
Csökkent a koronavírus elleni oltási kedv a székelyföldi tanulók körében. Képünk illusztráció
Fotó: Balázs Attila/MTI
A tanulók beoltása jó lehetőség lenne arra, hogy ősszel a tantermekben indulhasson újra az oktatás, és ne online formában. A tanügyminiszter elmondása szerint a 16 és 19 év közötti diákok 15 százaléka kapott eddig koronavírus elleni védőoltást Romániában. Országszerte azonban csökkent az oltásvállalás, ez pedig a székelyföldi tanulók körében is érezhető.
2021. június 12., 11:402021. június 12., 11:40
Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter közlése szerint a 820 ezer 16 és 19 év közötti diák közül 117 ezer van beoltva, azaz közel tizenöt százalékuk. Úgy véli, ezután még több beoltott tanuló lesz, és ez optimizmusra ad okot a szeptemberi, biztonságos és személyes jelenléttel járó iskolakezdéssel kapcsolatban.
A 12–19 éves korosztály közül 127 ezer fiatal van beoltva jelenleg. A miniszter szerint ez jelentős százalékos arány országos szinten. A 829 ezer, 12–15 éves tanuló közül mintegy tízezer beoltott diák van – idézte a Mediafax hírügynökség Sorin Cîmpeanu szavait. Országos szinten tehát
Megyékre lebontva még nem összesítették a 12–15 éves gyerekek beoltási arányát a tanfelügyelőségek.
Maros megyében a 13 412 tizenhat év fölötti diák közül eddig 1286-an éltek az oltás lehetőségével, vagyis közel tíz százalékuk – közölte az adatokat Irimie-Matei Camelia, a tanfelügyelőség sajtófelelőse. A 12–15 évesek körében beadott oltási számokról sem a tanfelügyelőségnek, sem pedig a Maros Megyei Egészségügyi Igazgatóságnak nincsenek összesített adatai. Az viszont kiderül, hogy
hiszen míg május végéig 1279 tizenhat év fölötti diák kapott oltást, addig az elmúlt két hétben összesen hét diák jelentkezett oltásra a megyében. A Maros megyei pedagógusok közül jelenleg 3182-en vannak beoltva, mintegy ötven százalékos a beoltottsági arányuk – közölte a sajtófelelős.
Kovászna megyében a 6177 tizenhat év feletti diák közül eddig 327 tanuló kapta meg a koronavírus elleni védőoltást, azaz öt százalékuk – tájékoztatott a hétfőn összesített adatokról Kiss Imre főtanfelügyelő. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt két hétben, azaz a legutóbbi összesítésünk óta mintegy nyolcvan Kovászna megyei tanuló élt az oltás lehetőségével a 16–19 éves korosztály körében.
vagyis 327 személy kapott eddig összesen védőoltást ebben a kategóriában.
A Hargita megyei tanfelügyelőség még nem összesítette a beoltott diákok számát.
Csütörtökön érkezik a diákok első ösztöndíja az idei tanévben, ezúttal szeptemberre és októberre is egyszerre utalják a pénzt. Székelyföldön mintegy százezer diák jogosult valamelyik ösztöndíjra, köztük mintegy ötven kiskorú, iskolába járó édesanya.
A bírák és ügyészek nyugdíjazási feltételeit szabályozó új törvénytervezet a korábbi 10 év helyett 15 éves átmeneti időszakot szab meg a nyugdíjkorhatár 65 évre növelésére.
Katona Lórántot, a székelyudvarhelyi helyi rendőrség igazgatóhelyettesét bízta meg a Szakács-Paál István polgármester, hogy ideiglenesen vezesse az egységet, miután egy bírósági ügy miatt felfüggesztette tisztségéből László Szabolcs igazgatót.
Ittasan veztett egy marosludasi férfi, aki – miután a rendőrök megállították –, megpróbálta megvesztegetni őket.
Magyar és román paleontológusok példa nélküli koncentrációjú leletet találtak a Hátszegi-medence nyugati felében, a lelőhelyen négyzetméterenként több mint száz gerincesmaradványt fedeztek fel.
Másfél év alatt megépült a szerdán délután felavatott, hetven gyerek befogadására alkalmas bölcsőde Székelyszentléleken. Az átadáson elhangzott: bíznak benne, hogy legkésőbb a következő tanévtől már fogadhatják ott a kicsiket.
A 2022-ben közberuházásokra felvett 100 millió lejes kölcsönét újabb 10 millió lejjel növelte meg a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, mert mindent egyszerre szeretnének elvégezni: az iskolák nagy többsége teljes átalakuláson esik át.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) egyetért a központi közigazgatás tevékenységének hatékonyabbá tételével, a fizetések csökkentését azonban nem támogatja – jelentette ki Sorin Grindeanu PSD-elnök.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ javaslatot tett arra, hogy a tanügyre ne vonatkozzon a személyi kiadások 10 százalékos csökkentése, amelyet a közigazgatási reformról szóló tervezet ír majd elő.
Dragoș Pîslaru szerint nem biztos, hogy az Európai Bizottság (EB) teljesítettnek fogja tekinteni a bírói és ügyészi különnyugdíjakkal kapcsolatos PNRR-mérföldkövet, ha a kormány csak a tervezetet tudja felmutatni a november 28-i határidőig.
3 hozzászólás