Egy javaslat szerint hasznosabb lenne a pénz helyett az ételjegy. Képünk illusztráció
Fotó: Thomas Campean
Nem ritka az olyan eset, amikor a szülők a gyermekpénzt nem a célnak megfelelően használják, tehát nem élelmet és ruhát vásárolnak abból, hanem cigarettát, illetve alkoholt. Ezen szeretnének változtatni, a gyermekek érdeket szem előtt tartva, noha egyelőre csak a kérdések sorjáznak.
2018. június 06., 20:422018. június 06., 20:42
Maros megyében 103 ezer gyermeknek jár az államilag nyújtott segély, ami jelenleg 84 lej, ám ellenőrizhetetlen, hogy a szülők, illetve a törvényes gyámok valóban célszerűen használják-e fel azt – vetette fel a kérdést az egyik Maros megyei parlamenti képviselő. A szociál-demokrata politikus ezért egy olyan törvényjavaslattal lépett elő, hogy
Cristian Răduț, a Maros megyei szociális igazgatóság vezetője a Marosvásárhelyi Rádiónak nyilatkozva kifejtette, jelenleg a törvény nem ad arra lehetőséget, hogy a gyermekpénz felhasználását ellenőrizni lehessen. Nem ritka az, amikor a pénzt felvevő szülők nem a gyermekre költik azt, hanem olyan élvezeti cikkekre, amelyre egyébként tilos lenne.
– fogalmazta meg a kérdést az igazgató, hozzátéve, hogy erre sem törvényes forma nem létezik, sem módszer. Ő azonban hisz abban, hogy zömében a gyermekek javára fordítják az összeget a szülők, bár hallott olyan esetekről is, amikor nem.
A gyermekpénzt vagy egy bankszámlára utalják a hivataltól, vagy személyesen a postás kézbesíti. Míg Nagy-Britanniában például a gyermekeknek szánt állami segély 300 font havonta, Romániában mindössze 84 lej, vagyis kevesebb mint 20 euró. Ezt az összeget a szülőnek vagy a gyámnak kimondottan a gyermek étkeztetésére vagy ruháztatására szabadna fordítania. De mivel ezt nem lehet ellenőrizni, változtatni kellene a törvényen – állítják a politikusok.
Csép Andrea RMDSZ-es parlamenti képviselő lapunk érdeklődésére elmondta,
Az ételjegyet mint alternatívát nem tartja elvetendőnek, ám a gyermek igényeinek megfelelő szolgáltatások finanszírozását látná elsősorban fontosabbnak. A nyugat-európai országokban működik az úgynevezett afterschool szolgáltatás, ami az iskolai tanórákat követő tevékenység, foglalkozás, étkezés, tanulás támogatását jelenti, a gyermekek fejlődéséhez járul hozzá.
A politikus egyelőre nem látja, hogyan lehetne ezt megvalósítani Romániában, de mindenképpen ezt tartaná a legjobb alternatívának, ami a gyermekek állami támogatását illeti.
– fogalmazott Csép Andrea, aki azt sem tartja kizártnak, hogy a támogatás mértéke a szülők jövedelmének arányában történne. Ahogy mondta, nagyon sok az olyan gyermek falun, akik nem tudnak megfelelő körülmények között tanulni, a szülőknek kevés jövedelmük van, vagy vannak olyan családok, ahol délután a gyermekekkel nem tudnak foglalkozni, a tanórák után egyedül vannak otthon. Csakhogy ezt a szolgáltatást kötelezővé kellene tenni, és akkor egy sor további kérdés merülne fel, hogy hogyan, milyen formában. „Szerintem mindenképpen a szolgáltatások biztosítanák a gyermekek fejlődését” – szögezte le a politikus.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!