
Mikó 400. Egész éves rendezvénysorozat
Fotó: Pinti Attila
Egy éven át tartó rendezvénysorozattal ünneplik a csíkszeredai Mikó-vár történetének 400 évét. A nyitóeseményt hétvégén tartják, amelyre a Csíki Székely Múzeum és a csíkszeredai városháza számos programmal készül. A belépés ingyenes lesz, ráadásul minden látogató egy – alighanem világszinten is újdonságnak számító – digitális élménykártyával gazdagodhat.
2023. április 17., 17:022023. április 17., 17:02
2023. április 17., 17:392023. április 17., 17:39
A csíkszeredai Mikó-vár építésének kezdetét 1623. április 26-ra datálják. Ezt az időpontot jelölik meg ugyanis a csíksomlyói ferences kolostor könyvtárának egyik régi kötetében, Aurelius Augustinus Epitome omnium operum című művében. A helyi önkormányzat és a várban működő Csíki Székely Múzeum egész éves rendezvénysorozattal készült a kerek évfordulóra.
A Mikó 400 eseménysorozatot ismertető hétfői sajtótájékoztatón Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere online jelentkezett be Gyulafehérvárról.
A Mikó-várról elmondta,
Mint fogalmazott, a vár fennállásának négyszáz évét egy teljes éven át szeretnék ünnepelni, így a rendezvénysorozat jövő év áprilisáig tart.
Balról: Szabó István, a Mikó 400 program koordinátora, Karda-Markaly Aranka múzeumigazgató, Sógor Enikő alpolgármester és Szilágyi Levente, a CamelCoding cég vezetője
Fotó: Pinti Attila
Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója arról beszélt, hogy a nyitóhétvége rendezvényei után egész évben számos tudományos előadást és egyéb programokat szerveznek. Többek között januárig felújítják a vártörténeti kiállításukat, és szintén tervben van egy, a Vár teret ábrázoló bronzmakett kihelyezése is.
Ugyanakkor hiánypótló lesz az Útravaló sorozat egy átfogó kötetének kiadása is, amely felöleli a Mikó-vár négyszáz évét.
Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója
Fotó: Pinti Attila
„Időközben még lesznek olyan programok, amelyek kapcsolódnak az eseménysorozatunkhoz, ezért érdemes követni a múzeum honlapját, a csikimuzeum.ro oldalt vagy a Facebook-oldalát az új részletekért” – osztotta meg az intézményvezető.
Szilágyi Levente, CamelCoding vezetője a digitális élménykártyák bevezetéséről beszélt a rendezvény partnereként. Mint fogalmazott, nemcsak országszinten, de akár világszinten is egyedülálló ötlettel álltak elő. Egy olyan élménykártyával, amelynek segítségével
például ebben az esetben a Mikó 400 rendezvényein, egy webes felületen pedig visszakövetheti, megoszthatja. Egy év után a törzslátogatókat pedig jutalomban részesítik.
Fotó: Pinti Attila
A hétvégi nyitórendezvényre látogatók a QR-kóddal ellátott kártyákat kézhez kapják a részletes leírással együtt. Mint Szilágyi nyomatékosította, működését úgy lehet igazán megérteni, ha kipróbáljuk.
A Mikó-vár történetéről a csikimuzeum.ro/hu/muzeum/miko-var-tortenete oldalon olvashatnak.
A nyitóünnepség programja
Szombat
11:00 – megnyitó
11:30 – klasszikus vonóskoncert
12:00 – kerekasztal-beszélgetés a Mikó-vár 20. századi történetéről (protokollterem)
12:00 – bőrműves foglalkozás
12:00 – múzeumpedagógiai foglalkozások
14:00 – tárlatvezetés a Nagy István-kiállításon (Tóth Jess és Nagy Gellért)
15:00 – tárlatvezetés a vártörténeti kiállításon (Darvas Lóránt)
16:00 – tárlatvezetés a várostörténeti kiállításon (Hompoth Hanna Erika)
17:00 – Fegyvertörténeti előadások a fegyverteremben (dr. Németh Balázs: Az 1798. évi császári-királyi fegyverreform, prof. dr. Csikány Tamás: A székely határőrség és a puskás harcászat)
19:00 – Szintaxis-koncert
Vasárnap
11:00 – íjászbemutató a vár mögött
11:00 – bőrműves foglalkozás
11:00 – múzeumpedagógiai foglalkozások
11:00 – reneszánsz hímzés (Gránátalma Egyesület)
13:00 – tárlatvezetés a vártörténeti kiállításon (Kósa Béla)
14:00 – tárlatvezetés a néprajzi kiállításon (Hompoth Hanna Erika)
15:00 – Tárlatvezetés a Nagy István-kiállításon (Tóth Jess és Nagy Gellért)
16:00 – magyar hímzéstörténeti előadás (Kissné Portik Irén)
Őrizetbe vettek egy tanítónőt, abbeli gyanú miatt, hogy bántalmazott egy tízéves tanulót, aki elszakította az országos felmérés eredményeit tartalmazó dokumentumot.
Az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti szakaszának közel 80 százaléka elkészült, így jó esély van arra, hogy az év végéig megnyissák a forgalom előtt – közölte Facebook-oldalán Cristian Pistol, a CNAIR vezérigazgatója.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter megpróbál megállapodni az Európai Bizottsággal arról, hogy az új közalkalmazotti bértörvény tegye lehetővé a következő években az állami tisztségviselők fizetésének fokozatos emelését.
A parlament alsóháza szerdai ülésén megszavazta az állami vállalatok részvényeinek eladását 2027. december 31-ig megtiltó törvénytervezetet – írja az MTI.
A parajdi sóbánya elárasztása után egy évvel Hargita megye prefektusa, Petres Sándor kijelentette, hogy a történtek gazdasági és társadalmi hatásai továbbra is érzékelhetők.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy a Nicușor Dan államfővel folytatott legutóbbi tárgyalásain egy technokrata kormány alakításának lehetősége is felmerült. Szerinte egy ilyen kabinetet nehéz lenne hatékonyan működtetni.
Fokozott figyelemre és óvatosságra inti a lakosságot a bodoki polgármesteri hivatal a község és a Sütei borvíz közötti útszakaszon tartózkodó anyamedve és négy bocsa miatt.
Befejezték szerdán a közösségi faültetést Nyárádszeredában, ahol a volt téglagyár és szeméttelep helyére 15 ezer tölgyfacsemetét ültettek el. A 2,87 hektáros területen kialakított erdő az autópálya felől érkező portól, zajtól is védi majd a környéket.
Felére csökkentett költségvetéssel és időtartammal, de idén is megtartják a városünnepet Kézdivásárhelyen. A Sokadalmon egyetlen anyaországi zenekar lép fel, az is testvérvárosi ajándékként.
Az ország mintegy felét érintő viharos szélre adott ki szerdán elsőfokú (sárga) riasztást az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!