Noha kicsivel gyengébb az idei káposztatermés az elmúlt évekhez képest Gyergyószárhegyen, így az eladási ár lett termelő barátabb – hangzott el a hétvégén tartott a 13. Híres Szárhegyi Káposztavásár és Fesztiválon, ahol bebizonyosodott, hogy „minden káposzta szárhegyi”.
2019. október 13., 12:302019. október 13., 12:30
2019. október 13., 12:452019. október 13., 12:45
Noha kicsivel gyengébb az idei káposztatermés az elmúlt évekhez képest Gyergyószárhegyen, így az eladási ár lett termelő barátabb – hangzott el a hétvégén tartott a 13. Híres Szárhegyi Káposztavásár és Fesztiválon, ahol bebizonyosodott, hogy „minden káposzta szárhegyi”.
2019. október 13., 12:302019. október 13., 12:30
2019. október 13., 12:452019. október 13., 12:45
A gyergyószárhegyi káposzta meglétét ünnepként élik meg a községben. Az évtizedek során a termény betakarítása is a hálaadással volt teljes. Mindezt manapság fesztivál jelleggel, de nem felejtve a hagyományokat, többnapos rendezvényen ülik meg.
Az égiek is szárhegyiek mellé szegődtek: ragyogó napsütéssel, köszöntőkkel indult a szombati programsorozat, ahol Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke elmondta, hogy egy nappal korábban Székelyudvarhelyen a kobátfalviaknak azzal büszkélkedett, hogy ő már megvásárolta a hordós káposztát Szárhegyen. Az innen indult minőségfitogtatásból a politikus került ki „győztesen”, azzal, hogy a kobátfalvi káposztával ellentétben a szárhegyi védjeggyel rendelkezik. Ennek kapcsán ösztönözte gondolkodásra a jelenlévőket azzal, hogy feltette a kérdést: „képesek vagyunk-e megvédeni azt, ami a miénk és elmondani mindenkinek, alfalviként, csomafalviként, remeteiként vagy akár gyergyószentmiklósiként azt, hogy Szárhegyen jó káposzta van?
– tette hozzá az alelnök.
Danguly Ervin, Gyergyószárhegy polgármestere is köszöntötte a vendégeket, kiemelten a Vecsésről, Kiskunmajsáról, Jászszentlászlóról és Miskolcról érkezőket, majd mindenkit a káposztás földre, a hagyományos terményvágás helyszínére invitált.
Lovas kocsin, szekerekkel, a Gyergyószentmiklósi Fúvószenekar felvezetésével érkeztek a helyiek és a vendégek a szárhegyi káposztáskertbe, ahol látványosan is bizonyítást nyert Danguly korábbi állítása, miszerint
A cárinai káposztaföldön Lukács Géza, termelő fogadta az érkezőket, ahol elkezdődött a régi időket megelevenítő terményvágás és adásvétel. A plébánosi áldást követően, helyi népzenészek muzsikájára, székely népviseletbe öltözött regruták segítségével vágták és tették kocsira a káposztát.
A szárhegyi vásártéren közben elkezdődött a káposztafőző verseny. Tizenhat csapat jelentkezett a megmérettetésre, akik szárhegyi káposztából készítették a különféle finomságokat. Főként az idősek örömére fellépett a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, majd előadást tartott a magyarországi Langaléta Garabonciások Gólyalábas utcaszínház és a nap zárórendezvényét, a káposztabált megelőzően óriási hangulatot teremtett a hazaérkező Bagossy Brothers Company koncertje. Időközben pedig egész nap adták-vették, vitték és ették a szárhegyi káposztát. A termelők kínálata szépen gazdára talált és a helyi gazdasszonyok receptje alapján készült nagy mennyiségű töltött káposzta is szépen fogyott.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!