
Két év kihagyás után már személyes jelenléttel emlékeznek a városépítő polgármesterre Marosvásárhelyen
Fotó: Rab Zoltán
Két év virtuális rendezvény után újra hagyományosan tartják meg a Bernády Napokat Marosvásárhelyen. A városépítő polgármester emlékét őrző és szellemiségét továbbvivő rendezvény egyrészt a fiatalokat célozza meg, de kiemelkedő pontja minden évben a gálaest és a Bernády-emlékplakett átadása is.
2022. október 25., 16:392022. október 25., 16:39
A járványidőszak rányomta bélyegét a Bernády Napokra is, amelyek hagyományosan felpezsdítik egy kicsit Marosvásárhely életét október végén. A rendezvényt szervező Dr. Bernády György Közművelődési Alapítvány ugyanis ilyenkor szokott megemlékezni a városépítő polgármesterről, Bernády Györgyről, aki 1938. október 22-én hunyt el.
Az elmúlt két évben azonban csak egy virtuális, közönség nélküli eseményre kerülhetett sor a pandémia miatt. A mostani, 24-ik kiadásához érkező rendezvény viszont újra a szokásos forgatókönyv szerint zajlik – tudtuk meg az alapítvány kuratóriumi alelnökétől, Nagy Miklós Kundtól.
A Bernády Napok egyik célja, hogy Marosvásárhely egykori polgármesterének szellemiségét adják át a fiataloknak. A diákok így
A díjátadók pénteken 12 órától lesznek a Bernády Házban.
Tizenhat csapat minifociban versenyzett, kosárlabdában tíz fiúcsapat és négy lánycsapat mérkőzött meg, úgyhogy mintegy kétszáz gyerek vett részt a Vita Csaba testnevelő tanár szervezésével zajló sportvetélkedőkön.
Ezzel párhuzamosan pedig a művészeti középiskola tanulói részt vehettek alkotásaikkal egy vetélkedőn.
A héten csütörtökön és pénteken zajlanak az esemény fő programpontjai. Csütörtökön a Dr. Bernády György Közművelődési Alapítvány 30 éves fennállását ünneplik meg, ebből az alkalomból
Emellett kiállítás nyílik az alapítvány tulajdonában lévő képzőművészeti alkotásokból és fotókból, valamint bemutatják a Galéria a Bernády Házban 3. albumot is.
– magyarázta Nagy Miklós Kund. Hozzátette, ebben a kiadványban érdekesség, hogy már a fotók is megjelennek, hiszen a mintegy háromszáz műalkotás mellett körülbelül kétszáz fényképe is van az alapítványnak, amely emeleti galériájában már hosszú évek óta fotókiállításoknak ad otthont.
A pénteki nap programja is a hagyományos forgatókönyv szerint zajlik.
12 órától a Bernády Házban kerül sor a virtuális kincskeresés, valamint a művészeti vetélkedő nyerteseinek díjazására.
A legnagyobb érdeklődés mindig a záróakkordnak számító gálaműsort övezi, amikor nemcsak az derül ki, hogy ki az, akit a kuratórium Bernády-díjjal tüntet ki idén, de mindig különleges meghívottnak, produkciónak is örülhet a marosvásárhelyi közönség.
A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, rendező, színházigazgató Örkény-előadásának bemutatója 1996-ban volt Budapesten, a Komédium Színházban, és azóta több mint 700-szor került színre. A gálaestre a belépés ingyenes, de helyjegyhez kötött, és már nagyon fogyóban vannak a helyek – közölte Nagy Miklós Kund.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!