Hirdetés
Hirdetés

Újra kinyitott az Alzheimer Café Gyergyószentmiklóson

Előtérben Kiss Gabriella, az Alzheimer Café megálmodója •  Fotó: Barabás Orsolya

Előtérben Kiss Gabriella, az Alzheimer Café megálmodója

Fotó: Barabás Orsolya

2018 novemberében indult az Alzheimer Café Gyergyószentmiklóson, a Szent Erzsébet Idősek Otthonában. Hamar bebizonyosodott, hogy fontos támaszt jelent a havonta megszervezett találkozó a szellemileg leépült időseket gondozó családtagoknak. A járványhelyzet miatt tavaly csak egyszer tudtak találkozni, kedden délután azonban ismét kinyitott az Alzheimer Café.

Barabás Orsolya

2021. február 24., 17:182021. február 24., 17:18

Tavaly sokan hiányolták ezeket a korábban már megszokottá vált találkozókat – árulta el Kiss Gabriella szakmai vezető, aki szerint a Szent Erzsébet Idősek Otthonában tudják megteremteni azt a családias hangulatot, ahol meg tudnak nyílni a demenciás betegeket gondozó családtagok.

Pál Ibolya tavaszköszöntő zenés produkciója után bemutatták Kiss Gabriella tavaly megjelent Demencia és a család című könyvét, amelynek kiadását a 2014-ben alakult Gyergyói Szemle Egyesület támogatta.

Idézet
Célunk, hogy a Gyergyóban élő vagy innen elszármazottak tudományos kutatását összefogjuk, ezért megpróbáljuk megszólítani őket a világ minden táján, és visszacsatolni a helyi közösségbe, hogy a térség javára váljon a tudásuk

 – hangsúlyozta Nagy József, az egyesület elnöke.

Kiss Gabriella mentálhigiénés szakember elmondta, hogy sokaknak segítség tud lenni ez a könyv, amelyben a stresszterhelődés, mindennapi szerepmegosztás, frusztráció, az erőforrások, a pozitív-negatív attitűdök szerepének a gondozás során való kialakulása is előtérbe kerül. „A könyv részletesen közli a szakirodalomra alapozva azokat a stádiumokat, amelyekkel szembesülnek a gondozó családtagok, vagy azok, akik nem tudnak részt venni a gondozásban. Megszólalnak a gondozók, akiknek az esetleírása által az olvasó mélyebben átéli a problémákat. Száz családdal beszéltem, több mint hétszáz kérdőívet dolgoztam fel” – részletezte a Demencia és a család című könyv szerzője. 

Remélik, hogy a könyvet a Gyergyói-medence többi településén is be tudják mutatni, hiszen rendkívül időszerű kiadvány, ami komoly társadalmi problémákat boncol.

Az Alzheimer Café előtt új kapuk is nyílnak

A rendezvény meghívottja volt Babos Judit család-pszichoterapeuta, aki a demens beteget ápoló hozzátartozó lelki állapotáról tartott előadást. A téma kibontása, feldolgozása a jelenlévő hozzátartozók bevonásával történt.

A héten rendezik az Alzheimer konferenciát Bukarestben, amin Kiss Gabriella is részt vesz, témája: Az Alzheimer Café, mint segítőeszköz a gondozó családtagok számára. Ugyanakkor bíznak benne, hogy ezentúl havonta meg tudják tartani a gyergyószentmiklósi találkozót, hiszen tavaly csak telefonos beszélgetések során tudták segíteni az érintetteket, de a személyes találkozásra nagy szükség van.

Hirdetés

Brassóban is elindul az Alzheimer Café, március 3-án első alkalommal Facebookon lehet bekapcsolódni, tekintettel arra, hogy Brassó járványügyi szempontból piros zónába tartozik. Meghívott lesz Horváth Judit, a Máltai Szeretetszolgálat vezetője és Beatrix Adrienn pszichoterapeuta, és lehetőség lesz az előadásokat követően beszélgetésre, problémamegosztásra is.

Azoknak, akik szellemileg leépült időseket gondoznak, nagy segítséget jelent az Alzheimer Café, hiszen ők még egy személy helyett kell gondolkozzanak, az életük átértékelődik, szerepeik megváltoznak, stresszhelyzetek sorozatát élik meg, és szükségük van erőforrásokra, társas kapcsolatokra, ahol egymást és előadásokat meghallgatva tudnak erőt meríteni a mindennapi terhek leküzdéséhez – hangsúlyozta Kiss Gabriella.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 18., szerda

Alkotmányosnak nyilvánították a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetet

Az alkotmánybíróság elutasította szerdán a legfelsőbb bíróság beadványát, és alkotmányosnak ítélte a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek alkotmánybírósági források.

Alkotmányosnak nyilvánították a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetet
Hirdetés
2026. február 18., szerda

A vasúti közlekedést is nehezíti a havazás, több vonatjáratot is töröltek

Nem csupán az utakon vált nehézkessé a közlekedés a kedd esti havazást követően: a vasúti közlekedésben is fennakadásokat okoztak a hóviharok, szerda reggel mintegy harminc vonatjáratot töröltek az országban.

A vasúti közlekedést is nehezíti a havazás, több vonatjáratot is töröltek
2026. február 18., szerda

Elkezdődött a nagyböjt: a fegyelmezett önmegtartóztatás, a tudatos lemondás és a belső megtérés egységének időszaka

Szerdán kezdődik a negyvennapos böjt, amellyel a keresztények húsvétra, Jézus feltámadásának ünnepére készülnek a hitben való elmélyülés, a kiengesztelődés és a lemondás segítségével.

Elkezdődött a nagyböjt:  a fegyelmezett önmegtartóztatás, a tudatos lemondás és a belső megtérés egységének időszaka
2026. február 18., szerda

Több mint kétszáz hóekét kellett bevetni az országutakon Hargita, Kovászna és Brassó megyében

Több mint 220 hóekével dolgoznak az országutak takarításán Hargita, Kovászna és Brassó megyében – közli a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP).

Több mint kétszáz hóekét kellett bevetni az országutakon Hargita, Kovászna és Brassó megyében
Hirdetés
2026. február 18., szerda

További havazás és hóviharok várhatóak csütörtök reggelig

Havazásra és erős szélre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 25 megyére és Bukarestre. Az ország többi részén is hideg idő és havazás várható csütörtök reggelig.

További havazás és hóviharok várhatóak csütörtök reggelig
2026. február 18., szerda

Bolojan a PSD szolidaritási csomagjáról: egyetlen olyan javaslatot sem támogatunk, aminek nincs biztosítva a finanszírozása

Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, hogy a koalícióban nem volt szó a Szociáldemokrata Párt (PSD) szolidaritási csomagjáról, és egyetlen olyan javaslatot sem fognak támogatni, amelynek nincs biztosítva a finanszírozása.

Bolojan a PSD szolidaritási csomagjáról: egyetlen olyan javaslatot sem támogatunk, aminek nincs biztosítva a finanszírozása
2026. február 18., szerda

Huszonegy megyében okozott fennakadásokat a havazás

A katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU) szerda reggeli összegzése szerint 21 megye 102 településén és Bukarestben okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában, és 205 településen több mint 166 ezer fogyasztó maradt áramszolgáltatás nélkül.

Huszonegy megyében okozott fennakadásokat a havazás
Hirdetés
2026. február 18., szerda

Szerdán ismét tárgyal az alkotmánybíróság a bírák és ügyészek nyugdíjazásának ügyében

A bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezettel kapcsolatos beadvány is szerepel az alkotmánybíróság szerdai ülésének napirendjén.

Szerdán ismét tárgyal az alkotmánybíróság a bírák és ügyészek nyugdíjazásának ügyében
2026. február 18., szerda

Vörös hóriasztás Bukarestre, egy autópálya-szakaszon már le is állították a közlekedést

Havazásra figyelmeztető vörös jelzésű riasztást adtak ki Bukarestre és Ilfov megyére szerdán reggel. A rendkívüli hóhelyzet miatt leállították forgalmat az A7-es autópálya egy szakaszán.

Vörös hóriasztás Bukarestre, egy autópálya-szakaszon már le is állították a közlekedést
2026. február 18., szerda

Nehezen indult a reggel a havazás miatt a székelyföldi városokban

Kiásni az autót a hó alól, lépésben haladni a behavazott utakon, időben elérni a gyerekkel óvodába, iskolába, majd pedig a munkahelyre – néhány kihívás, amivel az újabb havazás miatt sokan szembesültek a reggeli órákban.

Nehezen indult a reggel a havazás miatt a székelyföldi városokban
Hirdetés