
Fotó: Nagy József történész
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
2024. november 13., 19:132024. november 13., 19:13
A történelembe a három császár csatájaként vonult be a mai Csehország területén lezajlott austerlitzi ütközet, ahol Napóleon hadai csaptak össze az osztrák-orosz haderővel.
A csata évfordulóján nemzetközi megemlékezéseket tartanak, ahol Európa több népe képviselteti magát. 2011-től évről-évre sikerült megszervezni a székely megemlékezést is. Erre kerül sor most is a november 27. és december 1. közötti utazás legfontosabb állomásaként.
Az indulás Gyergyószentmiklósról lesz, és az öt nap alatt Komárom városát és az ottani várrendszert, Pozsonyt, Brünnt (Brno). Köeniggratz-ot (Hradec Kralove) is meglátogatják többek között. Itt
Az austerlitzi csata helyén zajló hadijátékokról érdemes tudni, hogy ez Európa legnagyobb ilyen jellegű eseménye. „Az embert visszarepíti az élmény 1805-be, ahogy a látványos egyenruháikban felvonul a lovasság, gyalogság és a tüzérség” – írják a szervezők. Ezt követi a székely megemlékezés a székely határőr emlékműnél.
Az utazás résztvevői megtekintik még a Zurán-magaslatot, ahol Napóleon császár sátra állott a csata idején, az austerlitzi csatát bemutató múzeumot és a központi emlékművet. Itt hivatalos állami megemlékezések is lesznek, több ország képviselőinek és hagyományőrzőknek a részvételével.
Jelentkezni a következő telefonszámokon lehet: 0742-702309 (Magyari Vass István), 0756-603520 (Nagy József).
A romániai gazdák követelik az Európai Unió és a Mercosur-államok közötti kereskedelmi megállapodás hatályba lépésének elhalasztását mindaddig, amíg a mezőgazdasági szakmai szervezetek a hozzájárulásukat adják az egyezményhez.
Székelyföld-szerte bemutatják az Ember Maradj – Az Ákos-sztori. Eddig. című zenés portréfilmet. Az eseményekhez közönségtalálkozó is kapcsolódik, ahol a nézők személyesen találkozhatnak Kovács Ákossal.
Ötéves rekordszinten van a gázfogyasztás Romániában – írja az MTI a Transgaz adatai alapján.
Fagyos időjárásra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedden Románia egész területére.
Kelemen Hunor szerint az alkotmánybíróság már nem halogathatja sokáig a döntéshozatalt a bírák és ügyészek különnyugdíjáról szóló törvénytervezet ügyében.
Január 29-én vállalhat felelősséget a kormány a parlamentben a közigazgatási reformért és a gazdaságélénkítő intézkedésekért.
Egy Facebook-bejegyzésből indult, végül több száz sepsiszentgyörgyit mozgatott meg a felhívás, amelyben Fazakas Péter békés tiltakozásra hívta a városlakókat.
Huszonöt év körüli besztercei fiatalember sérült meg súlyosan, és újra kellett éleszteni, miután az általa vezetett autót elütötte hétfőn délután a város egyik vasúti átkelőjén egy személyvonat.
A 2026-os költségvetés előkészítését egy bizottság fogja segíteni, amelyet Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes irányít majd.
Egy hétfőn közzétett felmérés szerint a szülők és nagyszülők mintegy háromnegyede úgy véli, hogy az influenza elleni védőoltás megelőzheti a megbetegedést.
szóljon hozzá!