
Újakra cserélik a 15 évnél idősebb autóbuszokat
Fotó: Haáz Vince
Az országban szinte egyedülálló gyűjteménynek szeretne méltó otthont biztosítani európai uniós pályázatokból a szászrégeni önkormányzat. A Kohl István Természettudományi Múzeum létrehozásáról és más uniós pályázatokról ifj. Márk Endre alpolgármester számolt be.
2020. február 18., 20:362020. február 18., 20:36
A városvezető a Székelyhonnak elmondta, idei költségvetésüket 31,5 millió lejnyi európai uniós, vissza nem térítendő összeggel tudták kiegészíteni. Kihangsúlyozta, ez nagyon fontos Szászrégen számára, mivel egyébként a költségvetés 75 százaléka a működési költségekre megy el, így
Már megnyertek egy 200 férőhelyes bölcsőde építéséről szóló pályázatot, de uniós pénzekből újítják fel a város egyik óvodáját is. A héten a városvezetés és a központi fejlesztési régió vezetősége aláírt egy újabb támogatási szerződést, melynek értelmében tíz hibrid autóbuszt vásárolhatnak és a tömegközlekedési járművek által leginkább használt utcákat is felújíthatják. Jelenleg a városban 15 évnél idősebb autóbuszokkal szállítják az utasokat, így a korszerű járművekkel azt szeretnék elérni, hogy többen használják a tömegközlekedést, otthon hagyva a személygépkocsikat. A most elnyert pályázat részeként buszmegállókat is kialakítanak, valamint felújítják a Akácos, Mező, Axente Sever és Ierbus utcákat.
„Reményeink szerint idén elkezdődhet a Kohl István ornitológus, muzeológus és preparátor munkásságának emléket állító Kohl István Természettudományi Múzeum kivitelezése. A nevezetes madár- és emlősgyűjtemény – 2330 preparált madár, 3700 részleges madárcsontváz, 167 emlős, 895 emlőskoponya és 9 hüllő – igen nagy tudományos értéket képez. Jelenleg egy iskola elhagyatott részében őrizzük, és szeretnénk, hogy minél előbb méltó helyre kerüljön. A múzeumot uniós pénzalapokból szeretnénk létrehozni, a pályázat elbírálás alatt van, reméljük, hogy pozitív választ kapunk. A múzeumot a Lucian Blaga Gimnázium egyik használaton kívül levő épületében alakítanánk ki, Farczádi Róbert kolozsvári építész terve alapján.”
Ifj. Márk Endre szászrégeni alpolgármester
Fotó: Haáz Vince
A szászrégeni önkormányzat két másik pályázata is elbírálásra vár: a Petru Maior Gimnázium volt bentlakását szeretnék 0–4. osztályos diákok befogadására alkalmassá tenni, illetve az Abafájai és a Florin Bogdan utcák korszerűsítésére is uniós pénzeket szeretnének elnyerni.
A kormány csütörtökön 20,028 millió lejt utalt ki a költségvetési tartalékalapból fogyatékossággal élő felnőttek bentlakásos központjainak és idősotthonoknak a finanszírozására.
Csak minden negyedik romániai tölti az idei nyári szabadságát külföldön, közülük 65 százalék Görögországot, Bulgáriát, Olaszországot vagy Törökországot jelölte meg úti célként – derül ki egy felméréséből.
Újabb nemzetközi járatot indít a Wizz Air a brassói nemzetközi repülőtérről: november 3-tól közvetlen összeköttetés lesz a spanyolországi Valencia és Brassó között.
Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter szerint a korábbi kormánykoalíció pártjainak engedniük kell az önérzetükből, amikor a politikai válság megoldásáról tárgyalnak.
A Csíkszereda utcáin megjelent lovak helyzete megoldódott: hazaterelték az állatokat, a tulajdonosukat pedig megbírságolták – közölték csütörtök délben a hatóságok.
A Richter-skála szerint 3,4-es erősségű földrengés történt csütörtökre virradóan, 1 óra 30 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Elszabadult lovakat fotóztak csütörtök reggel Csíkszeredában. A haszonállatok több helyszínen is végigvágtáztak, többek között a Dedeman barkácsáruházzal szembeni zöldövezeten, valamint a Szent Kereszt Plébániatemplom környékén.
Néhány gyakorlati tanácsot tett közzé a kisgyermekes családok számára a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szerdán, amelyeket a nyári időszakban ajánlott betartani.
Egy bank helyiségében gyulladhatott ki egy bankautomata Marosvásárhelyen szerda késő este. A helyszínre a helyi tűzoltóság hatolt be, kiszellőztették a füsttel telítődött teret, a tűzet eloltották.
szóljon hozzá!