
Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
Jelentkezőket vár a Savaria Filmakadémia Egyesület a 2025-ös Filmszemléjére, melyre négy különböző kategóriában küldhetnek a jelentkezők dokumentumfilmeket, ismeretterjesztő- illetve kisjátékfilmeket, filmetűdöket – áll a szerkesztőségünknek küldött közleményben.
2024. december 17., 10:312024. december 17., 10:31
A Savaria Filmszemle 2025. május 7-9 között zajlik majd, ez alkalommal a szervezők Építészet, Kulturális örökség, Sport valamint Diákfilm – Mire jó az on-line tér! Az új digitális jövő! Veszélyek az on-line médiában – kategóriákba várják a dokumentumfilmeket, valamint ismeretterjesztő, kisjátékfilmeket és filmetűdöket.
Ezek tartalmukat tekintve lehetnek a kiírt témakörökhöz köthető, kiemelkedő személyiségeket bemutató portrék és közösségeket, irányzatokat, tájegységek szerinti jellegzetességeket bemutató filmek. A közleményben kiemelik, fontos szempont az is, hogy az érték- és hagyományőrzés mellett a jelenleg is zajló kulturális/művészeti változások és irányzatok is helyet kapjanak a szemlén. A zsűri külön kategóriában értékeli a diákfilmeket, a felsőoktatásban tanuló hallgatók kísérleti és vizsgafilmjeit.
Nevezni kizárólag 2021. január 1-je után készült filmekkel lehet, 2025. január 31-én éjfélig az erre a célra létrehozott pályázati űrlap helyes kitöltésével. A nevezett filmek beküldési határideje 2025. február 05-e éjfél.
Az alkotmánybíróság szerdai ülésén a kilenc bíró közül hatan támogatták, hárman pedig ellenezték a legfelsőbb bíróság beadványának elutasítását – értesült az Agerpres alkotmánybírósági forrásokból.
Üdvözölte Ilie Bolojan miniszterelnök az alkotmánybíróságnak a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezettel kapcsolatos döntését, amely szerinte megerősíti a kormány kezdeményezésének helyességét.
A Képviselőház elfogadta 250 támogatói szavazattal azt a a törvénytervezetet, amely 2026-ot Márton Áron-emlékévvé nyilvánítja, a püspök születésének 130. évfordulója alkalmából.
Az alkotmánybíróság elutasította szerdán a legfelsőbb bíróság beadványát, és alkotmányosnak ítélte a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek alkotmánybírósági források.
Nem csupán az utakon vált nehézkessé a közlekedés a kedd esti havazást követően: a vasúti közlekedésben is fennakadásokat okoztak a hóviharok, szerda reggel mintegy harminc vonatjáratot töröltek az országban.
Szerdán kezdődik a negyvennapos böjt, amellyel a keresztények húsvétra, Jézus feltámadásának ünnepére készülnek a hitben való elmélyülés, a kiengesztelődés és a lemondás segítségével.
Több mint 220 hóekével dolgoznak az országutak takarításán Hargita, Kovászna és Brassó megyében – közli a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP).
Havazásra és erős szélre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 25 megyére és Bukarestre. Az ország többi részén is hideg idő és havazás várható csütörtök reggelig.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, hogy a koalícióban nem volt szó a Szociáldemokrata Párt (PSD) szolidaritási csomagjáról, és egyetlen olyan javaslatot sem fognak támogatni, amelynek nincs biztosítva a finanszírozása.
A katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU) szerda reggeli összegzése szerint 21 megye 102 településén és Bukarestben okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában, és 205 településen több mint 166 ezer fogyasztó maradt áramszolgáltatás nélkül.
szóljon hozzá!