
Fotó: Barabás Ákos
A Gyergyói-medence magyar tannyelvű iskoláiban folytatódik az a zenei-előadássorozat, melyet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Rákóczi Tárogató Egyesület szervez, a kuruc hősökre és különösen II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve.
2024. november 07., 13:102024. november 07., 13:10
Nagy Csaba Liszt- és Bartók-díjas tárogatóművész idén novemberben is ellátogat Székelyföldre, azon belül pedig a Gyergyói-medencébe, ahol 20 iskolában, összesen 42 előadást tart 6-a és 22-e között.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a tárogatóművész ötven perces előadásai megidézik a Rákóczi szabadságharc történetét, emléket állítanak II. Rákóczi Ferencnek, Erdély fejedelmének és a kuruc hősöknek.

Csínom Palkó, Krasznahorka büszke vára, Nagymajtényi síkon, Béri Balogh Ádám nótája – íme néhány azok közül a kuruc dallamok közül, amelyeket Nagy Csaba tárogatóművész ad elő a csíkszéki iskolásoknak.
A Rákóczi szabadságharc időszakának különösen kedvelt hangszere volt a tárogató, épp ezért az előadás során elhangzó dallamok, tárogatón csendülnek fel. Az előadások sora szerdán Gyergyóalfaluban indult, majd csütörtökön és pénteken Gyergyóditróban folytatódik.
11. 11. (hétfő) Gyergyószentmiklós – Vaskertes Általános Iskola: 8, 9 és 10 óra, Fogarasy Mihály Műszaki Líceum: 12 és 14 óra között;
11. 12. (kedd) Gyergyószentmiklós – Salamon Ernő Gimnázium: 8, 9 és 10 óra;
11. 13. (szerda) Maroshévíz: 9 és 10 óra, Salamás: 12 óra;
11. 14. (csütörtök) Borszék: 9 és 10 óra, Gyergyótölgyes: 12 óra;
11. 15. (péntek) Gyergyószentmiklós – Batthyány Ignác Technikai Kollégium: 8 és 9 óra, Kós Károly Általános Iskola: 11 és 12 óra;
11. 18. (hétfő) Gyergyószentmiklós – Fogarassy Mihály Általános Iskola: 9, 10 és 11 óra;
11. 19. (kedd) Gyergyócsomafalva: 8, 9, 11 és 12 óra;
11. 20. (szerda) Gyergyóremete: 9 óra, Csutakfalva: 11 és 12 óra;
11. 21. (csütörtök) Gyegyóújfalu – Kilyénfalva – Tekerőpatak: 8, 9, 10, és 12 óra;
11. 22. (péntek) Gyergyószárhegy: 8, 9, 11 és 12 óra.
A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.
Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.
Közösen csaknem 160 személynek nyújtottak orvosi ellátást a Hargita megyei mentőszolgálat és a tűzoltóság csapatai a csíksomlyói nyeregben. Ebben az évben kevesebb zarándok szorult segítségre, és ebben bizonyára a kedvező időjárás is közrejátszott.
A magyar, a székely és az ősi, a székelység megpróbáltatásaiban vigaszt nyújtó himnusz eléneklésével ért véget az idei csíksomlyói pünkösdi búcsú. A hegynyereg több százezer magyar zarándok hangját visszhangozta.
Újabb magyarellenes provokációval jelentkezett a csíksomlyói pünkösdi búcsú napján Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) nevű román nacionalista szervezet elnöke.
A hithez, a családhoz és az örök keresztény értékekhez való hűség megőrzésére buzdította a zarándokokat Székely János, szombathelyi megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, a Csíksomlyói búcsú idei szónoka.
Mozgalmas éjszakájuk volt a segesvári tűzoltóknak: néhány órán belül egy tűzesethez, valamint egy közúti szerencsétlenséghez is riasztották őket. A balesetben két felnőtt és két gyermek sérült meg.
Sokak számára nem adatok meg a lehetőség, hogy személyesen legyen jelen a csíksomlyói pünkösdi búcsún. A világhálónak köszönhetően azonban élőben követhető a búcsús szentmise és az azt megelőző események.
Idén is kiemelt figyelemmel követjük a csíksomlyói pünkösdi búcsú eseményeit, ráadásul megújult élő közvetítéses formátumban igyekszünk beszámolni az összmagyarság legnagyobb zarándoklatáról. Kövesse velünk az idei történéseket.
Keresztalják, lovas zarándokok, autóval, zarándokvonattal vagy éppen busszal érkező erdélyi és anyaországi magyarok találkoznak idén is Csíksomlyón, a pünkösdszombati búcsún. Kövesse élőben a búcsú történéseit a Székelyhonon!
szóljon hozzá!