
Fotó: Veres Nándor
Megnyitja kapuit a látogatók számára péntektől a Csíki Székely Múzeum. A járványügyi helyzetre való tekintettel a korlátozó intézkedések betartásával ugyan, de az állandó és időszakos kiállításokat is meg lehet tekinteni. Július 3-án és 4-én a népviseletben érkezők ingyen nézhetik meg a tárlatokat.
2020. július 02., 15:432020. július 02., 15:43
2020. július 02., 17:282020. július 02., 17:28
Kötelező a maszk viselése, legtöbb négy személy tartózkodhat egy kiállítótérben, és meghatározzák a látogatás útvonalát – számolt be a csütörtöki sajtótájékoztatón a múzeum igazgatója, Gyarmati Zsolt.
„Most láttuk elérkezettnek az időt arra, hogy ezen a héten nekifogjunk a megnyitás előkészületeinek, és július 3-án megnyitjuk a kiállításainkat is. A járványügyi helyzetre való tekintettel, a múzeumra is érvényesek a korlátozó intézkedések. Rövidített munkaprogrammal működünk, négy órakor zárunk az öt óra helyett, azért, hogy tudjuk elvégezni a szükséges fertőtlenítéseket. Maximum négy személy tartózkodhat egy kiállítótérben, a múzeumnak 25 terme van, bőségesen el fognak férni a potenciális látogatók. Minden védelmi és korlátozó intézkedést jelzünk az adott térben.”
Fotó: Veres Nándor
Teremőrök fognak gondoskodni a szabályok betartásáról. A látogatóknak két méter távolságtartást javasolnak egymástól, ez családokra nem érvényes. Kérdésünkre Gyarmati Zsolt elmondta, nehézségeik adódnak a teremőrök számával kapcsolatban, jelenleg hat kollégát tudnak mozgósítani erre a feladatra, de igyekeznek megoldani, hogy a látogatókat tudják kiszolgálni.
A jelen helyzetre való tekintettel tárlatvezetést nem lehet igénybe venni, illetve a háromnyelvű hangos tárlatvezető eszközöket (audioguide) sem. A kiállításokra háromféle jegy váltható: az állandó tárlatokra, az Elit Alakulat 2.0 című kiállításra, illetve mindkettőre. A három lehetőség függvényében határozzák meg a látogatók mozgási útvonalát.
Felkészültek a Régizene Fesztiválra és a szabadtéri színházi előadások fogadására is – mutatott rá az intézményvezető. Elmondta, az Elit alakulat 2.0 című kiállítást december 30-áig meghosszabbították.
Elhalasztják viszont az októberre tervezett Márton Árpád életmű-kiállítást, januárra tervezik a megnyitót. Ugyancsak jövő évre halasztják a Csíki Székely Múzeum 70/90 projektet, amellyel kettős évfordulót ünnepelnek: hetven éve alakult meg az intézmény és kilencven éve jött létre az első gyűjteményes kiállítás.
Június 3-án, a Székely Népviselet Napján és június 4-én, az Ezer Székely Leány Napján a viseletben érkező látogatók ingyen tekinthetik meg a kiállításokat a Csíki Székely Múzeumban.
Fotó: Veres Nándor
Mint ismeretes, akárcsak a többi kulturális intézményt, a Csíki Székely Múzeumot is bezárták március 13-tól, a múzeum dolgozóit pedig kényszerszabadságra küldték. Ez utóbbi érintette a legsúlyosabban az intézményt – hangsúlyozta az igazgató.
„Ahogy a járványügyi helyzet enyhült, a múzeum betartotta a fokozatosság elvét, május 16-tól visszavettük az elküldött munkatársakat, úgyhogy ők már a lemaradást igyekeznek pótolni, mert sem a kódex bőrkötését veszélyeztető penész, sem a szú, amelyik a fát szereti, nem érdeklődik a vírus után, hogy mi a helyzet. Hála Istennek vannak olyan munkatársak, akik a szabadidejükben, a kényszerszünet alatt is bejártak, és elvégezték a legszükségesebb műtárgyvédelmi munkálatokat, amelyeket nem lett volna kötelességük elvégezni. Jelenleg igyekszünk behozni a lemaradást, digitalizálást, műtárgyvédelmet, és egy múzeumi kiadvány szerkesztésének fogtunk neki.”
Fotó: Veres Nándor
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!