
Fotó: Veres Nándor
Az egymást váltó bírák, illetve a Román Hírszerző Szolgálatnak (SRI) a bűnvádi eljárásban játszott szerepét tisztázni hivatott próbálkozások eredményezte halasztások után várhatóan újrakezdődik a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőper bizonyítási eljárása.
2019. május 23., 21:172019. május 23., 21:17
A csütörtöki tárgyalási napon a Hargita Megyei Törvényszék bírájának több olyan kérésről kellett döntenie, amelyek egy részét már nem először fogalmazták meg Borboly és más vádlottak ügyvédei.
– szerintük alapos gyanú van rá, hogy ezeket a SRI végezte el, és a fordító csak láttamozta.
Több ügyvéd ugyanakkor azt is kérte, hogy a hírszerző szolgálat és az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) közötti hivatalos levelezés anyagát is tegyék nyilvánossá annak érdekében, hogy kiderüljön, mennyire lépte túl hatáskörét a SRI a nyomozás során. Ezeket a kéréseket a bíró elutasította, és későbbi időpontra ígérte két másik beadvány elbírálását – ezek a nemzetbiztonsági okokból elrendelt lehallgatásokra vonatkozó bírói végzés titkosításának feloldását, illetve a lehallgatási jegyzőkönyvekre alapozott bizonyítékok kizárását érintik.
– emlékeztetett Sergiu Bogdan, Borboly egyik ügyvédje, hozzátéve, a nemzetbiztonsági ügyben történt lehallgatások anyagát nem lehet egy egyszerű bűnvádi eljárásban bizonyítékként felhasználni – erről az Alkotmánybíróság is rendelkezik.
Hozzátette, ha valaki nem tartotta be az alkotmány előírásait – és ez annak számít – vállalnia kellene a következményeket, és korrekt módon folytassa az eljárást. Szerinte
Az ügyvéd rámutatott, az említett bizonyítékok esetleges kizárása sem jelenti azt, hogy okafogyottá válik a bírósági eljárás. Mivel a tárgyalást vezető korábbi bíró távozása miatt az egész bizonyítási eljárást, beleértve a tanúk meghallgatását is újra kell kezdeni, a következő alkalommal Borboly Csaba meghallgatása következik – a többi vádlott, mint jelezte, csak a per utolsó szakaszában akar nyilatkozatot tenni.
Elhúzódó eljárás
A DNA 2013-ban a Hargita megyei önkormányzat elnökét, Borboly Csabát a közérdek ellen elkövetett többrendbeli hivatali visszaéléssel, magánokirat-hamisításra való többrendbeli felbujtással, hamisított közokirat felhasználására való felbujtással, közokirat-hamisítással, illetve rágalmazó feljelentéssel vádolta meg, vele együtt további tizenkét személyt küldtek a vádlottak padjára. A DNA szerint a vádlottak két megyei út, a Felsőboldogfalvától Erdővidékre vezető 131-es, és a Csíkrákost Lóvésszel összekötő 124-es számú megyei út felújítása kapcsán több mint 4,8 millió lejjel károsították meg Hargita megyét. A vádirat szerint az összeg a megőrzésre hagyott, ám a valóságban nem létező építési anyagok értékéből, valamint a közbeszerzési eljárásokról kizárt cégek ajánlatai és a tulajdonképpen leszerződött munkálatok értéke közötti különbségekből adódik.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
1 hozzászólás