
A mezőgazdasági, vidékfejlesztési támogatások teljes értékének a 70, illetve 85 százalékát kapják meg előlegként a jogosult gazdák
Fotó: Barabás Ákos
A közvetlen mezőgazdasági támogatások 70 százalékát, a vidékfejlesztési támogatásoknak pedig a 85 százalékát folyósítják előlegként a gazdák többsége számára hétfőtől. Hargita megyében több mint húszezer gazda jut pénzhez az elkövetkező napokban, hetekben, több tízmillió eurónyi támogatáselőleget utal bankszámláikra az APIA.
2021. október 17., 09:382021. október 17., 09:38
Hétfőn éjféltől kezdi meg az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatások előlegeinek a kifizetését a gazdák többsége számára.
Hargita megyében 25 956 gazda jogosult támogatásra, közülük mintegy 20 000 igénylő esetében készítették elő a kifizetést a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnél – tájékoztatott megkeresésünkre Haschi András, az intézmény vezetője. Nem minden támogatásigénylő kapja meg az előleget az elkövetkező időszakban, ugyanis mintegy 4-5 ezer gazda földje még teledetekciós ellenőrzés alatt áll.
– fogalmazott a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség vezetője.
Haschi András elmondta,
Az előbbi kategóriába tartozó alaptámogatás teljes, azaz 472 lejes hektáronkénti értékből megkapnak 330 lejt hektáronként. A visszaosztott támogatás értéke 1-től 5 hektárig 24,7 lej hektáronként, ebből 17,3 lejt folyósítanak előlegként a gazdák számára. 5-től 30 hektárig 238 lej a támogatás értéke hektáronként, ebből mintegy 166 lejt kapnak meg a gazdák a napokban. A zöldítési támogatás 286 lejes értékéből hektáronként 200 lejt utalnak az előlegre jogosultak bankszámláira, a fiatal gazdák a nekik járó 200 lejes támogatásból 140-et kapnak meg előlegként.
Hargita megyében 25 956 gazda jogosult támogatásra
Fotó: Veres Nándor
A vidékfejlesztési támogatások teljes értékének a 85 százalékát utalja a gazdák bankszámláira támogatáselőlegként az APIA hétfőtől. Ugyanakkor juhaikra is kapnak támogatáselőleget a jogosultak, a 81,8 lejes értéknek a 70 százalékát, azaz 57,3 lejt kapnak juhonként az állattartók – tájékoztatott Haschi András. A megyei APIA vezetője kérdésünkre elmondta,
Azok a gazdák, akik nem kapnak támogatáselőleget, a teledetekciós ellenőrzések befejezése, illetve az esetleges hiányosságok rendezése után kapják meg a juttatásokat. „Ez mindig is így volt, ezeknél a gazdáknál elhúzódik a kifizetés. Ahogy rendeződik az ügyük, minden nap kerülnek még fel a kifizetési listára gazdák. Most mi kifizetjük mintegy húszezer gazdának az előlegeket, de az elkövetkező egy hónapban minden nap kerülnek fel gazdák a listára. Tehát
a támogatáselőlegek utalása valószínűleg egybefolyik majd az elszámolások december elsejétől kezdődő kifizetésével“ – magyarázta Haschi András.
Egy 68 éves férfi fulladt a tengerbe Eforiénál csütörtök délután, miután a nap folyamán háromszor is kimentették a hullámok közül a vízimentők, de újra és újra bement a vízbe. Eforie Nord strandjain vörös zászló van kitűzve, tilos a fürdőzés.
Az előzetes helyszíni vizsgálat során nem találtak robbanóanyag-maradványokat a Tulcea megyei Plauru település közelében fellelt dróndarabokon – közölte csütörtökön a védelmi minisztérium.
Egy ember fennakadt a nagyfeszültségű vezetékeken a marosvásárhelyi Szabadság és Méh utca kereszteződésében. Az érintettet végül biztonságban lehozták a tűzoltók, majd kórházba szállították.
Megbírságolt és a tevékenység felfüggesztésére kötelezett egy gyimesközéploki rendezvényszervezőt a Hargita Megyei Környezetőrség, mert nem volt meg a szükséges környezetvédelmi engedélye a mintegy négyszáz férőhelyes sátorban tartott eseményekhez.
Tavaly az Európai Unió internethasználóinak csaknem egyharmada (32,7 százaléka) rendelkezett előfizetéssel filmeket, sorozatokat vagy sportközvetítéseket kínáló streamingszolgáltatásra – közölte csütörtökön az Eurostat.
A védelmi minisztérium csütörtökön arra figyelmeztetett, hogy a nem hivatalos internetes oldalakon közzétett térképek nem tükrözik a román légtér valós helyzetét.
Narancssárga színű (másodfokú) meteorológiai riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye több településére. A figyelmeztetés csütörtökön 17 óra 15 percig van érvényben.
A gazdák több mint 98 százaléka megkapta a 2025-ös mezőgazdasági támogatásokat, amelyek összértéke meghaladja a 2,6 milliárd eurót – közölte csütörtökön a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány csütörtöki ülésén elfogadott egy határozatot az Európai Bizottság SAFE védelmi hitelkeretéből Romániának megítélt források elosztásáról.
Felhőszakadással és erős széllel érkezett meg a vihar Csíkszékre csütörtök délután. A vihar miatt Ro-Alert üzenetet is küldtek a csíkszeredaiaknak.
szóljon hozzá!