvásárhelyen, és a kiterjesztett vagy virtuális valóság olyan terület, ahol egész Romániában lemaradások vannak felsőoktatás szintjén is, nem csak a középiskolákban.
illetve felnőttképzésekre is lenne lehetőség. Továbbá a projekt részeként szakembereket küldenének az Egyesült Államokból, hogy kiképezzék a helyi tanárokat – tudtuk meg a pályázatért felelős városi tanácsostól.
„Az EonXR egy újfajta tanulási modellt is jelent, amit úgy is szoktak hívni, hogy Classroom 3.0, ez azt jelenti, hogy audio-, video- és 3D modellek segítségével jobban meg lehet érteni világunkat és a tananyagot is. A virtuális és kiterjesztett valóság egyre nagyobb teret fog hódítani az életünkben, ez jelenti a jövőt” – magyarázta W. Szabó Péter.
A vállalat Learn for Life nevű programját, amelyre a város is pályázott, sok helyen alkalmazzák már világszerte, de fontos lenne, hogy a programot összehangolják az egyetemekkel. Marosvásárhely egyébként még nem kötelezte el magát semmire ezzel kapcsolatban. Miután kidolgozzák, hogy mi mennyibe kerül, hány gépet, hány oktatási órát, szakembert kap a város és mennyi pénzt kell előre befektetni, azután dönt erről a helyi tanács, és ha megszavazza, csak azután fogják aláírni a finanszírozási szerződést.
A projektfelelős szerint mivel Romániában még senki nem hozott létre ilyen jellegű kutatóközpontot, ez hozzájárulna ahhoz, hogy a marosvásárhelyi informatikai szakemberek versenyképesebbekké váljanak világszerte, és ezzel felhívnák a befektetők figyelmét is az erdélyi városra.
A ghișeul.ro online ügyintéző platform vizuális arculatát másolják és a közlekedési minisztérium nevében hamis SMS-eket küldenek csalók – figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Közel három évig tartó közösségi összefogás és több tízezer támogató szavazat után sem került be a LEGO hivatalos kínálatába a székelykaput megidéző építőszett. Az alkotó nem csüggedt, a teljes tervdokumentációt ingyenesen elérhetővé tette.
Nemcsak a diáknak kell vizsgáznia – olykor értelmetlennek tűnő módon –, hanem a pedagógusoknak is bizonyítaniuk kell. Hétfőn országszerte megtartották a véglegesítő vizsgát, amelynek sikeres teljesítése nélkül a pedagógus nem maradhat a rendszerben.
Szerdán nulla órától olyan legendás hangjátékokkal tér vissza a Kossuth Rádió, melyeket az elmúlt 16 évben nem hallhattak: ismét lesz déli harangszó és éjfélkor Himnusz – tájékoztatta az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-t.
Nicușor Dan államfő szerint várható volt, hogy nézetkülönbségek lesznek a pártok között a téma kapcsán, mivel a közalkalmazotti bértörvény rendkívül összetett jogszabály.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy egyelőre nem nevez meg miniszterelnök-jelöltet, mert jelenleg nincs olyan politikus, aki mögött parlamenti többség állna.
Több mint két évtizedes mélypontra csökkent a vízhozam a Duna romániai szakaszán, a belépésnél (Báziásnál) mért másodpercenkénti 1800 köbméteres érték alig több mint egy harmada a júliusi átlagnak.
Két, 1940-ben és 1941-ben elhelyezett időkapszula került elő a csíksomlyói kegytemplom jobb oldali tornyának gömbjéből – adja hírül a Ferences sajtószolgálat.
Újabb fontos lépést tettünk azért, hogy több parkolóhely legyen Marosvásárhelyen, a Kövesdomb negyedben.
szóljon hozzá!