
A kártyát automatikusan megkapják azok is, akik a kártyanyomtatás szünetelése miatt csak igazolást kaphattak
Fotó: Erdély Bálint Előd
Három hónapos szünet után a napokban újrakezdték az európai egészségbiztosítási kártyák nyomtatását. Noha normális esetben a kérelemtől számított egy héten belül kiállítják a kártyát, érdemes azt időben igényelni, mert ha egyszerre sok igénylés érkezik az egészségbiztosítási pénztárhoz, előfordulhatnak csúszások. Az elmúlt három hónapban e célból kiállított igazolásokat kicserélik, tehát kártyát kapnak azok, akiknek átmenetileg csak papíralapú igazolást tudtak küldeni.
2023. március 31., 08:022023. március 31., 08:02
Az európai egészségbiztosítási kártyák nyomtatása múlt év végén állt le, azóta csak ideiglenes, a kártyát helyettesítő igazolásokat tudott küldeni az egészségbiztosítási pénztár a külföldre készülő biztosítottaknak.
– tájékoztatta a Székelyhont Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Elmondta ugyanakkor, hogy mindenki, aki az év eleje óta kártyahelyettesítő igazolást kapott, meg fogja kapni automatikusan a plasztikkártyát, tehát anélkül, hogy új igénylést kellene arra benyújtson. A kártyákat ugyanazzal az érvényességi idővel állítják ki, mint az igazolásokat, azaz az igényléstől számított két évig lesznek érvényesek.
A kártyát normális esetben az igényléstől számított egy héten belül kiállítják, azonban Duda Tihamér azt javasolja az érintetteknek, hogy ne hagyják ezt az elutazás előtti utolsó hétre.
„Az új igénylést csak a régi kártya érvényességének az utolsó hónapjában lehet bevezetni a rendszerbe, tehát az illető csak a kártyán olvasható lejárati dátum előtt egy hónappal nyújthatja be a kérést.
Sokszor kiderül ugyan, hogy az ötvenből húsz igénylőnek van érvényes kártyája, csak nem nézte meg, de a maradék harmincnak ki kell állítani egy kártyahelyettesítő igazolást, hogy tudjon elutazni. Van ez a periódus, amikor vakációk vannak, aztán jönnek a nyári vakációk júniustól, amikor megint nagyon sok igénylés lesz, és nem tudunk eleget tenni mindenki kérésének úgy, hogy »ma jön és holnap indulna«. Ezért kérjük, hogy vegyék figyelembe azt, hogy lehetőség van valamivel hamarabb igényelni, nem kell megvárni az utolsó pillanatot” – hívta fel az érintettek figyelmét a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója.
Fotó: Pinti Attila
Normális körülmények között az igényléstől számított egy hét alatt megérkezik az új európai egészségbiztosítási kártya, de Duda Tihamér
„Ha egy nap behoznak háromszáz kérést, azt nem biztos, hogy egy nap alatt be tudjuk vinni a rendszerbe, ezért előfordulhatnak csúszások” – hangsúlyozta az időben történő igénylés fontosságát.
A kártyára vonatkozó kérelmeket írásban nyújthatják be az érintettek ahhoz az egészségbiztosítási pénztárhoz, amelynél nyilvántartásba vették, ugyanakkor igényelhetik elektronikus úton is, az intézmény honlapján.
Hargita megyében tavaly megduplázódott az európai egészségbiztosítási kártyákra vonatkozó igénylések száma az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Erre valószínűleg az a magyarázat, hogy 2022-ben belföldön és külföldön is enyhültek vagy teljesen megszűntek a korábbi járványügyi korlátozások. 2021-ben 5939 kártyát igényeltek Hargita megyében, 2022-ben pedig már 12 239-et.
Mire jogosít fel a kártya?
Az európai egészségbiztosítási kártya ingyenes sürgősségi egészségügyi ellátást biztosít tulajdonosának az Európai Unió tagállamaiban, továbbá Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában, Svájcban, valamint Nagy-Britanniában és Észak-Írországban. Az egészségbiztosítással rendelkező romániai állampolgárok kártya, illetve igazolás hiányában is jogosultak az ingyenes sürgősségi ellátásra külföldön, ám ez esetben onnan kell felvenniük a kapcsolatot a megyei egészségbiztosítási pénztárral az igazolás beszerzése érdekében. A sport- és munkabalesetek során szerzett sérülések sürgősségi ellátását nem fedezi a kártya, mint ahogyan a tervezett külföldi kezelések költségét sem. Ugyanakkor, ha kártya érvényességének az ideje alatt megszűnik az egészségbiztosítása a kártya tulajdonosának, akkor a külföldi ingyenes sürgősségi ellátásra sem lesz jogosult, ilyen esetben az érintett személynek kell kifizetnie az ellátás költségét.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!