
Fotó: Veres Nándor
Megnyitja kapuit a látogatók számára péntektől a Csíki Székely Múzeum. A járványügyi helyzetre való tekintettel a korlátozó intézkedések betartásával ugyan, de az állandó és időszakos kiállításokat is meg lehet tekinteni. Július 3-án és 4-én a népviseletben érkezők ingyen nézhetik meg a tárlatokat.
2020. július 02., 15:432020. július 02., 15:43
2020. július 02., 17:282020. július 02., 17:28
Kötelező a maszk viselése, legtöbb négy személy tartózkodhat egy kiállítótérben, és meghatározzák a látogatás útvonalát – számolt be a csütörtöki sajtótájékoztatón a múzeum igazgatója, Gyarmati Zsolt.
„Most láttuk elérkezettnek az időt arra, hogy ezen a héten nekifogjunk a megnyitás előkészületeinek, és július 3-án megnyitjuk a kiállításainkat is. A járványügyi helyzetre való tekintettel, a múzeumra is érvényesek a korlátozó intézkedések. Rövidített munkaprogrammal működünk, négy órakor zárunk az öt óra helyett, azért, hogy tudjuk elvégezni a szükséges fertőtlenítéseket. Maximum négy személy tartózkodhat egy kiállítótérben, a múzeumnak 25 terme van, bőségesen el fognak férni a potenciális látogatók. Minden védelmi és korlátozó intézkedést jelzünk az adott térben.”
Fotó: Veres Nándor
Teremőrök fognak gondoskodni a szabályok betartásáról. A látogatóknak két méter távolságtartást javasolnak egymástól, ez családokra nem érvényes. Kérdésünkre Gyarmati Zsolt elmondta, nehézségeik adódnak a teremőrök számával kapcsolatban, jelenleg hat kollégát tudnak mozgósítani erre a feladatra, de igyekeznek megoldani, hogy a látogatókat tudják kiszolgálni.
A jelen helyzetre való tekintettel tárlatvezetést nem lehet igénybe venni, illetve a háromnyelvű hangos tárlatvezető eszközöket (audioguide) sem. A kiállításokra háromféle jegy váltható: az állandó tárlatokra, az Elit Alakulat 2.0 című kiállításra, illetve mindkettőre. A három lehetőség függvényében határozzák meg a látogatók mozgási útvonalát.
Felkészültek a Régizene Fesztiválra és a szabadtéri színházi előadások fogadására is – mutatott rá az intézményvezető. Elmondta, az Elit alakulat 2.0 című kiállítást december 30-áig meghosszabbították.
Elhalasztják viszont az októberre tervezett Márton Árpád életmű-kiállítást, januárra tervezik a megnyitót. Ugyancsak jövő évre halasztják a Csíki Székely Múzeum 70/90 projektet, amellyel kettős évfordulót ünnepelnek: hetven éve alakult meg az intézmény és kilencven éve jött létre az első gyűjteményes kiállítás.
Június 3-án, a Székely Népviselet Napján és június 4-én, az Ezer Székely Leány Napján a viseletben érkező látogatók ingyen tekinthetik meg a kiállításokat a Csíki Székely Múzeumban.
Fotó: Veres Nándor
Mint ismeretes, akárcsak a többi kulturális intézményt, a Csíki Székely Múzeumot is bezárták március 13-tól, a múzeum dolgozóit pedig kényszerszabadságra küldték. Ez utóbbi érintette a legsúlyosabban az intézményt – hangsúlyozta az igazgató.
„Ahogy a járványügyi helyzet enyhült, a múzeum betartotta a fokozatosság elvét, május 16-tól visszavettük az elküldött munkatársakat, úgyhogy ők már a lemaradást igyekeznek pótolni, mert sem a kódex bőrkötését veszélyeztető penész, sem a szú, amelyik a fát szereti, nem érdeklődik a vírus után, hogy mi a helyzet. Hála Istennek vannak olyan munkatársak, akik a szabadidejükben, a kényszerszünet alatt is bejártak, és elvégezték a legszükségesebb műtárgyvédelmi munkálatokat, amelyeket nem lett volna kötelességük elvégezni. Jelenleg igyekszünk behozni a lemaradást, digitalizálást, műtárgyvédelmet, és egy múzeumi kiadvány szerkesztésének fogtunk neki.”
Fotó: Veres Nándor
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
szóljon hozzá!