Megvásárolja francia tulajdonosától a koronkai Tholdalagi-kastélyt a helyi önkormányzat. Takács Szabolcs István polgármester a Székelyhon érdeklődésére elmondta, százezer euróba kerül az ingatlan a hozzá tartozó 45 ár telekkel. A tervek szerint a kastélyt újjáépítik.
2021. július 26., 10:442021. július 26., 10:44
Még ilyen állapotban is megmentené a koronkai önkormányzat a kastélyt
Fotó: Rab Zoltán
Megvásárolja francia tulajdonosától a koronkai Tholdalagi-kastélyt a helyi önkormányzat. Takács Szabolcs István polgármester a Székelyhon érdeklődésére elmondta, százezer euróba kerül az ingatlan a hozzá tartozó 45 ár telekkel. A tervek szerint a kastélyt újjáépítik.
2021. július 26., 10:442021. július 26., 10:44
Hajlandó eladni a koronkai Tholdalagi-kastélyt Jean Claud Moscovici francia üzletember, miután nem áldozott megmentésére, annak tatarozására, noha 2005-ben, amikor megvásárolta, megígérte azt. A törvény értelmében a műemléképület megvásárlásában a kulturális minisztériumot illeti az elsőbbség, de ha az nem tart rá igényt, következhet a megyei, majd a helyi önkormányzat.
Fotó: Rab Zoltán
A koronkai önkormányzat, miután az előbbiek nem tartottak igényt a kastély megvásárlására, úgy döntött, hogy megveszi, és
Takács Szabolcs István érdeklődésünkre elmondta, még harminc nap, és megkötik az adás-vételi szerződést a tulajdonossal.
Takács Szabolcs István polgármester: parkosítást is tervezünk a kastély köré
Fotó: Rab Zoltán
A polgármester arról is beszámolt, hogy terveik szerint az eredeti állapotába szeretnék visszahozni az ingatlant, amely mára több helyen beomlott, parkjának utolsó fáit is kivágták, a kastély közvetlen közelébe pedig lakóházakat építettek.
Fotó: Rab Zoltán
„Már az év elején félretettünk egy összeget a konzerválására, majd ha elvégzik az állapotfelmérést, akkor tudjuk meg pontosan, mibe kerül a teljes felújítás, és pályáznánk rá” – mondta Takács Szabolcs István, aki szerint
ugyanakkor az is lehet, hogy vannak még megmenthető elemei, bár ezt a szakemberek fogják pontosan megállapítani.
Fotó: Rab Zoltán
Amennyiben elkészül a kastély, a közösség javára szeretnék fordítani – válaszolta érdeklődésünkre a polgármester. Az elképzelés az, hogy idősek otthonát rendeznének be benne.
Fotó: Rab Zoltán
A kastélyról
Koronka régi várkastélyát János Zsigmond erdélyi fejedelem idejében, 1562-ben a fellázadt székelyek teljesen feldúlták. Több mint egy évszázaddal később a birtok új tulajdonosa, Tholdalagi Mihály építtette újra. Ezt toldotta meg Joseph Weixlbraun tervei alapján 1829-ben a gróf egyik leszármazottja, Tholdalagi Ferenc. Az U alaprajzú épület ekkor egy ötvenméteres újklasszicista homlokzatot kapott. A termeket korhű bútorok, tükrök, csillárok és szőnyegek ékesítették. Fehér porcelánkályhái közül az utolsót Keresztes Gyula nyugalmazott marosvásárhelyi műépítész mentette meg, behozva a megyeszékhely házasságkötő termébe. A kastély könyvtára Erdély egyik legnagyobb tékájának számított, amelyet a vásárhelyi uraságok is szívesen látogattak. Az anyag egy részét ma a Teleki Téka őrzi. A kastélyt valamikor egy 120 kataszteri hold nagyságú, lombhullatókkal beültetett és mesterségesen kialakított halastóval rendelkező liget övezte.
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Megszavazta hétfőn a szenátus a Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter elleni egyszerű indítványt. Nem mondok le – jelentette ki a miniszter az indítvány elfogadását követően.
Menesztette az érintett egység menedzserét az a bukaresti fogászati klinika, ahol novemberben egy kétéves kislány halt meg mélyaltatásos beavatkozás közben. A belső vizsgálat szerint a rendelő végleges engedély nélkül működött.
Călin Georgescu volt elnökjelölt és Horațiu Potra zsoldosvezér hétfőn először találkoztak annak a pernek az előkészítő tárgyalásán, amelyben az alkotmányos rend megdöntésének kísérletével vádolják őket.
Székelyudvarhelyen, Székelykeresztúron, illetve Csíkszentdomokos, Bögöz és Zetelaka községekben is kaptak el ittas, illetve jogosítvány nélkül vezető embereket a rendőrök az elmúlt hétvégén.
Megállt a szíve és leállt a légzése a 74 éves férfinak, aki hétfőn délután egy kútba esett Nagycsergeden. A férfit a kiérkező mentőegységek újraélesztették.
Székelyudvarhelyen és a Csíkszentimrei Büdösfürdő közelében is történt egy-egy baleset szombaton. Az egyik sofőr alkohol hatása alatt volt a történtek idején – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság hétfői közleményéből.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok Románia nem eladó – progresszisták nélküli kormányt című bizalmatlansági indítványát. Az ülésen 420 képviselő és szenátor vett részt.
Törtkővel megrakott teherautó borult fel hétfőn délután Sepsiszentgyörgy Csíkszereda felőli bejáratánál, ahol rendőrök irányítják a forgalmat – tudtuk meg a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányságtól.
Fél éve fennálló áldatlan helyzetet zár le a Gyulakután üzembe helyezett sótalanító berendezés, így ismét iható a csapvíz. Hétfőn Maros megye politikai elöljárói és szakemberek mutatták be a sajtónak a rendszer működését a gyulakutai vízüzemnél.
Közzétette friss időjárás-előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat a következő két hétre. A leghidegebb éjszakákon úgy tűnik, hamar túlleszünk.
szóljon hozzá!