
Fontos a gyerekek megfelelő ismerete a szabályos közlekedésről a kerékpárral
Fotó: Haáz Vince
Magyar és román nyelvű tankönyvet, munkafüzetet, de online használható segédanyagokat is készített a Marosszéki Közösségi Alapítvány a biztonságos kerékpáros közlekedésről, mindezt azért, hogy választható tantárgy legyen ez a témakör is. Az elkövetkezőkben népszerűsítő körútra indulnak, többek között Csíkszeredába, hogy bemutassák a Save4Cycle programot.
2022. május 19., 19:592022. május 19., 19:59
A Marosszéki Közösségi Alapítvány már 2016-ban elkezdett foglalkozni a diákok közlekedési ismereteinek bővítésével, különösen azzal, hogy mennyire biztonságosan bicikliznek. Fontosnak tartották, hogy a diákok ismerjék meg a bicikli felépítését, biztonságos használatát, de a közlekedési szabályokat is.
Az alapítvány ügyvezető igazgatójától, Gál Sándortól megtudtuk, hogy az évek során Magyarországon, Hollandiában, az Egyesült Királyságban és Szlovéniában nézték meg, hogy ott hogyan tanítják meg iskolai keretek között biciklizni a diákokat és hogyan alkalmazzák a gyermekek a tudást a mindennapi életben. Minden országban más-más a helyzet:
Ott, a tanítás végén egyetlen szülő sem parkol az átjárón, várva, hogy a gyermeke jöjjön és hazavihesse. Ott mindenki biciklivel jön és megy haza az iskolából. Persze ehhez hozzátartozik, hogy van megfelelő kerékpárút és az autósok is hozzá vannak szokva a két keréken közlekedőkhöz – tudtuk meg Gál Sándortól.
Az évek során az alapítvány létrehozott több tanároknak szóló könyvet, munkafüzetet, de diákoknak szóló munkafüzetet is, amelyekből
Nemcsak a kerékpározást, hanem azt is, hogy gyalogosként és busszal közlekedőként mire kell odafigyelni. A Maros Megyei Tanfelügyelőséggel és rendőrséggel közösen,
Az elkövetkezőkben az ország több megyéjébe el fognak látogatni, hogy ismertessék ezt a programot, a nyomtatott kiadványokat és az academiavelo.ro honlapot, ahol magyar és román videoklipek, interaktív tesztek segítségével lehet megszerettetni a kerékpározást és megtanítani a biztonságos közlekedést.
Gáll Sándor a Székelyhonnak elmondta, hogy több síkon is nehézségben ütköznek a munkájuk során. A jelenleg hatályos törvények értelmében közutakon 14 éven alatti gyermek nem kerékpározhat, szülői felügyelettel sem, a járdán pedig tilos biciklizni.
De nehézséget jelent biztosítani a pénzforrást is, amelyből meg tudnák fizetni a tanárokat, hogy megtanítsák szabályosan biciklizni a településeken diákokat, elmondják nekik a biztonságos közlekedés alapjait.
– magyarázta Gál Sándor.
A program népszerűsítése érdekében az elkövetkező időszakban több megyében, többek között Hargita megyében, Csíkszeredában is tájékoztató kampányt indítanak, de az Iskola másképp hét keretében is szívesen bemutatják a programot, a helyes kerékpáros közlekedés fontosságát az iskolákban.
Húszezer lejre bírságolták azt a bolgár turistát, akit szerdán megharapott egy medve a Transzfogarasi úton.
Demeter András István lemondott kulturális miniszter pénteken közölte, hogy a felmentéséről szóló elnöki rendelet közzétételéig változatlan eltökéltséggel látja el feladatait.
A marosvásárhelyi tanácsosok megnyirbálták a városvezetés által benyújtott hitelösszeget, az eredeti százötvenmillió lejes kölcsön helyett csak nyolcvannyolcmillió lejes keretet fogadtak el. A tervezett beruházásokat is módosították.
A hosszú hétvégén az ország nagy részén légköri instabilitásra, átmeneti esőkre és időnként megélénkülő szélre lehet számítani – nyilatkozta pénteken az Agerpresnek az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) ügyeletes meteorológusa, Oana Catrina.
Sulyok Tamás köztársasági elnök az Európa Tanács alkotmányjogi tanácsadó testületétől kérte a fennálló alkotmányos kérdések értékelését és a testület szakértői közreműködését – közölte a Sándor-palota pénteken az MTI-vel.
Gyergyószentmiklós önkormányzata átfogó közigazgatási és városüzemeltetési átszervezést visz véghez. Amellett, hogy a kötelező létszámcsökkentést végrehajtják, a hatékonyabb működést, lakosságot jobban kiszolgáló hivatalt ígérnek.
Elfogadták a csíkszeredai Fodor Sándor park körüli út-és járdahálózat felújítására a megvalósíthatósági tanulmányt az önkormányzati képviselők májusi ülésén pénteken egyéb határozatok mellett. A beruházás értékét közel 7 millió lejre becsülték.
Az ország nagy részét érintő viharos szélre adott ki pénteken elsőfokú (sárga) riasztásokat az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Ismét meghosszabbította a Brassó Megyei Törvényszék Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke, valamint Kurkó András, a Hargita Megyei Közpénzügyi Adminisztráció volt igazgatóhelyettese hatósági felügyeletét.
1 hozzászólás