
Székelyudvarhelyen legalább két felvonás szükséges ahhoz, hogy minden képviselő elfoglalja helyét az önkormányzati testületben
Fotó: Barabás Ákos
Nemcsak a koronavírus-járvány, hanem a közigazgatási törvénykönyv legutóbbi módosítása is bonyolultabbá, sőt, helyenként többfordulóssá teszi a szeptember 27-ei helyhatósági választásokon mandátumot nyert önkormányzati képviselők beiktatását.
2020. október 20., 12:032020. október 20., 12:03
A közigazgatási törvénykönyv módosítása jelentős újdonságot hoz az új önkormányzati testületek beiktatásának módszertanában – jelezte a Székelyhonnak Venczel Attila. Amint Székelyudvarhely jegyzője kifejtette: korábban a helyi tanácsosok mandátumát egy belőlük álló bizottság érvényesítette az alakuló ülésen. Most azonban az önkormányzati képviselők és a polgármester mandátumérvényesítését bírósági hatáskörbe utalja a törvény. Tehát
Az eljárás így a következő: a választások lejárta után 15 napon belül minden önkormányzati képviselő a törvény által előírt dokumentumokat le kell tegye az adott település jegyzőjéhez, aki azokat továbbítja a bíróságnak. A bíróság érvényesíti, de csak a megválasztott képviselőknek a mandátumát. Tehát ha a bejutók közül valaki a törvényes határidőn belül szintén a jegyzőhöz eljuttatott nyilatkozatban lemond a mandátumáról, akkor az ő mandátumukat érvénytelenítik.
– magyarázta a jegyző.
Székelyudvarhelyen például mindhárom, az önkormányzati testületbe bejutott pártot érinti ez a változás. A választást megnyerő Szabad Emberek Pártjának (POL) listáján első helyen Gálfi Árpád szerepelt, aki lemond önkormányzati képviselői mandátumáról, hiszen ő polgármesterként is mandátumhoz jutott – értelemszerűen azt választja. Így a POL listáján 12 helyből első körben 11-et érvényesít a bíróság.
Az RMDSZ-nél lemondott mandátumáról Arros Orsolya, így a hat helyből ötöt érvényesítettek, az MPP-ből pedig Mike Levente lemondott, így a bíróság érvénytelenítette a mandátumát, tehát az első alakuló ülésen nem iktatják be az egyetlen polgári párti tagot a helyi testületbe – sorolta még a városi jegyző. Mindemellett
A második körben áttérnek a póttagok mandátumának érvényesítésére, amely ugyanolyan eljárás lesz, mint a megválasztott képviselők esetében. Ellenben ahhoz, hogy a már megalakult testület döntéseket hozhasson, szükség van egy második tanácsülésre, amelyen megalakulnak a szakbizottságok (szakbizottságok nélkül egyetlen tanácsi határozatot sem lehet elfogadni). Újszerű továbbá, hogy a korábbi gyakorlattal ellentétben, miszerint az alpolgármestert az alakuló ülésen választotta meg a testület, az új törvény ezt már nem köti határidőhöz.
A nevekről
A POL listájáról tehát Pál Dénes, Pálfi Kinga, Albert Sándor, Kurtus István, Szabó Zsuzsa, András Lehel, Ölvedi Zsolt, Bíró Edith, Józsa Levente, Péter Balázs, Bíró Jolán és Major Sándor foglalja el helyét az önkormányzati testületben.
Az RMDSZ-nél Arros Orsolya visszalépésével Szakács Tibor, Jakab Zoltán Benedek Árpád Csaba, Darabont Gergely és Dávid Endre helye biztos, a listán a következő, azaz a hetedik helyen Berde Zoltán van.
A MPP jelöltlistájának második helyét Orbán Árpád leköszönő alpolgármester foglalja el, de a párt helyi szervezetének legutóbbi közlése cáfolni látszik azt az elméletet, hogy Mike helyett Orbán foglalja el. Amint az MPP helyi szervezete közölte: az újratervezés jegyében az elkövetkezőkben egy megújuló csapattal kívánnak a helyi közéletben részt venni, ennek értelmében „a nemsokára kezdődő új mandátum során szervezetünket a helyi tanács munkálataiban korábban részt nem vett személy fogja képviselni az önkormányzati testületben”. A közlemény arra enged következtetni, hogy vagy a lista harmadik helyén lévő Hadnagy Gábor, vagy az őt követő Bindea Dániel veheti át Mike helyét. Mivel azonban Hadnagy a város tulajdonában lévő közmű (Urbana Rt.) igazgatója, az összeférhetetlenség miatt a mandátumérvényesítésért le kellene mondania az igazgatói állásából.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
szóljon hozzá!