
Egyelőre lárvákat és növényi táplálékot fogyasztanak a medvék. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Noha Hargita megyében már aktívak a medvék, a vadásztársulatok szerint még nem fognak háziállatokra támadni, hiszen ebben az időszakban lárvákat és a fák nedvét fogyasztják, esetleg friss füvet esznek. A populáció túlszaporodása miatt azonban senki nem tudja megjósolni, hogy mekkora károk várhatók áprilistól.
2021. március 04., 08:202021. március 04., 08:20
Attól függetlenül, hogy kárbejelentés még nem érkezett hozzájuk, egyértelműen aktívak a medvék a Csíki-medencében – fejtette ki lapunknak Hadnagy Lehel, a Szilos Vadásztársulat igazgatója. Mint mondta, ebben az időszakban inkább a kaszálókon a gyepet forgathatják fel a nagyvadak élelem után kutatva, valamint a fiatalabb fenyők kérgét hántják meg, valószínűleg a kéreg alatti nedv miatt. Az persze általános probléma, hogy a vadgazdálkodási létesítményeknél – a szarvasok és vaddisznók számára – kihelyezett gabonát megdézsmálják.
hiszen akkorra áll teljesen helyre az emésztőrendszerük. Az igazgató arra is kitért, hogy a tél folyamán akkor húzódtak el a medvék, amikor fagypont alá süllyedt a hőmérséklet, de amint felmelegedett az időjárás, ismét megjelent egy-két egyed.
– fogalmazott Gábor László, a Gyergyószentmiklósi Vadgazdálkodási Egyesület vezetője. Rámutatott, náluk rendszerint májustól kezdenek károkat okozni a túlszaporodott nagyvadak, hiszen akkorra már a jószágokat is kihajtják a legelőkre. Jelenleg az ételszóróknál vannak gondok, hiszen a medvék ott lakmároznak, elűzve a többi vadat. „Nekünk kötelező etetni a szarvasokat, valamint a vaddisznókat, és az a probléma, hogy a medvék előlük veszik el az élelmet. Tudni kell, hogy ősszel és tavasszal nagyjából azokon a helyszíneken tartózkodnak a medvék, ahol születtek. Ilyenkor látszik a legjobban, hogy mintegy tizenötször annyi egyed van nálunk, mint amennyi élhetne a területen” – magyarázta. Arról is beszélt, hogy náluk is
A medvék jó része a magasabban lévő területekre vonult el a téli időszakra, így kevesebb egyedet látni Székelyudvarhely környékén, de az biztos, hogy mindenhol aktívak – magyarázta Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgatója. Közölte, ilyenkor főleg lárvákat keresnek a földben a nagyvadak, de amint kihajt a friss fű, azt fogják legelni.
– mondta. Persze az ételszóróknál náluk is állandó jelleggel problémák vannak a nagyvadak miatt. Ő is az állomány jelentős túlszaporodásáról számolt be, ami fokozni fogja a korábbi vadkárokat. A megfigyeléseik szerint jellemzően már 3–4 bocsot szülnek a fiatalabb medvék, ez a szám csak akkor csökken egy-kettőre, ha idősödnek az egyedek. Az is érdekes, hogy egyre kevesebb medve rejtőzik el télen, és azok is csak a hidegebb időszakokban.
Március 28-tól, szombattól adhatják le levélszavazatukat a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az április 12-i országgyűlési választásra – hívja fel a figyelmet Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
Lefoglalták a hatóságok a belügyminisztériumi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) több munkatársának mobiltelefonját.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték a januárban a Temes megyei Csene községben megölt 15 éves fiú nagyapját, aki a gyanú szerint arcon ütötte a gyilkosság egyik vádlottjának anyját.
Nem mindenki tudja, hogy az ökölvívó Papp László rugonfalvi gyökerekkel bírt, ahol ünnepséget terveznek születése századik évfordulója apropóján. Erről meg a sepsiszentgyörgyi kosárlabda őskoráról is beszélgettünk Oláh István egri fertálymesterrel.
A dédai hivatásos és önkéntes tűzoltókat is riasztották egy tarlótűzhöz péntek este. A Maros megyei Ratosnya egyik falujában nehezen megközelíthető területen csaptak fel a lángok.
Szombaton 20:30 és 21:30 között lekapcsolják a parlament épületének belső és külső világítását a Föld órája kezdeményezéshez való csatlakozás részeként – közölte a képviselőház.
Idén is megrendezik Marosvásárhelyen a Virágvasárnapi passió előadást, amelyen a résztvevők együtt élhetik át Jézus Krisztus szenvedéstörténetét. Az érdeklődőket vasárnap 17 órára várják a Nyári Színpadhoz.
A legfelsőbb bíróság perelni készül a kormányt a bírák és ügyészek számára bírósági döntéssel megítélt bértartozások kifizetésének elhalasztása miatt, és első lépésként előzetes panaszt nyújtott be a kormányhoz és a pénzügyminisztériumhoz.
Nicușor Dan államelnök pénteken kihirdette a 2026-os állami költségvetésről és a társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvényeket.
Ünnepélyes keretek között adják át szombaton Gyergyóremetén az új bicikliutat. Az esemény nem csupán egy hivatalos átadó lesz: a szervezők egy különleges rekordkísérlettel is készülnek.
1 hozzászólás