
Papp Noémi. Ünnepre készül a közösségük
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi lutheránusokról az első feljegyzések az 1781-ből származnak, de gyülekezetet 1818 szeptember 6-án alapítottak. Akkor negyven családfőt számolt a közösség, magyarokat és szászokat vegyesen, ma 335 lelkes a vásárhelyi evangélikus-lutheránus közösség, amelynek tagjai hétvégén az elmúlt kétszáz évért adnak hálát háromnapos ünnepély keretében.
2018. szeptember 14., 10:072018. szeptember 14., 10:07
Az evangélikus egyház a Luther Márton által elindított reformáció idején alakult, először Németországban a 16. században. Romániában két egyházi szervezetük van: a Romániai Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyház (a szászok egyháza) Nagyszeben központtal, és a Romániai Evangélikus – Lutheránus Egyház kolozsvári központtal.
A marosvásárhelyi lutheránusokról szóló első feljegyzések 1781-ből valók. Adriányi Adolf Aranykönyvében találunk arra való utalást, hogy Marosvásárhelyen ebben az időben léteznie kellett a lutheránus hívek egy bizonyos közösségének, de semmilyen nyom nincs arról, hogy
egyházi közösségbe tömörültek volna.
Fotó: Haáz Vince
Az adományokból mégsem templom épült, hanem telket vásároltak a Poklos utca és Hajós köz sarkán. Arra paplakot, majd
1960-ban a főtéri templomot a kommunista városrendezés a parókia egy részével együtt lebontotta. A gyülekezetnek egy kényszercserét ajánlottak fel: a Régi kórház és a Mentovits (ma Topliţa) utca sarkán kapott két lakóházat imaház és paplak céljából. A gyülekezet vezetősége próbálta menteni a menthetőt:
Ez a kis imaház, amelyet a parókiával együtt kibővítettek 56 éve a marosvásárhelyi evangélikus-lutheránus gyülekezet otthona. 2010-ben a templom szomszédságában felépült a Luther Ház, ahol a kiscsoportos foglalkozásokat tartják.
Fotó: Haáz Vince
Papp Noémi lelkész lapunknak elmondta, jelenleg az ünnepelni készülő marosvásárhelyi evangélikus-lutheránus gyülekezet 335 tagot számlál, öt százalékuk német ajkú. Minden hónap első vasárnapján és az ünnepek alkalmával kétnyelvű – magyar és német – istentiszteletet tart számukra. A marosvásárhelyi evangélikus-lutheránus közösség temploma nagyon puritán, inkább a református templomokhoz hasonlít, de van benne kereszt, oltár és keresztelő medence. Falait Luther rózsa (egy ötszirmú stilizált rózsában egy szív helyezkedik el, s benne egy kereszt) díszíti, amely az evangélikus egyház jelképe.
A lelkésznőtől megtudtuk, hogy a marosvásárhelyi evangélikus-lutheránus gyülekezet kétszáz éves fennállását méltó módon fogják megünnepelni. A háromnapos rendezvénysorozatot közösen szervezték a kolozsvári egyházmegye esperesével, Fehér Attilával és helyi szinten az egyik főszervező Magos György a gyülekezet felügyelője. Pénteken 17-órától a Kultúrpalotában gálaest lesz, amelyen hazai és magyarországi vendégek szólalnak fel: többek között Adorjáni Dezső Zoltán püspök, Lupták György a magyarországi testvérgyülekezet lelkésze, Tóth László főkonzul, Kelemen Hunos RMDSZ elnök.
Fotó: Haáz Vince
Szombaton hálaadó istentisztelet lesz a templomban, amelyet egyházmegyei közgyűlés is követ, így Marosvásárhelyre érkezik több magyar evangélikus-lutheránus gyülekezete képviselője. Vasárnap a gyülekezet egykori lelkészének Káder Józsefnek az unokája Veperdi Zoltán hirdeti az igét és az istentiszteletet kiállítás követi, amelyen
Fotó: Haáz Vince
Mozgásban is látható hétfőtől Christopher Nolan 2026 nyarán érkező filmje, a Homérosz: Odüsszeiát feldolgozó The Odyssey.
Bejelentette lemondását hétfő este Daniel David oktatási miniszter.
Elfogadja a kormány keddi ülésén a legutóbbi koalíciós egyeztetéseken hozott döntéseket tartalmazó salátarendeletet – nyilatkozta hétfő este a miniszterelnök.
Egy fiatal sofőr addig manőverezett az autójával egy lugosi áruház parkolójában, amíg belehajtott az ottani Altex kirakatába, anyagi károkat okozva. A rendőrök közel háromezer lejre büntették és négy hónapra bevonták a jogosítványát.
74 éves korában meghalt Chris Rea brit énekes-dalszerző, akit a Driving Home for Christmas című slágere tett világszerte ismertté – közölte a BBC.
Jövő nyártól Varsóba is utazhatunk a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről. Lengyelország fővárosába heti kétszer is lesz a Wizz Airnek járata.
Az oktatási és kutatási ágazatra nem vonatkozik a nyugdíj és az állami fizetés halmozását tiltó törvényi előírás – közölte hétfőn a tanügyminisztérium.
Míg az adventi időszak a legtöbbek számára az elcsendesedésről szól, országszerte – így Székelyföld városaiban is – évről évre megjelennek a hangos dobszóval kísért, medvebőrbe öltözött csoportok. A látványos, de zajos népszokás megosztja a közvéleményt.
Egy 35 éves, Maros megyei nő holttestét emelték ki hétfőn délután a vízből Marosvásárhelyen, az Alsógát utca térségében – a halál pontos körülményeit vizsgálják.
A hét első két napján országszerte enyhébb lesz az idő az ilyenkor megszokottnál, karácsonykor azonban lehűlés várható esővel, havas esővel, havazással – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
szóljon hozzá!