
Fotó: Veres Nándor
Megnyitja kapuit a látogatók számára péntektől a Csíki Székely Múzeum. A járványügyi helyzetre való tekintettel a korlátozó intézkedések betartásával ugyan, de az állandó és időszakos kiállításokat is meg lehet tekinteni. Július 3-án és 4-én a népviseletben érkezők ingyen nézhetik meg a tárlatokat.
2020. július 02., 15:432020. július 02., 15:43
2020. július 02., 17:282020. július 02., 17:28
Kötelező a maszk viselése, legtöbb négy személy tartózkodhat egy kiállítótérben, és meghatározzák a látogatás útvonalát – számolt be a csütörtöki sajtótájékoztatón a múzeum igazgatója, Gyarmati Zsolt.
„Most láttuk elérkezettnek az időt arra, hogy ezen a héten nekifogjunk a megnyitás előkészületeinek, és július 3-án megnyitjuk a kiállításainkat is. A járványügyi helyzetre való tekintettel, a múzeumra is érvényesek a korlátozó intézkedések. Rövidített munkaprogrammal működünk, négy órakor zárunk az öt óra helyett, azért, hogy tudjuk elvégezni a szükséges fertőtlenítéseket. Maximum négy személy tartózkodhat egy kiállítótérben, a múzeumnak 25 terme van, bőségesen el fognak férni a potenciális látogatók. Minden védelmi és korlátozó intézkedést jelzünk az adott térben.”
Fotó: Veres Nándor
Teremőrök fognak gondoskodni a szabályok betartásáról. A látogatóknak két méter távolságtartást javasolnak egymástól, ez családokra nem érvényes. Kérdésünkre Gyarmati Zsolt elmondta, nehézségeik adódnak a teremőrök számával kapcsolatban, jelenleg hat kollégát tudnak mozgósítani erre a feladatra, de igyekeznek megoldani, hogy a látogatókat tudják kiszolgálni.
A jelen helyzetre való tekintettel tárlatvezetést nem lehet igénybe venni, illetve a háromnyelvű hangos tárlatvezető eszközöket (audioguide) sem. A kiállításokra háromféle jegy váltható: az állandó tárlatokra, az Elit Alakulat 2.0 című kiállításra, illetve mindkettőre. A három lehetőség függvényében határozzák meg a látogatók mozgási útvonalát.
Felkészültek a Régizene Fesztiválra és a szabadtéri színházi előadások fogadására is – mutatott rá az intézményvezető. Elmondta, az Elit alakulat 2.0 című kiállítást december 30-áig meghosszabbították.
Elhalasztják viszont az októberre tervezett Márton Árpád életmű-kiállítást, januárra tervezik a megnyitót. Ugyancsak jövő évre halasztják a Csíki Székely Múzeum 70/90 projektet, amellyel kettős évfordulót ünnepelnek: hetven éve alakult meg az intézmény és kilencven éve jött létre az első gyűjteményes kiállítás.
Június 3-án, a Székely Népviselet Napján és június 4-én, az Ezer Székely Leány Napján a viseletben érkező látogatók ingyen tekinthetik meg a kiállításokat a Csíki Székely Múzeumban.
Fotó: Veres Nándor
Mint ismeretes, akárcsak a többi kulturális intézményt, a Csíki Székely Múzeumot is bezárták március 13-tól, a múzeum dolgozóit pedig kényszerszabadságra küldték. Ez utóbbi érintette a legsúlyosabban az intézményt – hangsúlyozta az igazgató.
„Ahogy a járványügyi helyzet enyhült, a múzeum betartotta a fokozatosság elvét, május 16-tól visszavettük az elküldött munkatársakat, úgyhogy ők már a lemaradást igyekeznek pótolni, mert sem a kódex bőrkötését veszélyeztető penész, sem a szú, amelyik a fát szereti, nem érdeklődik a vírus után, hogy mi a helyzet. Hála Istennek vannak olyan munkatársak, akik a szabadidejükben, a kényszerszünet alatt is bejártak, és elvégezték a legszükségesebb műtárgyvédelmi munkálatokat, amelyeket nem lett volna kötelességük elvégezni. Jelenleg igyekszünk behozni a lemaradást, digitalizálást, műtárgyvédelmet, és egy múzeumi kiadvány szerkesztésének fogtunk neki.”
Fotó: Veres Nándor
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
szóljon hozzá!