
Fotó: Pinti Attila
A június 9-i választások alkalmával a választójoggal rendelkező állampolgárok az alábbi formában gyakorolhatják e jogukat.
2024. április 24., 14:462024. április 24., 14:46
A(z utólag módosított és kiegészített) 2015. évi 115. sz. (Helyi önkormányzati választási) Törvény 18. cikkének (1) bekezdése, valamint a 2024. évi 199. sz. Kormányhatározat Mellékletének a 71. pontja értelmében azok a választásra jogosult állampolgárok, akik a választás időpontja – vagyis 2024. június 9. – előtt több mint 6 (hat) hónappal költöztek ideiglenesen Marosvásárhely Megyei Jogú Városba, jogosultak a választás időpontja előtt legkésőbb 45 (negyvenöt) nappal – vagyis 2024. április 25-ével bezárólag – kérelmezni az ideiglenes lakhelyük szerinti felvételüket a Választói névjegyzékbe. A kérelmet az Állandó Választási Hatóságnak A Választói névjegyzékbe történő felvételt kérelmező formanyomtatványokról szóló 2016. évi 8. sz. határozatában foglaltak szerint kell kitölteni, keltezni és aláírni.
Azok a választásra jogosult állampolgárok, akik a választás napja előtt több mint 60 (hatvan) nappal (2024.04.11. előtt) költöztek ideiglenesen Marosvásárhely Megyei Jogú Városba, a választások napján kiegészítő listára kerülnek, mégpedig abban a választókörzetben, ahová ideiglenes lakhelyük szerint tartoznak.
A(z utólag módosított és kiegészített) 2015. évi 115. sz. (Helyi önkormányzati választási) Törvény 18. cikke (41) bekezdésének a rendelkezéseitől eltérően, illetőleg a 2024. évi 21. sz. Sürgősségi Kormányrendelet 14. cikke előírásainak az értelmében azok a választásra jogosult állampolgárok, akik a választás napja előtt kevesebb mint 60 (hatvan) nappal – vagyis leghamarabb 2024. április 10-én – költöztek ideiglenesen az adott választókerületbe, a 2024. június 9-i helyi önkormányzati választások alkalmával csak abban a községben, városban, megyei jogú városban vagy az adott megyei jogú város azon területi-közigazgatási alegységében gyakorolhatják a választójogukat, ahol állandó lakhellyel rendelkeznek.
(X – fizetett hirdetés)
A múlt év végén 28,63 millió aktív bankkártya volt forgalomban Romániában, ami 10,07 százalékos növekedést jelent 2025 júniusához képest – derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) összesítéséből.
Egy évvel a bányakatasztrófa után a parajdi árusok közül sokan már feladták, bezárták a boltokat. De van, aki még kitart.
Lehűlésre számíthatunk az elkövetkező napokban, jövő hét közepéig egy hideg légtömeg határozza meg térségünk időjárását – vetítette előre Elena Mateescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) igazgatója a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva.
Nicușor Dan államfő hétfőn a Cotroceni-palotában konzultál a parlamenti pártokkal az új kormány megalakításáról.
Átfogó közlekedésrendészeti akciókat szerveztek a hétvégén Maros, Kovászna és Hargita megyében. A rendőrök több száz autóst és motorost ellenőriztek, és ittas, valamint kábítószer hatása alatt vezető sofőröket is kiszűrtek a forgalomból.
A bolgár DARA nyerte meg szombat este az Eurovíziós Dalfesztivált a Bangaranga című dallal. Bulgária először diadalmaskodott a versenyen, amelyen az elmúlt három évben gazdasági nehézségek miatt nem vett részt – jelentette az AFP és az EFE.
Közvitára bocsátotta a közlekedési minisztérium a július 1-jétől érvényes járműkategóriánkénti úthasználati díjat (rovinieta) szabályozó rendelettervezetet. Az új rendszer az európai kibocsátási normákat is figyelembe veszi.
Dragoș Pîslaru beruházásokért és európai projektekért felelős ügyvivő miniszter szombaton kijelentette, hogy megvan a terve a helyreállítási terv (PNRR) teljes vissza nem térítendő keretének lehívására.
Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 8 megye, és elsőfokú riasztást 22 megye folyóinak vízgyűjtő területére.
A Richter-skála szerint 3,5-as erősségű földrengés történt szombaton 8 óra 53 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).