
Archív
Több mint 1200 utasával csütörtökön késő este futott be a gyergyószentmiklósi vasútállomásra a Boldogasszony Zarándokvonat. Az utasok fogadására ezúttal is ünnepélyt szerveztek.
2017. június 02., 12:412017. június 02., 12:41
A város polgármestere, világi és egyházi vezetők köszöntötték az utasokat, a gyergyószentmiklósi fúvószenekar pedig alkalomhoz illő műsort adott elő. A székely és magyar himnusz is felcsendült.
„Immáron hat éve, hogy városunkban a pünkösdi készülődéshez a testvérvárás öröme, annak lelki elégtétele, az együvé tartozás beteljesülése is társul. Hat éve, hogy ezen a napon a gyergyószentmiklósi vasútállomásra megérkeznek a maradék Magyarország nemes hitű, keresztény lelkületű, Trianon által elválasztott testvéreink (…) Hat évvel ezelőtt ez a csodálatos szerelvény számunkra álomvonat volt. Annak az álomnak a valóra válása, ami minden magyar lelkében a testvéri együttlét szomját, közös hazánk, a Kárpát-medence megújulásának áhítatát, a magyar jövő bizonyosságát jelenti. Mára már ez a vonat az együvé tartozás, a határok feletti egyesülés, a nemzeti összetartozás bizonyossága, a magyarság életerejének egyik töretlen szimbóluma. Ez a szerelvény – sokak bosszúságára – a beteljesülés vonata, ami 450 éves hagyományt megtartva a csíksomlyói Szűz Mária lábaihoz viszi a remény, a bizakodás hithű gyermekeit. Ezért megtisztelő kitüntetés számunkra, hogy e zarándokvonat kisvárosunkban állomásozik és utasai a vendégeink lehetnek. Ez a látogatás – a viszontlátás örömén túl – egy közös múltba nézés, számbavétele nemzetünk fájdalmainak és diadalainak egyaránt, ugyanakkor a közös magyar jövendőért megfogalmazandó fohász nagyszerű alkalma” – üdvözölte a zarándokokat Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
A szerelvénnyel érkező zarándokok nagy részét, több mint 900 személyt a városban és a környéken szállásolták el, a többi utas Marosfőn és Csíkszentdomokoson szállt meg. Péntek délelőtt ismét vonatra szálltak – Madéfalvára és Gyimesbükkbe, szombaton pedig a csíksomlyói búcsúra utaznak.
Vasárnap reggel 8 órakor Gyergyószentmiklós főterén szabadtéri szentmisét hallgathatnak a Boldogasszony Zarándokvonat utasai és a gyergyóiak. A ceremónia ünnepi szónoka Székely János, az Esztergom–Budapesti Főegyházmegye segédpüspöke lesz. A szerelvény 11 órakor indul vissza Budapestre.
Az előző évhez képest 8 százalékkal 27 százalékra csökkent idén azoknak a romániai munkavállalóknak az aránya, akik boldognak és elégedettnek érzik magukat a munkahelyükön.
Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatalától senkit nem kell elbocsátani, mi több, a jelenlegi létszám messze elmarad a prefektúra által megszabottól: ha nem lenne létszámstop, még alkalmazni is lehetne embereket – derült ki a pénteki tanácsülésen.
Átalakítja a hegyimentő közszolgálat működését, összevonja a közművelődési intézményeket, és táborigazgatóságot hoz létre Kovászna Megye Tanácsa. Az átszervezési kérdések mellett egy orbaiszéki útszakasz újjáépítése kapcsán is döntött a testület.
Egy felborult autó sofőrjének sietett a segítségére Szabo-Ricardo Béla kézdivásárhelyi tűzoltó Brassó megyében. A szabadidejében arra járó férfi kisegítette a sérültet a járműből, biztosította a helyszínt, és a hatóságok megérkezéséig mellette maradt.
Április 3-tól kezdődően minden pénteken a sepsiszentgyörgyiek és a városba látogatók is ingyenesen vehetik igénybe valamennyi városi buszjáratot. Ez egyike azon intézkedéseknek, amellyel a forgalmat csökkentené az önkormányzat.
Szennyezés történt csütörtökön a Dunán, a Teleorman megyei Turnu Măgurele kikötője környéként, ahol egy hajó elsüllyedt.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzése szerint csütörtök délutántól hétfő 10 óráig a szél erősödése, mérsékelt csapadék, a hegyekben pedig havazás és hóréteg kialakulása várható.
Elfogadta a kormány csütörtöki ülésén az üzemanyagpiaci válsághelyzettel kapcsolatos sürgősségi rendeletet.
Az alkotmánybíróság csütörtökön elutasította a 2026-os állami költségvetésről és a társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvénytervezetekkel kapcsolatos beadványt – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres.
Több tűzesethez is riasztották szerdán a Hargita megyei tűzoltókat: Lóvészen rosszul szigetelt, Maroshévízen kitisztítatlan kémény, Székelyudvarhelyen pedig meghibásodott elektromos vezeték okozott tüzet.
szóljon hozzá!