
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
Újraalakult a gyergyóalfalvi polgárőrség, szolgálatkész, lelkes, fiatal csapattagokkal. Új autót vásároltak, teljes felszereléssel rendelkeznek és munkájuk is akad bőven.
2020. szeptember 02., 17:222020. szeptember 02., 17:22
Évekkel ezelőtt hivatásos, az önkormányzat által fizetett mezőőrségi szolgálat működött Gyergyóalfaluban, majd azt követően őrző-védő céggel is volt szerződése a polgármesteri hivatalnak a közbiztonság fenntartása érdekében.
Idővel azonban mindkét megoldás nemcsak, hogy hatékonynak nem bizonyult, hanem ráadásul, Bege László alpolgármester szerint, kontraproduktív volt.
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
Az azóta eltelt időszakban a tagok lelkesedése alább hagyott, így nemrég újraszervezték az önkéntes szolgálatot. „Nem hozta a várt eredményt az előző szervezés, ezért megpróbáltuk újraalakítani a polgárőrséget” – ismertette Ambrus Zoltán az új csapat elnöke. Hozzátette: jelen pillanatban 24 taggal dolgoznak, akik a délutáni és késő esti órákban járőröznek, egyszerre pedig három-négy önkéntes van terepen, heti váltásban.
Bege László alpolgármester elismerte, hogy a polgárőrök léte nagy segítség az önkormányzat számára. „Nem tudnak beavatkozni, hiszen nincs ilyen jogkörük, de a jelenlétük nagyon fontos, sok törvénytelenség megelőzhető így – mondta az elöljáró.
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
A rendfenntartás mellett a településen zajló rendezvényeken is jelen vannak a polgárőrök: forgalmat irányítanak és biztosítanak. Tanév közben az általános iskolánál is szolgálatot teljesítenek, hiszen az ott elhaladó teherforgalom miatt szükséges, hogy a gyerekek biztonságosan átkelhessenek az úttesten.
„A kijárási tilalom alatt sok csaló járt a faluban. Próbáltak idősekhez bejutni, csatornaszereléssel.
– részletezte a polgárőrök vezetője.
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
Járőrözéseik során nagy segítséget nyújt számukra az, hogy teljes felszereléssel, többek között, hangosbemondóval, kézi adóvevővel, reflektorokkal, éjjellátó kamerával rendelkeznek. Ez utóbbit nemrég egy eltévedt személy keresésében is hasznosítani tudták.
Nemrég új autót is vásároltak az önkormányzat, a helyi vállalkozók és a közbirtokosság anyagi hozzájárulásából. A Székelyföldi Polgárőr Szervezetnek kiváló kapcsolata van a magyarországi polgárőr szolgálatokkal, így rajtuk keresztül is jelentős támogatásban részesülnek az alfalviak.
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
Bár az elmúlt években látványosan visszahúzódott a víz a szépvízi tározóban, a Csíki-medence ivóvízellátása továbbra sincs veszélyben. Sőt a kapacitása azt is megbírja, hogy a jövőben további alcsíki településeket csatoljanak rá a rendszerre.
Csütörtök délután egy 72 éves férfit megtámadott és megharapott egy medve a Beszterce-Naszód megyei Bükkös (Bichigiu) település külterületén, ahol két héttel ezelőtt egy nőt ölt meg a nagyvad.
Nicușor Dan államelnök csütörtökön megtámadta az alkotmánybíróságon azt a törvényt, amely szerint idén országos szinten 859 barnamedve megelőző célú kilövését engedélyezik a populáció szabályozása érdekében.
Ismertette állaspontját a civil szervezetek finanszírozását szigorító törvénytervezetről Nicușor Dan államfő, csütörtökön.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére, köztük a Feketeügy Kovászna megyei szakaszára is.
Több mint ötezer, az 1989 utáni átmeneti időszakhoz kapcsolódó diplomáciai dosszié titkosításának feloldását hagyta jóvá a román kormány.
A bukaresti ítélőtábla csütörtökön másodszorra is nyolc év és nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte Mario Iorgulescut.
Új reformcsomagot jelentett be Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtökön, amely megváltoztatja a kórházak finanszírozásának és szervezésének módját.
A Helyi Rendőrség Napját ünnepelték csütörtökön Székelyudvarhelyen, ahol járműfelvonulást is tartottak. Mindeközben Civium Protect-díjjal ismerték el Balázsi Hajnalka helyi rendőr munkáját, segítőkészségét.
Az Európai Bizottság (EB) az ősszel becsült 1,1 százalékról 0,1 százalékra módosította csütörtökön közzétett tavaszi prognózisában a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését.
szóljon hozzá!