
Fotó: Veres Nándor
Megnyitja kapuit a látogatók számára péntektől a Csíki Székely Múzeum. A járványügyi helyzetre való tekintettel a korlátozó intézkedések betartásával ugyan, de az állandó és időszakos kiállításokat is meg lehet tekinteni. Július 3-án és 4-én a népviseletben érkezők ingyen nézhetik meg a tárlatokat.
2020. július 02., 15:432020. július 02., 15:43
2020. július 02., 17:282020. július 02., 17:28
Kötelező a maszk viselése, legtöbb négy személy tartózkodhat egy kiállítótérben, és meghatározzák a látogatás útvonalát – számolt be a csütörtöki sajtótájékoztatón a múzeum igazgatója, Gyarmati Zsolt.
„Most láttuk elérkezettnek az időt arra, hogy ezen a héten nekifogjunk a megnyitás előkészületeinek, és július 3-án megnyitjuk a kiállításainkat is. A járványügyi helyzetre való tekintettel, a múzeumra is érvényesek a korlátozó intézkedések. Rövidített munkaprogrammal működünk, négy órakor zárunk az öt óra helyett, azért, hogy tudjuk elvégezni a szükséges fertőtlenítéseket. Maximum négy személy tartózkodhat egy kiállítótérben, a múzeumnak 25 terme van, bőségesen el fognak férni a potenciális látogatók. Minden védelmi és korlátozó intézkedést jelzünk az adott térben.”
Fotó: Veres Nándor
Teremőrök fognak gondoskodni a szabályok betartásáról. A látogatóknak két méter távolságtartást javasolnak egymástól, ez családokra nem érvényes. Kérdésünkre Gyarmati Zsolt elmondta, nehézségeik adódnak a teremőrök számával kapcsolatban, jelenleg hat kollégát tudnak mozgósítani erre a feladatra, de igyekeznek megoldani, hogy a látogatókat tudják kiszolgálni.
A jelen helyzetre való tekintettel tárlatvezetést nem lehet igénybe venni, illetve a háromnyelvű hangos tárlatvezető eszközöket (audioguide) sem. A kiállításokra háromféle jegy váltható: az állandó tárlatokra, az Elit Alakulat 2.0 című kiállításra, illetve mindkettőre. A három lehetőség függvényében határozzák meg a látogatók mozgási útvonalát.
Felkészültek a Régizene Fesztiválra és a szabadtéri színházi előadások fogadására is – mutatott rá az intézményvezető. Elmondta, az Elit alakulat 2.0 című kiállítást december 30-áig meghosszabbították.
Elhalasztják viszont az októberre tervezett Márton Árpád életmű-kiállítást, januárra tervezik a megnyitót. Ugyancsak jövő évre halasztják a Csíki Székely Múzeum 70/90 projektet, amellyel kettős évfordulót ünnepelnek: hetven éve alakult meg az intézmény és kilencven éve jött létre az első gyűjteményes kiállítás.
Június 3-án, a Székely Népviselet Napján és június 4-én, az Ezer Székely Leány Napján a viseletben érkező látogatók ingyen tekinthetik meg a kiállításokat a Csíki Székely Múzeumban.
Fotó: Veres Nándor
Mint ismeretes, akárcsak a többi kulturális intézményt, a Csíki Székely Múzeumot is bezárták március 13-tól, a múzeum dolgozóit pedig kényszerszabadságra küldték. Ez utóbbi érintette a legsúlyosabban az intézményt – hangsúlyozta az igazgató.
„Ahogy a járványügyi helyzet enyhült, a múzeum betartotta a fokozatosság elvét, május 16-tól visszavettük az elküldött munkatársakat, úgyhogy ők már a lemaradást igyekeznek pótolni, mert sem a kódex bőrkötését veszélyeztető penész, sem a szú, amelyik a fát szereti, nem érdeklődik a vírus után, hogy mi a helyzet. Hála Istennek vannak olyan munkatársak, akik a szabadidejükben, a kényszerszünet alatt is bejártak, és elvégezték a legszükségesebb műtárgyvédelmi munkálatokat, amelyeket nem lett volna kötelességük elvégezni. Jelenleg igyekszünk behozni a lemaradást, digitalizálást, műtárgyvédelmet, és egy múzeumi kiadvány szerkesztésének fogtunk neki.”
Fotó: Veres Nándor
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
szóljon hozzá!