
Archív
Fotó: Haáz Vince
Részben mellőzték a kényes kérdéseket a marosvásárhelyi képviselő-testület soros szeptemberi ülésén, amely az utolsó volt a mostani felállásban. Visszavonták a napirendről az iskolaépületek ügykezelésének átruházását, és nem tárgyaltak a polgármesteri hivatal szerkezeti felépítéséről sem.
2024. szeptember 26., 15:502024. szeptember 26., 15:50
Rendkívül nyugodt légkörben zajlott csütörtökön Marosvásárhelyen a mandátum utolsó önkormányzati ülése, amelyen a négy évvel ezelőtt megválasztott tanácsosok vettek részt. Októbertől ugyanis
ráadásul a mostaniak mellett új pártok képviselői is ott lesznek a város döntéshozó testületében.
A csütörtöki tanácsülés elején szót kért az Európa Általános Iskola képviselője, aki amiatt aggódott, hogy az iskolába járó diákok osztálytermek nélkül maradhatnak. Jelenleg ugyanis a volt építészeti szakiskola épületében tanulnak az Európa Általános Iskola diákjai, a létesítmény ügykezelését azonban a városháza szakigazgatósága át akarja adni az Unirea Főgimnáziumnak.
Az Európa képviselője azért aggódik, hogy jövő tanévtől az Unirea Főgimnázium teljes egészében átköltözik a volt építészeti szakiskola épületébe, és akkor nekik nem marad elegendő osztályterem. Az Unirea Főgimnázium elemi osztályai egyébként már oda járnak.
A tanácsosok meghallgatták a felszólalót, és arról biztosították, hogy
Az is kiderült, hogy egyelőre visszavonják a szóban forgó, az iskolaépületek adminisztrálásának átruházásról szóló határozattervezetet.
A Székely vértanúk utcába tervezett orvosi rendelő és szolgálati lakások kapcsán – immár harmadik alkalommal – beterjesztett határozattervezethez két ember szólt hozzá.
Szabó Anna lakos arról beszélt, hogy tíz fenyőfát már kivágtak a helyszínről, hogy előkészítsék a helyet a rendelőnek, amivel nem értettek egyet, akárcsak az új épület felhúzásával sem. És bár a nyilvános vitán feltett kérdéseikre mind választ kaptak, ő mégis eljött, hogy elmondja:
Az ingatlan felépítésével megbízott cég képviselője, Șerban Pop is szót kér. Kiemelte, ez nem kórház lesz, hanem egy olyan épület, amelynek a földszintjén egészségügyi rendelő lesz, az emeleten pedig orvosi szolgálati lakások. Minden engedélyük megvan, tavaly decembertől nyilvánosak a tervek, és azóta senki semmilyen írásos panaszt nem emelt.
„Az épület nem kórház lesz, és semmiképp nem fogja befolyásolni a közelben lévő Székely vértanúk emlékművénél tartott megemlékezéseket.”
A tanácsosok nem fogadták el az ingatlan megépítéséhez szükséges városrendezési tervmódosításokat.
A szeptemberi soros tanácsülésen nem került napirendre a városháza új organigramja, holott ennek elfogadása fontos lenne. Ettől függ ugyanis, hogy a kincstár átutalja-e a városnak a visszaosztott fizetésadókból járó pénzt, ami havonta 25 millió lej. A város augusztusra sem kapta már meg ezt az összeget.
A szeptemberi soros tanácsülés azzal zárult, hogy a képviselő-testületi tagok megköszönték a közös munkát, terveket, és sok siker kívántak azoknak, akik októbertől, az új mandátumban is folytatják ezt a közösségi szolgálatot.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!