
Már zajlanak a munkálatok a Lókod felé vezető községi úton
Fotó: László Ildikó
A Homoródszentmárton községez tartozó majdnem mind a tizenkét településen lesznek út- vagy utcafelújítások, de a mostani projektből kimaradó falvak lakóinak sem kell keseregniük. Jelenleg a Lókodba és a Kénosba vezető községi utakon zajlanak látványosabb munkálatok.
2024. augusztus 05., 14:062024. augusztus 05., 14:06
Összesen 13 millió lejre pályázott az Anghel Saligny programban a homoródszentmártoni önkormányzat, amiből utcákat és a községi utakat újíthatnak fel.
A szűkebb helyszíneken fedett, máshol nyitott sáncokat, vízelvezetőket terveztek be, több helyen átereszeket cserélnek és apróbb hidakat korszerűsítenek. A kivitelezés jogát az Ing Service és a Viadukt vállalatok nyerték el a közbeszerzési eljáráson. A projektet egy év alatt kell befejezni.
Fotó: László Ildikó
– fejtette ki a Székelyhonnak Jakab Attila homoródszentmártoni polgármester. Mint mondta, 1,7 kilométeres útszakaszról van szó, amelyet a 131-es megyei úttól a régi iskolaépületig modernizálnak. Itt már zajlik is az építkezés, a megbízott cég egyebek mellett az alap megerősítésével kezdett.
Fotó: László Ildikó
Hamarosan befejeződik az útalapozás a 131-es megyei út és Kénos közötti 400 méteres szakaszon (17-es községi út), ugyanakkor Recsenyéden és Homoródszentpéteren a temető felé vezető utcákban dolgozik az építkezési cég.
A polgármester szerint a munkát nagyban hátráltatja, hogy
Több helyszínen ezért nem tudták még elkezdeni az építkezést.
Fotó: László Ildikó
Az elöljáró közölte, hogy a projekt részeként a Homoródszentmárton községhez tartozó szinte mind a tizenkét településen (Homoródszentmárton, Recsenyéd, Homoródszentpál, Homoródszentpéter, Városfalva, Lókod, Kénos, Homoródkeményfalva, Abásfalva, Gyepes, Homoródremete, Bágy, Bükkfalva) lesznek felújítások a főbb utcákban.
– részletezte Jakab. Arra is kitért, hogy három részre osztották a községbeli utcák modernizálását, és külön pályáztak ezekre, de csak egy esetben nyertek.
Fotó: László Ildikó
Így is elégedettek, hiszen az eredeti feltételrendszer szerint csak alapból 4 millió lej értékben kaphattak volna támogatást az Anghel Saligny programban, de végül 13 millió lejt ítéltek meg számukra.
Elképzelés már van, most a várható költségeket is tartalmazó számításokat kell elkészíteni a Csíkszeredában tervezett parkolóház számára. A város saját beruházásaként épülne, amelyhez finanszírozást is kell majd találni.
A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.
Ilie Bolojan csütörtökön bejelentette, hogy a kormány 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját, és ezt az intézkedést pénteken hagyja jóvá a kabinet.
Emelkedik a kulturális utalványok és a bölcsődei utalványok értéke, figyelembe véve az árak alakulását és az emberek szükségleteit – jelentette be csütörtökön a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Demeter András kulturális miniszter csütörtökön üdvözölte a coțofenești-i aranysisak visszaszerzését, hangsúlyozva, hogy a holland félnek visszatérítendő összeget csak a műtárgyak restaurálásának befejezése után állapítják meg.
Visszaszolgáltatták Romániának a coțofenești-i aranysisakot és a hollandiai Drents Múzeumból tavaly ellopott három dák aranykarperec közül kettőt – tájékoztatott csütörtökön a honlapján a holland ügyészség.
A kormány literenként 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját. Erről csütörtökön döntött a piaci szereplőkkel folytatott egyeztetések után az üzemanyagválság kezelésére létrehozott kormányzati munkacsoport.
Ortodox húsvét előtt kézbesítik a nyugdíjakat, a kifizetésük előkészítése már megkezdődött – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Manole munkaügyi miniszter.
Előrehaladott tárgyalások zajlanak az új közalkalmazotti bértörvényről a miniszterelnöki hivatal és a pénzügyminisztérium részvételével működő munkacsoportban – jelentette ki a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján a munkaügyi miniszter.
Hogyan alakítja át az MI az oktatást, az ipart, az egészségügyet és a mindennapokat – Erdély első átfogó mesterségesintelligencia-konferenciáját tartották Marosvásárhelyen. A rendezvényen szakértők, politikai szereplők és intézményi vezetők találkoztak.
szóljon hozzá!