Kiállítótermeket, szálláshelyeket és kávézót is szeretnének kialakítani a székelykeresztúri Gyárfás-kúriában a nyáron elkezdődő restaurálás során. A tervek szerint 19. századi állapotába állítják vissza az épületet a korabeli leírások alapján. A polgármester látványterveket is mutatott az elképzelésről a Székelyhonnak.
2024. május 11., 20:592024. május 11., 20:59
Fotó: László Ildikó
Kiállítótermeket, szálláshelyeket és kávézót is szeretnének kialakítani a székelykeresztúri Gyárfás-kúriában a nyáron elkezdődő restaurálás során. A tervek szerint 19. századi állapotába állítják vissza az épületet a korabeli leírások alapján. A polgármester látványterveket is mutatott az elképzelésről a Székelyhonnak.
2024. május 11., 20:592024. május 11., 20:59
Fotó: László Ildikó
Mintegy nyolcmillió lejt sikerült megpályázzon a székelykeresztúri önkormányzat az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumának Hívogató Románia programjában a Gyárfás-kúria restaurálására. A megvalósításhoz még további kétmillió lejes önrészt kell biztosítsanak.
Fotó: László Ildikó
A restaurálás megtervezéséhez egy, az 1800-as évek végén készült részletes leltárszerű leírást vettek alapul – nyilatkozta lapunknak Koncz Hunor János, Székelykeresztúr polgármestere.
A restaurálást követően recepció fogadja majd a főbejáraton belépőket, amiből egy nagy kiállítóterem nyílik, ahol időszakos tárlatokat rendezhetnek be. Tovább haladva egy 12-14 férőhelyes tárgyalóterem lesz. Innen
Fotó: László Ildikó
Az épületben helyet kap egy Petőfiről, valamint a Gyárfás családról szóló interaktív kiállítás is. Lesz egy kis helyiség, ahol ajándéktárgyakat, illetve kávét is lehet majd vásárolni.
Ezen a saját fürdőszobával rendelkező szálláshelyekhez lehet majd feljutni: négy kétágyas szoba, illetve egy apartman is szerepel a tervekben.
Fotó: László Ildikó
Az elöljáró hozzátette, hogy a munkálatok során a falfreskókat is restaurálják, ezekből (az előzetes vizsgálatoknak köszönhetően) már lehet is egy kis részt látni az épület egyik külső falán. A felújítás során elbontják a kúria udvarát jelenleg kettéosztó kerítést is. Mindemellett
Fotó: László Ildikó
Koncz Hunor János arról is beszélt lapunknak, hogy korábban régészek és építész szakembereik is megvizsgálták az épületet.
Ezeket napokon belül megkapják az egyeztetések szerint.
Fotó: László Ildikó
Ha minden a tervek szerint halad, akkor
Jelenleg egyébként fogyatékkal élő gyerekek használják a kúria egy részét, de ők el fognak költözni onnan, amint a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság befejezi a számukra tervezett új létesítmény kialakítását. Időközben elkezdődik a kivitelezés a Gyárfás-kúriánál, de igyekeznek olyan munkálatokat végezni, amelyekkel nem zavarják az ott élőket. Bíznak benne, hogy
Fotó: László Ildikó
A polgármester megjegyezte, nagyon örül a nyertes pályázatnak, hiszen az épület szomszédságában nőtt fel.
A rendelkezésre álló információk szerint már a késő középkorban udvarház volt a Gyárfás-kúria területén.
Fotó: László Ildikó
Nagymértékű felújítást legutoljára 1888-ban végeztetett Gyárfás Endre – ekkor nyerte el mai formáját a kúria. Utolsó tulajdonosa az idővel megözvegyült Gyárfás Pálné Fejérváry Judit volt, akit 1946-ban kiköltöztettek az épületből.
Ezt követően tüdőgyógyászati kórház, csángó gyerekeket befogadó központ és gyermekvédelmi intézmény is működött az épületben.
Fotó: László Ildikó
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!