
Székelyudvarhelyen legalább két felvonás szükséges ahhoz, hogy minden képviselő elfoglalja helyét az önkormányzati testületben
Fotó: Barabás Ákos
Nemcsak a koronavírus-járvány, hanem a közigazgatási törvénykönyv legutóbbi módosítása is bonyolultabbá, sőt, helyenként többfordulóssá teszi a szeptember 27-ei helyhatósági választásokon mandátumot nyert önkormányzati képviselők beiktatását.
2020. október 20., 12:032020. október 20., 12:03
A közigazgatási törvénykönyv módosítása jelentős újdonságot hoz az új önkormányzati testületek beiktatásának módszertanában – jelezte a Székelyhonnak Venczel Attila. Amint Székelyudvarhely jegyzője kifejtette: korábban a helyi tanácsosok mandátumát egy belőlük álló bizottság érvényesítette az alakuló ülésen. Most azonban az önkormányzati képviselők és a polgármester mandátumérvényesítését bírósági hatáskörbe utalja a törvény. Tehát
Az eljárás így a következő: a választások lejárta után 15 napon belül minden önkormányzati képviselő a törvény által előírt dokumentumokat le kell tegye az adott település jegyzőjéhez, aki azokat továbbítja a bíróságnak. A bíróság érvényesíti, de csak a megválasztott képviselőknek a mandátumát. Tehát ha a bejutók közül valaki a törvényes határidőn belül szintén a jegyzőhöz eljuttatott nyilatkozatban lemond a mandátumáról, akkor az ő mandátumukat érvénytelenítik.
– magyarázta a jegyző.
Székelyudvarhelyen például mindhárom, az önkormányzati testületbe bejutott pártot érinti ez a változás. A választást megnyerő Szabad Emberek Pártjának (POL) listáján első helyen Gálfi Árpád szerepelt, aki lemond önkormányzati képviselői mandátumáról, hiszen ő polgármesterként is mandátumhoz jutott – értelemszerűen azt választja. Így a POL listáján 12 helyből első körben 11-et érvényesít a bíróság.
Az RMDSZ-nél lemondott mandátumáról Arros Orsolya, így a hat helyből ötöt érvényesítettek, az MPP-ből pedig Mike Levente lemondott, így a bíróság érvénytelenítette a mandátumát, tehát az első alakuló ülésen nem iktatják be az egyetlen polgári párti tagot a helyi testületbe – sorolta még a városi jegyző. Mindemellett
A második körben áttérnek a póttagok mandátumának érvényesítésére, amely ugyanolyan eljárás lesz, mint a megválasztott képviselők esetében. Ellenben ahhoz, hogy a már megalakult testület döntéseket hozhasson, szükség van egy második tanácsülésre, amelyen megalakulnak a szakbizottságok (szakbizottságok nélkül egyetlen tanácsi határozatot sem lehet elfogadni). Újszerű továbbá, hogy a korábbi gyakorlattal ellentétben, miszerint az alpolgármestert az alakuló ülésen választotta meg a testület, az új törvény ezt már nem köti határidőhöz.
A nevekről
A POL listájáról tehát Pál Dénes, Pálfi Kinga, Albert Sándor, Kurtus István, Szabó Zsuzsa, András Lehel, Ölvedi Zsolt, Bíró Edith, Józsa Levente, Péter Balázs, Bíró Jolán és Major Sándor foglalja el helyét az önkormányzati testületben.
Az RMDSZ-nél Arros Orsolya visszalépésével Szakács Tibor, Jakab Zoltán Benedek Árpád Csaba, Darabont Gergely és Dávid Endre helye biztos, a listán a következő, azaz a hetedik helyen Berde Zoltán van.
A MPP jelöltlistájának második helyét Orbán Árpád leköszönő alpolgármester foglalja el, de a párt helyi szervezetének legutóbbi közlése cáfolni látszik azt az elméletet, hogy Mike helyett Orbán foglalja el. Amint az MPP helyi szervezete közölte: az újratervezés jegyében az elkövetkezőkben egy megújuló csapattal kívánnak a helyi közéletben részt venni, ennek értelmében „a nemsokára kezdődő új mandátum során szervezetünket a helyi tanács munkálataiban korábban részt nem vett személy fogja képviselni az önkormányzati testületben”. A közlemény arra enged következtetni, hogy vagy a lista harmadik helyén lévő Hadnagy Gábor, vagy az őt követő Bindea Dániel veheti át Mike helyét. Mivel azonban Hadnagy a város tulajdonában lévő közmű (Urbana Rt.) igazgatója, az összeférhetetlenség miatt a mandátumérvényesítésért le kellene mondania az igazgatói állásából.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!