
Előtérben Kiss Gabriella, az Alzheimer Café megálmodója
Fotó: Barabás Orsolya
2018 novemberében indult az Alzheimer Café Gyergyószentmiklóson, a Szent Erzsébet Idősek Otthonában. Hamar bebizonyosodott, hogy fontos támaszt jelent a havonta megszervezett találkozó a szellemileg leépült időseket gondozó családtagoknak. A járványhelyzet miatt tavaly csak egyszer tudtak találkozni, kedden délután azonban ismét kinyitott az Alzheimer Café.
2021. február 24., 17:182021. február 24., 17:18
Tavaly sokan hiányolták ezeket a korábban már megszokottá vált találkozókat – árulta el Kiss Gabriella szakmai vezető, aki szerint a Szent Erzsébet Idősek Otthonában tudják megteremteni azt a családias hangulatot, ahol meg tudnak nyílni a demenciás betegeket gondozó családtagok.
Pál Ibolya tavaszköszöntő zenés produkciója után bemutatták Kiss Gabriella tavaly megjelent Demencia és a család című könyvét, amelynek kiadását a 2014-ben alakult Gyergyói Szemle Egyesület támogatta.
– hangsúlyozta Nagy József, az egyesület elnöke.
Kiss Gabriella mentálhigiénés szakember elmondta, hogy sokaknak segítség tud lenni ez a könyv, amelyben a stresszterhelődés, mindennapi szerepmegosztás, frusztráció, az erőforrások, a pozitív-negatív attitűdök szerepének a gondozás során való kialakulása is előtérbe kerül. „A könyv részletesen közli a szakirodalomra alapozva azokat a stádiumokat, amelyekkel szembesülnek a gondozó családtagok, vagy azok, akik nem tudnak részt venni a gondozásban. Megszólalnak a gondozók, akiknek az esetleírása által az olvasó mélyebben átéli a problémákat. Száz családdal beszéltem, több mint hétszáz kérdőívet dolgoztam fel” – részletezte a Demencia és a család című könyv szerzője.
A rendezvény meghívottja volt Babos Judit család-pszichoterapeuta, aki a demens beteget ápoló hozzátartozó lelki állapotáról tartott előadást. A téma kibontása, feldolgozása a jelenlévő hozzátartozók bevonásával történt.
A héten rendezik az Alzheimer konferenciát Bukarestben, amin Kiss Gabriella is részt vesz, témája: Az Alzheimer Café, mint segítőeszköz a gondozó családtagok számára. Ugyanakkor bíznak benne, hogy ezentúl havonta meg tudják tartani a gyergyószentmiklósi találkozót, hiszen tavaly csak telefonos beszélgetések során tudták segíteni az érintetteket, de a személyes találkozásra nagy szükség van.
Brassóban is elindul az Alzheimer Café, március 3-án első alkalommal Facebookon lehet bekapcsolódni, tekintettel arra, hogy Brassó járványügyi szempontból piros zónába tartozik. Meghívott lesz Horváth Judit, a Máltai Szeretetszolgálat vezetője és Beatrix Adrienn pszichoterapeuta, és lehetőség lesz az előadásokat követően beszélgetésre, problémamegosztásra is.
Azoknak, akik szellemileg leépült időseket gondoznak, nagy segítséget jelent az Alzheimer Café, hiszen ők még egy személy helyett kell gondolkozzanak, az életük átértékelődik, szerepeik megváltoznak, stresszhelyzetek sorozatát élik meg, és szükségük van erőforrásokra, társas kapcsolatokra, ahol egymást és előadásokat meghallgatva tudnak erőt meríteni a mindennapi terhek leküzdéséhez – hangsúlyozta Kiss Gabriella.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!