
Oklevelekkel köszönte meg sokak segítségét az alapítvány elnöke
Fotó: Balázs Katalin
Sokáig volt kérdés: hogy szülhet Gyergyóalfalu ilyan sok képzőművészt? A hétvégén érkezett válasz: a gyergyói nagyközség tulajdonképpen múzsákat terem. Múzsák földjére szólt a meghívó, a Sövér Elek Alapítvány 25 éves létét ünnepelte.
2018. november 04., 19:312018. november 04., 19:31
2018. november 04., 20:352018. november 04., 20:35
A képzőművészeket összefogó civil szervezet ünnepségét az Alfalvi Képzőművészek Galériájának és Márton Árpád állandó tárlatának helyet adó ingatlan udvarán tartották. Huszonöt fát ültetett az alkalomra Gál Mihály, az alapítvány elnöke, és három szobrot lepleztek le az udvarban. Alkotójuk a marosvásárhelyi Bálint Károly, aki eddig tizennégy munkáját hagyta a községben, beírta nevét Alfalu lelkébe.
A szobrok nem egyéni hősök, hanem hétköznapokból kilépő istenségek: Anikó, a copfos lány, a derűt hozó és reményt keltő, hogy itthon marad, nem megy el idegenbe. Második Anna, az asszony, az istennő, a székely nő, aki minden percét családjának ajándékozza. Harmadik az anyaságot ábrázoló, zarándoklatot és égi édesanyát idéző bronzszobor – ezzel lett gazdagabb az alapítvány gondnokságában lévő ingatlan. Hétköznapi hősök piedesztálra emelve, Székely József kőfaragó talapzatkészítő munkájának köszönhetően – tudatta a nagyérdeművel Balázs József festőművész, az alkotások méltatója.
Bálint Károly ígérettel távozott: Tamási Áron szobrát, mely pályatársai szerint leginkább visszaadja az író lényegét, amíg él, tartja szavát, hogy Alfalunak adja. Csupán a kiöntés áráról kell gondoskodniuk. És még van egy feladatuk az alfalviaknak, bár ezt nem Bálint emlegette: megtalálni a helyét a Márton Áron-szobornak, hogy az alkotás a pincéből végre a köztérre kikerülhessen.
A huszonöt esztendős, Sövér Elek nevét viselő szervezet tevékenységét sokan méltatták. Kassay Péter, a Szárhegyi Kulturális és Művészeti Központ egykori igazgatója, megyei tanácsos elmondta:
Az alapítvány eddig meghatározta önmagát, most jött el az ideje, hogy felhelyezze magát a világtérképre, és másoknak is megmutassa értékeit. Javaslatán osztozott Márton Árpád, aki úttörője volt az alfalvi alkotások megőrzésének és megmutatásának. Márton Árpád ugyanis egyike volt a triásznak, mely a szárhegyi művésztelepet létrehozta, ugyanakkor barátja és tanítványa Sövér Eleknek. Alfalviként érezte, akárcsak mesterének, neki is haza kellene húzzon a szíve, így ajánlotta fel közel harminc alkotását a községnek, ha helyet biztosítanak azok számára. Állandó kiállítása szegletkövét képezi az alapítvány értékőrző és teremtő munkájának. Csendes szóval mondta ki a feladatot:
Két sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) viharos időjárás, erős szél és jelentős mennyiségű csapadék miatt az ország több megyéjére. A riasztások kedden és szerdán lesznek érvényben.
Nagyszabású ellenőrzést tartott vasárnap délután a 15-ös országúton a Hargita megyei rendőrség. Huszonkét sofőrnél végeztek alkohol- és drogtesztet, de az autók műszaki állapotát is ellenőrizték.
A természetes légkondicionálás fontosságára hívják fel a figyelmet kertészeti szakemberek, hangsúlyozva, hogy a növényzet komplex, biológiai úton csökkenti a forróságot.
Vörös hőségriasztás van érvényben szerda reggelig az ország területének háromnegyed részén; fokozott hőterhelés és helyenként 41 Celsius-fokos maximumok várhatók.
Az írásbeli vizsgákkal folytatódik hétfőn az érettségi. Az oktatási minisztérium által jóváhagyott menetrend szerint hétfőn román nyelvből és irodalomból mérik fel a tanulók tudását.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
szóljon hozzá!