
Fotó: Veres Nándor
Az egymást váltó bírák, illetve a Román Hírszerző Szolgálatnak (SRI) a bűnvádi eljárásban játszott szerepét tisztázni hivatott próbálkozások eredményezte halasztások után várhatóan újrakezdődik a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőper bizonyítási eljárása.
2019. május 23., 21:172019. május 23., 21:17
A csütörtöki tárgyalási napon a Hargita Megyei Törvényszék bírájának több olyan kérésről kellett döntenie, amelyek egy részét már nem először fogalmazták meg Borboly és más vádlottak ügyvédei.
– szerintük alapos gyanú van rá, hogy ezeket a SRI végezte el, és a fordító csak láttamozta.
Több ügyvéd ugyanakkor azt is kérte, hogy a hírszerző szolgálat és az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) közötti hivatalos levelezés anyagát is tegyék nyilvánossá annak érdekében, hogy kiderüljön, mennyire lépte túl hatáskörét a SRI a nyomozás során. Ezeket a kéréseket a bíró elutasította, és későbbi időpontra ígérte két másik beadvány elbírálását – ezek a nemzetbiztonsági okokból elrendelt lehallgatásokra vonatkozó bírói végzés titkosításának feloldását, illetve a lehallgatási jegyzőkönyvekre alapozott bizonyítékok kizárását érintik.
– emlékeztetett Sergiu Bogdan, Borboly egyik ügyvédje, hozzátéve, a nemzetbiztonsági ügyben történt lehallgatások anyagát nem lehet egy egyszerű bűnvádi eljárásban bizonyítékként felhasználni – erről az Alkotmánybíróság is rendelkezik.
Hozzátette, ha valaki nem tartotta be az alkotmány előírásait – és ez annak számít – vállalnia kellene a következményeket, és korrekt módon folytassa az eljárást. Szerinte
Az ügyvéd rámutatott, az említett bizonyítékok esetleges kizárása sem jelenti azt, hogy okafogyottá válik a bírósági eljárás. Mivel a tárgyalást vezető korábbi bíró távozása miatt az egész bizonyítási eljárást, beleértve a tanúk meghallgatását is újra kell kezdeni, a következő alkalommal Borboly Csaba meghallgatása következik – a többi vádlott, mint jelezte, csak a per utolsó szakaszában akar nyilatkozatot tenni.
Elhúzódó eljárás
A DNA 2013-ban a Hargita megyei önkormányzat elnökét, Borboly Csabát a közérdek ellen elkövetett többrendbeli hivatali visszaéléssel, magánokirat-hamisításra való többrendbeli felbujtással, hamisított közokirat felhasználására való felbujtással, közokirat-hamisítással, illetve rágalmazó feljelentéssel vádolta meg, vele együtt további tizenkét személyt küldtek a vádlottak padjára. A DNA szerint a vádlottak két megyei út, a Felsőboldogfalvától Erdővidékre vezető 131-es, és a Csíkrákost Lóvésszel összekötő 124-es számú megyei út felújítása kapcsán több mint 4,8 millió lejjel károsították meg Hargita megyét. A vádirat szerint az összeg a megőrzésre hagyott, ám a valóságban nem létező építési anyagok értékéből, valamint a közbeszerzési eljárásokról kizárt cégek ajánlatai és a tulajdonképpen leszerződött munkálatok értéke közötti különbségekből adódik.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
1 hozzászólás