Noha kicsivel gyengébb az idei káposztatermés az elmúlt évekhez képest Gyergyószárhegyen, így az eladási ár lett termelő barátabb – hangzott el a hétvégén tartott a 13. Híres Szárhegyi Káposztavásár és Fesztiválon, ahol bebizonyosodott, hogy „minden káposzta szárhegyi”.
2019. október 13., 12:302019. október 13., 12:30
2019. október 13., 12:452019. október 13., 12:45
Noha kicsivel gyengébb az idei káposztatermés az elmúlt évekhez képest Gyergyószárhegyen, így az eladási ár lett termelő barátabb – hangzott el a hétvégén tartott a 13. Híres Szárhegyi Káposztavásár és Fesztiválon, ahol bebizonyosodott, hogy „minden káposzta szárhegyi”.
2019. október 13., 12:302019. október 13., 12:30
2019. október 13., 12:452019. október 13., 12:45
A gyergyószárhegyi káposzta meglétét ünnepként élik meg a községben. Az évtizedek során a termény betakarítása is a hálaadással volt teljes. Mindezt manapság fesztivál jelleggel, de nem felejtve a hagyományokat, többnapos rendezvényen ülik meg.
Az égiek is szárhegyiek mellé szegődtek: ragyogó napsütéssel, köszöntőkkel indult a szombati programsorozat, ahol Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke elmondta, hogy egy nappal korábban Székelyudvarhelyen a kobátfalviaknak azzal büszkélkedett, hogy ő már megvásárolta a hordós káposztát Szárhegyen. Az innen indult minőségfitogtatásból a politikus került ki „győztesen”, azzal, hogy a kobátfalvi káposztával ellentétben a szárhegyi védjeggyel rendelkezik. Ennek kapcsán ösztönözte gondolkodásra a jelenlévőket azzal, hogy feltette a kérdést: „képesek vagyunk-e megvédeni azt, ami a miénk és elmondani mindenkinek, alfalviként, csomafalviként, remeteiként vagy akár gyergyószentmiklósiként azt, hogy Szárhegyen jó káposzta van?
– tette hozzá az alelnök.
Danguly Ervin, Gyergyószárhegy polgármestere is köszöntötte a vendégeket, kiemelten a Vecsésről, Kiskunmajsáról, Jászszentlászlóról és Miskolcról érkezőket, majd mindenkit a káposztás földre, a hagyományos terményvágás helyszínére invitált.
Lovas kocsin, szekerekkel, a Gyergyószentmiklósi Fúvószenekar felvezetésével érkeztek a helyiek és a vendégek a szárhegyi káposztáskertbe, ahol látványosan is bizonyítást nyert Danguly korábbi állítása, miszerint
A cárinai káposztaföldön Lukács Géza, termelő fogadta az érkezőket, ahol elkezdődött a régi időket megelevenítő terményvágás és adásvétel. A plébánosi áldást követően, helyi népzenészek muzsikájára, székely népviseletbe öltözött regruták segítségével vágták és tették kocsira a káposztát.
A szárhegyi vásártéren közben elkezdődött a káposztafőző verseny. Tizenhat csapat jelentkezett a megmérettetésre, akik szárhegyi káposztából készítették a különféle finomságokat. Főként az idősek örömére fellépett a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, majd előadást tartott a magyarországi Langaléta Garabonciások Gólyalábas utcaszínház és a nap zárórendezvényét, a káposztabált megelőzően óriási hangulatot teremtett a hazaérkező Bagossy Brothers Company koncertje. Időközben pedig egész nap adták-vették, vitték és ették a szárhegyi káposztát. A termelők kínálata szépen gazdára talált és a helyi gazdasszonyok receptje alapján készült nagy mennyiségű töltött káposzta is szépen fogyott.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!