
Fotó: Veres Nándor
Megnyitja kapuit a látogatók számára péntektől a Csíki Székely Múzeum. A járványügyi helyzetre való tekintettel a korlátozó intézkedések betartásával ugyan, de az állandó és időszakos kiállításokat is meg lehet tekinteni. Július 3-án és 4-én a népviseletben érkezők ingyen nézhetik meg a tárlatokat.
2020. július 02., 15:432020. július 02., 15:43
2020. július 02., 17:282020. július 02., 17:28
Kötelező a maszk viselése, legtöbb négy személy tartózkodhat egy kiállítótérben, és meghatározzák a látogatás útvonalát – számolt be a csütörtöki sajtótájékoztatón a múzeum igazgatója, Gyarmati Zsolt.
„Most láttuk elérkezettnek az időt arra, hogy ezen a héten nekifogjunk a megnyitás előkészületeinek, és július 3-án megnyitjuk a kiállításainkat is. A járványügyi helyzetre való tekintettel, a múzeumra is érvényesek a korlátozó intézkedések. Rövidített munkaprogrammal működünk, négy órakor zárunk az öt óra helyett, azért, hogy tudjuk elvégezni a szükséges fertőtlenítéseket. Maximum négy személy tartózkodhat egy kiállítótérben, a múzeumnak 25 terme van, bőségesen el fognak férni a potenciális látogatók. Minden védelmi és korlátozó intézkedést jelzünk az adott térben.”
Fotó: Veres Nándor
Teremőrök fognak gondoskodni a szabályok betartásáról. A látogatóknak két méter távolságtartást javasolnak egymástól, ez családokra nem érvényes. Kérdésünkre Gyarmati Zsolt elmondta, nehézségeik adódnak a teremőrök számával kapcsolatban, jelenleg hat kollégát tudnak mozgósítani erre a feladatra, de igyekeznek megoldani, hogy a látogatókat tudják kiszolgálni.
A jelen helyzetre való tekintettel tárlatvezetést nem lehet igénybe venni, illetve a háromnyelvű hangos tárlatvezető eszközöket (audioguide) sem. A kiállításokra háromféle jegy váltható: az állandó tárlatokra, az Elit Alakulat 2.0 című kiállításra, illetve mindkettőre. A három lehetőség függvényében határozzák meg a látogatók mozgási útvonalát.
Felkészültek a Régizene Fesztiválra és a szabadtéri színházi előadások fogadására is – mutatott rá az intézményvezető. Elmondta, az Elit alakulat 2.0 című kiállítást december 30-áig meghosszabbították.
Elhalasztják viszont az októberre tervezett Márton Árpád életmű-kiállítást, januárra tervezik a megnyitót. Ugyancsak jövő évre halasztják a Csíki Székely Múzeum 70/90 projektet, amellyel kettős évfordulót ünnepelnek: hetven éve alakult meg az intézmény és kilencven éve jött létre az első gyűjteményes kiállítás.
Június 3-án, a Székely Népviselet Napján és június 4-én, az Ezer Székely Leány Napján a viseletben érkező látogatók ingyen tekinthetik meg a kiállításokat a Csíki Székely Múzeumban.
Fotó: Veres Nándor
Mint ismeretes, akárcsak a többi kulturális intézményt, a Csíki Székely Múzeumot is bezárták március 13-tól, a múzeum dolgozóit pedig kényszerszabadságra küldték. Ez utóbbi érintette a legsúlyosabban az intézményt – hangsúlyozta az igazgató.
„Ahogy a járványügyi helyzet enyhült, a múzeum betartotta a fokozatosság elvét, május 16-tól visszavettük az elküldött munkatársakat, úgyhogy ők már a lemaradást igyekeznek pótolni, mert sem a kódex bőrkötését veszélyeztető penész, sem a szú, amelyik a fát szereti, nem érdeklődik a vírus után, hogy mi a helyzet. Hála Istennek vannak olyan munkatársak, akik a szabadidejükben, a kényszerszünet alatt is bejártak, és elvégezték a legszükségesebb műtárgyvédelmi munkálatokat, amelyeket nem lett volna kötelességük elvégezni. Jelenleg igyekszünk behozni a lemaradást, digitalizálást, műtárgyvédelmet, és egy múzeumi kiadvány szerkesztésének fogtunk neki.”
Fotó: Veres Nándor
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!