Megvásárolja francia tulajdonosától a koronkai Tholdalagi-kastélyt a helyi önkormányzat. Takács Szabolcs István polgármester a Székelyhon érdeklődésére elmondta, százezer euróba kerül az ingatlan a hozzá tartozó 45 ár telekkel. A tervek szerint a kastélyt újjáépítik.
2021. július 26., 10:442021. július 26., 10:44
Még ilyen állapotban is megmentené a koronkai önkormányzat a kastélyt
Fotó: Rab Zoltán
Megvásárolja francia tulajdonosától a koronkai Tholdalagi-kastélyt a helyi önkormányzat. Takács Szabolcs István polgármester a Székelyhon érdeklődésére elmondta, százezer euróba kerül az ingatlan a hozzá tartozó 45 ár telekkel. A tervek szerint a kastélyt újjáépítik.
2021. július 26., 10:442021. július 26., 10:44
Hajlandó eladni a koronkai Tholdalagi-kastélyt Jean Claud Moscovici francia üzletember, miután nem áldozott megmentésére, annak tatarozására, noha 2005-ben, amikor megvásárolta, megígérte azt. A törvény értelmében a műemléképület megvásárlásában a kulturális minisztériumot illeti az elsőbbség, de ha az nem tart rá igényt, következhet a megyei, majd a helyi önkormányzat.
Fotó: Rab Zoltán
A koronkai önkormányzat, miután az előbbiek nem tartottak igényt a kastély megvásárlására, úgy döntött, hogy megveszi, és
Takács Szabolcs István érdeklődésünkre elmondta, még harminc nap, és megkötik az adás-vételi szerződést a tulajdonossal.
Takács Szabolcs István polgármester: parkosítást is tervezünk a kastély köré
Fotó: Rab Zoltán
A polgármester arról is beszámolt, hogy terveik szerint az eredeti állapotába szeretnék visszahozni az ingatlant, amely mára több helyen beomlott, parkjának utolsó fáit is kivágták, a kastély közvetlen közelébe pedig lakóházakat építettek.
Fotó: Rab Zoltán
„Már az év elején félretettünk egy összeget a konzerválására, majd ha elvégzik az állapotfelmérést, akkor tudjuk meg pontosan, mibe kerül a teljes felújítás, és pályáznánk rá” – mondta Takács Szabolcs István, aki szerint
ugyanakkor az is lehet, hogy vannak még megmenthető elemei, bár ezt a szakemberek fogják pontosan megállapítani.
Fotó: Rab Zoltán
Amennyiben elkészül a kastély, a közösség javára szeretnék fordítani – válaszolta érdeklődésünkre a polgármester. Az elképzelés az, hogy idősek otthonát rendeznének be benne.
Fotó: Rab Zoltán
A kastélyról
Koronka régi várkastélyát János Zsigmond erdélyi fejedelem idejében, 1562-ben a fellázadt székelyek teljesen feldúlták. Több mint egy évszázaddal később a birtok új tulajdonosa, Tholdalagi Mihály építtette újra. Ezt toldotta meg Joseph Weixlbraun tervei alapján 1829-ben a gróf egyik leszármazottja, Tholdalagi Ferenc. Az U alaprajzú épület ekkor egy ötvenméteres újklasszicista homlokzatot kapott. A termeket korhű bútorok, tükrök, csillárok és szőnyegek ékesítették. Fehér porcelánkályhái közül az utolsót Keresztes Gyula nyugalmazott marosvásárhelyi műépítész mentette meg, behozva a megyeszékhely házasságkötő termébe. A kastély könyvtára Erdély egyik legnagyobb tékájának számított, amelyet a vásárhelyi uraságok is szívesen látogattak. Az anyag egy részét ma a Teleki Téka őrzi. A kastélyt valamikor egy 120 kataszteri hold nagyságú, lombhullatókkal beültetett és mesterségesen kialakított halastóval rendelkező liget övezte.
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Rendkívül hideg időjárásra, kemény fagyra, ónos esőre és hófúvásra figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország teljes területére. Hargita és Kovászna megyében is erősen lehűl az idő.
A Gyimesek vadregényes erdői között, a hegyek ölelésében egy különleges természeti kincs bújik meg: a Jávárdi-vízesés, vagy ahogyan a helyiek nevezik, a Zúgó. A név tökéletesen illik rá – itt a víz sziklák között zúg le a mélybe.
A fejlesztési minisztérium létrehozta az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében tervezett 4500 új bölcsődei hely csaknem háromnegyedét – jelentette be Cseke Attila miniszter, aki szombaton Lugosban avatott fel egy új bölcsődét.
Raed Arafat belügyi államtitkár úgy véli, hogy a közösségi média hálózatok nagy kockázatot jelentenek a gyermekek és serdülők számára, és szerinte ideje, hogy a törvényhozók korlátozzák a 15–16 év alattiak hozzáférését ezekhez az online platformokhoz.
Elődjéhez, Ferenc pápához hasonlóan XIV. Leó is úgy döntött, hogy nem költözik be a vatikáni paloták pápai lakosztályába, hanem egyszerűbb, személyre szabott otthont alakít ki magának.
Nicușor Dan államelnök tavaly egyebek mellett festményeket, fényképeket, albumokat, könyveket, porcelán tárgyakat, metszeteket, emblémákat, emlékérmeket, sőt egy nyakkendőt is kapott ajándékba a 2025-ös évi protokoll-eseményeken.
Több százan demonstráltak Csíkszeredában szombat délben az adókedvezmények eltörlése miatt, a kormány lemondását is követelve. A tüntetésen a kezdeményezők mellett Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere is felszólalt. Fotókon mutatjuk az eseményt.
A Richter-skála szerint 3,2-es erősségű földrengés történt pénteken 19 óra 31 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Az energiabiztonságról egyeztetett pénteken Nicușor Dan államelnök ukrán hivatali kollégájával. Erről Volodimir Zelenszkij számolt be péntek este a Facebook-oldalán.
A kabinet pénteken határozattal módosította a pirotechnikai termékek forgalomba hozatalának feltételeit, drasztikusan korlátozva a balesetveszélyes termékekhez való hozzáférést.
szóljon hozzá!