
Két év kihagyás után már személyes jelenléttel emlékeznek a városépítő polgármesterre Marosvásárhelyen
Fotó: Rab Zoltán
Két év virtuális rendezvény után újra hagyományosan tartják meg a Bernády Napokat Marosvásárhelyen. A városépítő polgármester emlékét őrző és szellemiségét továbbvivő rendezvény egyrészt a fiatalokat célozza meg, de kiemelkedő pontja minden évben a gálaest és a Bernády-emlékplakett átadása is.
2022. október 25., 16:392022. október 25., 16:39
A járványidőszak rányomta bélyegét a Bernády Napokra is, amelyek hagyományosan felpezsdítik egy kicsit Marosvásárhely életét október végén. A rendezvényt szervező Dr. Bernády György Közművelődési Alapítvány ugyanis ilyenkor szokott megemlékezni a városépítő polgármesterről, Bernády Györgyről, aki 1938. október 22-én hunyt el.
Az elmúlt két évben azonban csak egy virtuális, közönség nélküli eseményre kerülhetett sor a pandémia miatt. A mostani, 24-ik kiadásához érkező rendezvény viszont újra a szokásos forgatókönyv szerint zajlik – tudtuk meg az alapítvány kuratóriumi alelnökétől, Nagy Miklós Kundtól.
A Bernády Napok egyik célja, hogy Marosvásárhely egykori polgármesterének szellemiségét adják át a fiataloknak. A diákok így
A díjátadók pénteken 12 órától lesznek a Bernády Házban.
Tizenhat csapat minifociban versenyzett, kosárlabdában tíz fiúcsapat és négy lánycsapat mérkőzött meg, úgyhogy mintegy kétszáz gyerek vett részt a Vita Csaba testnevelő tanár szervezésével zajló sportvetélkedőkön.
Ezzel párhuzamosan pedig a művészeti középiskola tanulói részt vehettek alkotásaikkal egy vetélkedőn.
A héten csütörtökön és pénteken zajlanak az esemény fő programpontjai. Csütörtökön a Dr. Bernády György Közművelődési Alapítvány 30 éves fennállását ünneplik meg, ebből az alkalomból
Emellett kiállítás nyílik az alapítvány tulajdonában lévő képzőművészeti alkotásokból és fotókból, valamint bemutatják a Galéria a Bernády Házban 3. albumot is.
– magyarázta Nagy Miklós Kund. Hozzátette, ebben a kiadványban érdekesség, hogy már a fotók is megjelennek, hiszen a mintegy háromszáz műalkotás mellett körülbelül kétszáz fényképe is van az alapítványnak, amely emeleti galériájában már hosszú évek óta fotókiállításoknak ad otthont.
A pénteki nap programja is a hagyományos forgatókönyv szerint zajlik.
12 órától a Bernády Házban kerül sor a virtuális kincskeresés, valamint a művészeti vetélkedő nyerteseinek díjazására.
A legnagyobb érdeklődés mindig a záróakkordnak számító gálaműsort övezi, amikor nemcsak az derül ki, hogy ki az, akit a kuratórium Bernády-díjjal tüntet ki idén, de mindig különleges meghívottnak, produkciónak is örülhet a marosvásárhelyi közönség.
A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, rendező, színházigazgató Örkény-előadásának bemutatója 1996-ban volt Budapesten, a Komédium Színházban, és azóta több mint 700-szor került színre. A gálaestre a belépés ingyenes, de helyjegyhez kötött, és már nagyon fogyóban vannak a helyek – közölte Nagy Miklós Kund.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!