Hirdetés
Hirdetés

Úszásoktatás tornaórán – furamód nem az uszoda az akadály

Az olimpiai méretű uszodára egyelőre várni kell •  Fotó: Haáz Vince

Az olimpiai méretű uszodára egyelőre várni kell

Fotó: Haáz Vince

Marosvásárhelyen hagyományosan az iskolai tanévvel együtt nyit meg a városi, Mircea Birău mérnökről elnevezett uszoda, és így lesz ez idén is. Ugyanakkor számos változás várható, de a program és a belépődíjak év végéig változatlanok maradnak.

Simon Virág

2021. szeptember 06., 21:182021. szeptember 06., 21:18

Marosvásárhelyen jelenleg két, úszásra és úszásoktatásra használható létesítmény van a város tulajdonában, a városi uszoda és a víkendtelepi sátortetős úszómedence. Szó volt ugyan arról, hogy a városnak átadják a nemrég felépített olimpiai medencét, de erre egyelőre nem került sor.

Legoptimistább becslések szerint is jövő évben vehetik birtokukba a modern uszodát a vásárhelyi sportolók és remélhetőleg nem csak ők.

Kedden nyit az uszoda

A városi uszoda igazgatója, Harai István a Székelyhonnak elmondta, szeptember 14-én nyit a létesítmény, amelyet ezután közösen használnak a sportoló gyerekek és az amatőr úszók.

A járvány miatti létszámkorlátozás megmarad, de a tapasztalatok alapján nincs szükség előzetes időpontkérésre.

Harai István tudatta, a nyitvatartási program (keddtől vasárnapig) és a jegyárak maradnak a régiek, bérletet is lehet váltani, de a nagy medencét együtt fogják használni a tíz évnél kisebb sportolók és azok, akik kedvtelésből vagy orvosi javallatra járnak úszni.

Elkezdődik a babaúszás és a vízitorna is, illetve úszásoktatásra is lesz lehetőség.

Ezek a foglalkozások a kicsi medencében lesznek, ezért a pezsgőfürdős elemek és a nyakzuhatag csak 6–10 és 18–22 óra között fog működni.

A víkendtelepi sátortetős medencébe csak sportolók mehetnek •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A víkendtelepi sátortetős medencébe csak sportolók mehetnek

Fotó: Haáz Vince

Naponta 10–18 óra között a kis medencéből leválasztanak egy részt a foglalkozásokra, és a fennmaradó részen lubickolhatnak azok, akik nem tudnak úszni vagy szeretik a melegebb vizet.

A nagy medencében 12–18 óra között lesz edzés a gyermeksportolóknak, így ebben az időpontban 2–3 sávot ők fognak használni, a többit az amatőr úszók. A teljes nagy medence sávokra lesz osztva, hogy rendeltetésszerűen lehessen használni.

Megfelelő lesz a víz, és lesz öltöző is

A tíz évnél nagyobb sportolók a Víkendtelepen lévő sátortetős, ötvenméteres hosszúságú medencében edzenek, ezt a létesítményt ezután is kizárólag a hivatásos úszók használhatják. Mint a Víkendtelep igazgatója, Mátyási Levente elmondta, jelenleg ennek az uszodának nincs öltözője, de

az elkövetkező napokban visszahelyeznek néhány konténert a régebbiek közül, és így megfelelő körülmények között öltözhetnek át a gyermekek, fiatalok.

Mivel több sportoló gyermek szülei jelezték, hogy egyre hidegebb a medencében a víz, rákérdeztünk, hogy mit lehet tudni ezzel kapcsolatban.

Hirdetés

Az igazgató elmondta, hogy bár a vizet folyamatosan melegítették, a éjszakai alacsony kinti hőmérséklet miatt az átlagosnál hűvösebb volt a levegő a ballonban és ez a vízre is kihatott. Pénteken azonban sikerült az egyik légfújó berendezést megjavíttatni, bekapcsolták, és már melegíti a ballonban a levegőt. Így biztosítani tudják a medencében a 27 fokos vizet.

Készül a városszintű úszásoktatás

Csíkszereda példájára Marosvásárhelyen is szeretnék megszervezni a diákok szervezett úszásoktatását. Mint Portik Vilmos alpolgármestertől megtudtuk, a szakemberek jelenleg azt a határozattervezetet készítik elő, amelynek alapján

a város kérni fogja a tanfelügyelőségtől, hogy a tanterv része legyen az úszásoktatás, helyettesítve az egyik tornaórát.

Mivel ezt alaposan elő kell készíteni, és lehetséges, hogy a tantervet tanév közben nem lehet módosítani, megtörténhet, hogy ezt csak a 2022–2023-as tanévtől tudják majd életbe ültetni. De az sem kizárt, hogy a hamarosan kezdődő tanév második felétől már szervezetten tanulhatnak úszni a kisiskolások, kedvezményes áron.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 24., péntek

Tucatjával szüntetik meg az adóhatóság helyi kirendeltségeit

Az Országos Adó- és Pénzügyi Hivatal (ANAF) átszervezésének részeként több tucat városi és községi kirendeltséget számolnak fel. Alexandru Nazare pénzügyminiszter szerint az alkalmazottakat nem bocsátják el, hanem áthelyezik más területekre.

Tucatjával szüntetik meg az adóhatóság helyi kirendeltségeit
Hirdetés
2026. április 24., péntek

Lezuhant a felüljáróról egy autó, sofőrje életét vesztette

Lezuhant a felüljáróról egy személyautó pénteken délelőtt Jászvásáron, miután összeütközött egy kamionnal. A mentőegységek még a helyszínen vannak, a román közszolgálati rádió jászvásári stúdiója szerint egy nő életét vesztette.

Lezuhant a felüljáróról egy autó, sofőrje életét vesztette
2026. április 24., péntek

Tragédiába torkollt bevetés Hargita megye határának közelében: lelőttek egy férfit a kiérkező hatóságok

Segítségét kért egy nő csütörtök este a 112-n a békási vidéki rendőrőrstől, miután fenyegetve érezte magát, férjét és lányát 37 éves vejétől, amennyiben annak felesége és három gyermeke nem tér vissza közös otthonukba.

Tragédiába torkollt bevetés Hargita megye határának közelében: lelőttek egy férfit a kiérkező hatóságok
2026. április 24., péntek

Végigszalad a szél Székelyföldön

Erős szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) pénteken huszonegy megyére.

Végigszalad a szél Székelyföldön
Végigszalad a szél Székelyföldön
2026. április 24., péntek

Végigszalad a szél Székelyföldön

Hirdetés
2026. április 24., péntek

Bővült az autópálya-hálózat, de még mindig sok a rossz út

Tavaly 131 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat; a közúthálózat hossza 87 220 kilométert tett ki, amiből 18 193 kilométer (20,8 százalék) országút, 35 131 kilométer (40,3 százalék) megyei út, 33 896 kilométer (38,9 százalék) pedig községi út.

Bővült az autópálya-hálózat, de még mindig sok a rossz út
2026. április 24., péntek

Szigorította a külföldi munkaerő toborzását a kormány

Az Európai Unión kívülről érkező külföldi munkaerő toborzását szigorító sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány, amely egyszerűsíti és átláthatóvá teszi az érdekelt vállalkozások hozzáférését a külföldi munkaerőhöz.

Szigorította a külföldi munkaerő toborzását a kormány
2026. április 24., péntek

Ismét megugrott az üzemanyagok ára, miután hiány lépett fel egyes kutakon

Jelentősen megdrágultak az üzemanyagok pénteken a romániai töltőállomásokon: a gázolaj literenkénti ára helyenként ismét 9 lej fölé emelkedett, a benziné pedig a 8,7 lejt is eléri egyes hálózatokban.

Ismét megugrott az üzemanyagok ára, miután hiány lépett fel egyes kutakon
Hirdetés
2026. április 23., csütörtök

Mol: megérkeztek az első kőolajszállítmányok a Barátság-vezetéken Magyarországra és Szlovákiába

Megérkeztek az első kőolajszállítmányok a Barátság-vezetéken Magyarországra és Szlovákiába – közölte a Mol Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde honlapján csütörtökön.

Mol: megérkeztek az első kőolajszállítmányok a Barátság-vezetéken Magyarországra és Szlovákiába
2026. április 23., csütörtök

Újból medve jár a Somostetőn

Több egymást követő éjszaka medve járt a marosvásárhelyi Somostetőn, a nagyvadat a térfigyelő kamerák is rögzítették. A városvezetés óvatosságra inti a lakosságot.

Újból medve jár a Somostetőn
Újból medve jár a Somostetőn
2026. április 23., csütörtök

Újból medve jár a Somostetőn

2026. április 23., csütörtök

Szenátusi elnök: jelenleg a kisebbségi kormány a legkézenfekvőbb megoldás

Mircea Abrudean szenátusi elnök csütörtökön kijelentette, hogy jelenleg a kisebbségi kormány a „legkézenfekvőbb” megoldás.

Szenátusi elnök: jelenleg a kisebbségi kormány a legkézenfekvőbb megoldás
Hirdetés