
Egymásnak feszülő ellentétek az Európai Unión belül az ukrán gabona miatt
Fotó: Ukrán mezőgazdasági minisztérium
Ukrajna azt tervezi, hogy beperli Lengyelországot, Magyarországot és Szlovákiát az ukrán élelmiszerimportra bevezetett korlátozások miatt – mondta Tarasz Kacska ukrán kereskedelmi képviselő a Politico által hétfőn megjelent anyagban.
2023. szeptember 18., 13:042023. szeptember 18., 13:04
Májusban az Európai Unió engedélyezte Bulgáriának, Magyarországnak, Lengyelországnak, Romániának és Szlovákiának, hogy megtiltsák az Ukrajnából származó búza, kukorica, repce és napraforgómag belföldi értékesítését, ugyanakkor lehetővé tette ezen áruk tranzitját exportra. Ez a tilalom szeptember 15-én járt le, az Európai Bizottság pedig jelezte, nem hosszabbítja meg a behozatali tilalmat.
– hangsúlyozta Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő pénteken, reagálva a brüsszeli döntésre. Ugyanakkor az ukrán gabona behozatali tilalmát eltörlő, pénteken meghozott brüsszeli döntés ellen tiltakozott és tartott demonstrációt mintegy négyszáz magyar gazdálkodó a záhonyi magyar–ukrán határátkelőhely közelében vasárnap.
Lengyelország, Szlovákia és Magyarország pénteken bejelentette, hogy az Európai Bizottság döntése ellenére
A varsói, pozsonyi és budapesti hatóságok azzal érvelnek, hogy gazdaságuk érdekében cselekszenek, és döntéseik célja, hogy megvédjék gazdáikat az ukrán termékek beáramlásától. Bulgária nem tartja fontosnak továbbra is fenntartani az embargót.
Mindeközben Marcel Ciolacu román miniszterelnök hétfőn közölte, rendeletben fogja kérni az ukrajnai gabonakorlátozás 30 napos meghosszabbítását, amíg a kijevi illetékesek elkészítik és elküldik az európai államokkal tárgyalt engedélyezési javaslatot. „Eddig nem érkezett kérés gabonaexportra Ukrajnából Romániába. Abban az esetben, ha lesz igény a romániai exportra, mindenképpen meg fogom kérni a földművelésügyi és a gazdasági minisztert, hogy közös rendeletben hosszabbítsák meg a korlátozást 30 nappal a dolgok tisztázásáig” – nyilatkozta a miniszterelnök.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!