
Az idő vasfoga megette a fémet a régi fadobozos konyhamérleg tányérjából
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
Nagy fába vágta a fejszéjét a lisznyói Jakó Dénes, amikor a falu régi hídmérlegének megmentésére szánta el magát – ezzel pedig elindított egy lavinát, mely őt is elsodorta. Kisebb-nagyobb régi mérlegek gyűjtésének is nekifogott, ezeket hamarosan egy egyedi gyűjteményként mutatják be a falu egykori, frissen felújított tanácsépületének pincéjében. Ez lesz a környék egyetlen mérlegmúzeuma.
2024. június 29., 08:592024. június 29., 08:59
Falun sok régi mérleg most még a konyhák dísze, de már az a nemzedék is erősen megőszült, amelyik ezeket az örökölt darabokat még használhatta egykor. A modern technológiát ezek már nem licitálhatják fölül, hiszen nagy helyet foglalnak, nehezek, körülményes a használatuk, így a fiatalok nagy része csak megszabadulna ezektől a daraboktól. Kár volna, ha szemétre kerülnének, és remélve, hogy mások is így gondolják, Jakó Dénes és felesége, Melinda, valamint szomszédasszonya, Szabó Katica,
Többnyire szívesen adakoztak az emberek, örültek a kezdeményezésnek. Jakó Dénes is meglepődve tapasztalta, mennyi érzelem fűződik ezekhez a régi tárgyakhoz. Van olyan – most már idős – adományozó, aki még nászajándékba kapta a mérleget, van, aki a leégett csűrből mentette ki a nagyapja által használt mázsa (termények mérésére szolgáló nagy mérleg) vasalkatrészeit. Más Németországból küldene haza egy hasonló mérleget – annak egyelőre a szállítása a gond, hiszen nagy helyet foglal és súlyos.
Kicsit régiek és nagyon régiek – az bizonyos, hogy nem a szemétben a helyük
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
Januártól eddig több mint 50 darabosra gyarapodott a gyűjtemény, az újabb példányok is több mint 50 évesek, a legrégebbi pedig 300 éves. Van köztük több mázsa, tányéros és tolókaros konyhai mérleg, patika- és levélmérleg, bőrök mérésére szolgáló rugós alkalmatosság. Hét országból – Romániából, az egykori Osztrák-Magyar Monarchiából, Ausztriából, Németországból, Hollandiából, Csehszlovákiából – származnak a darabok.
– mondta Jakó Dénes, hozzátéve, hogy „az emberek ezeket a szívüknek kedves tárgyakat azért bízzák ránk, mert úgy gondolják, hogy jó kezekben lesznek”.
A gyűjtemény sorsa pedig attól függően is alakulhat, hogy hányan érzik magukénak azt. Az adományozóknak a saját mérlegük fotójával, személyes köszönőlapot ad a gyűjtemény kezelője, hogy az ajándékot viszonozza valamilyen formában, hogy bár egy fénykép által, de még őrizzék a mérleghez fűződő kedves emlékeket, történeteteket.
Ami a lavinát elindító régi hídmérleget illeti, az még máig is használatos, ha a faluban – egyre ritkábban – elad vagy vásárol valaki egy-egy állatot. Eredetileg szekerek mérésére szolgált, 3000 kilóig mér. Felújítását az önkormányzat is tervezi.
A gyűjteményt Bordás Enikő polgármester kíséretében Tamás Sándor tanácselnök is megszemlélte. Balról a második Jakó Dénes, a kezdeményező
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
A gyűjteménynek az egykori lisznyói polgármesteri hivatal épületében biztosít helyet az önkormányzat, mert Bordás Enikő, Uzon község polgármestere is felkarolta a kezdeményezést. Az épületet most uniós pályázati forrásokból és önkormányzati finanszírozással újítják fel, a munkálatok befejezése már közeleg. Eredetileg a leendő múzeumnak szánt boltíves pince felújítása nem szerepelt a tervben, de végül erre is sor került, a célt szem előtt tartva. A múzeumalapításban közreműködők remélik, a környéken egyedi gyűjteményt majd sok vendégnek, látogatónak megmutathatják. A gyarapításához pedig szívesen várnak további felajánlásokat egész Háromszékről, de hetedhét országból is. Az avatóra augusztus 4-én, a lisznyói falunapok keretében kerül sor.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
szóljon hozzá!