
Fotó: Pinti Attila
A június 9-i választások alkalmával a választójoggal rendelkező állampolgárok az alábbi formában gyakorolhatják e jogukat.
2024. április 24., 14:462024. április 24., 14:46
A(z utólag módosított és kiegészített) 2015. évi 115. sz. (Helyi önkormányzati választási) Törvény 18. cikkének (1) bekezdése, valamint a 2024. évi 199. sz. Kormányhatározat Mellékletének a 71. pontja értelmében azok a választásra jogosult állampolgárok, akik a választás időpontja – vagyis 2024. június 9. – előtt több mint 6 (hat) hónappal költöztek ideiglenesen Marosvásárhely Megyei Jogú Városba, jogosultak a választás időpontja előtt legkésőbb 45 (negyvenöt) nappal – vagyis 2024. április 25-ével bezárólag – kérelmezni az ideiglenes lakhelyük szerinti felvételüket a Választói névjegyzékbe. A kérelmet az Állandó Választási Hatóságnak A Választói névjegyzékbe történő felvételt kérelmező formanyomtatványokról szóló 2016. évi 8. sz. határozatában foglaltak szerint kell kitölteni, keltezni és aláírni.
Azok a választásra jogosult állampolgárok, akik a választás napja előtt több mint 60 (hatvan) nappal (2024.04.11. előtt) költöztek ideiglenesen Marosvásárhely Megyei Jogú Városba, a választások napján kiegészítő listára kerülnek, mégpedig abban a választókörzetben, ahová ideiglenes lakhelyük szerint tartoznak.
A(z utólag módosított és kiegészített) 2015. évi 115. sz. (Helyi önkormányzati választási) Törvény 18. cikke (41) bekezdésének a rendelkezéseitől eltérően, illetőleg a 2024. évi 21. sz. Sürgősségi Kormányrendelet 14. cikke előírásainak az értelmében azok a választásra jogosult állampolgárok, akik a választás napja előtt kevesebb mint 60 (hatvan) nappal – vagyis leghamarabb 2024. április 10-én – költöztek ideiglenesen az adott választókerületbe, a 2024. június 9-i helyi önkormányzati választások alkalmával csak abban a községben, városban, megyei jogú városban vagy az adott megyei jogú város azon területi-közigazgatási alegységében gyakorolhatják a választójogukat, ahol állandó lakhellyel rendelkeznek.
(X – fizetett hirdetés)
A Zetelaka községhez tartozó Sikaszóban kedd délben és délután is láttak medvét. Este újabb településeken is feltűnt a nagyvad.
Gyulán román barátjával harangozott a görög-keleti templomban, Japánban asztalosinas volt, rácsodálkozott Mongóliára, születése óta hajtja a kíváncsiság. Az irodalmi Nobel-díjas Krasznahorkai László Marosvásárhelyen mesélt. Vastapssal köszönték.
Négy év szünet után ismét egy flashmobbal jelentkezett a sepsiszentgyörgyi Kék Hold táncklub, amelyről a beavatottak már tudják, hogy tagjait az eső sem tudja elriasztani. Kedd délután park felső sétányán 50 pár táncolt az esőben.
A német Rheinmetall hadiipari vállalat kedden bejelentette, hogy 5,7 milliárd euró értékű szerződéseket írt alá a román hadsereggel, amit a cég „az elmúlt időszak legnagyobb nemzetközi szerződéscsomagjának” nevezett.
Elkezdődött a beiratkozás a 2026-os nyári érettségi vizsgaidőszakra, a végzősöknek pedig június 4-én véget ér a tanév. A szóbeli vizsgák jövő héten, az írásbeli megmérettetések pedig június 29-én kezdődnek.
Kelemen Hunor szerint Eugen Tomac esetleges miniszterelnökké jelölése „még vészmegoldásnak sem” tekinthető.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakciói nem fognak bizalmat szavazni egy olyan kormánynak, amelyben a párt nem vesz részt – jelentette ki kedden Ștefăniță Avrămescu képviselő.
Vélhetően június második felében nyitják meg a forgalom előtt a Transzfogarasi utat a Szeben megyei Bilea-tó és az Argeș megyei Piscul Negru között – jelentette be kedden a brassói regionális útigazgatóság szóvivője.
A miniszterelnök kijelölésének és egy biztos parlamenti támogatást élvező stabil kormány megalakításának késlekedése az ország politikai, gazdasági, társadalmi és biztonsági helyzetének gyors ütemű romlásához vezet – jelentette ki Traian Băsescu.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátusi frakcióvezetője, Daniel Fenechiu kedden kijelentette, hogy véleménye szerint pártja nem fogja támogatni Eugen Tomac miniszterelnökké jelölését.