
Fotó: Pinti Attila
A változás volt az egyik kulcskifejezése annak a beszámolónak, amelyet Korodi Attila csíkszeredai polgármester tartott pénteken, mandátumának első két évét értékelve. Mint összefoglalta, sok területen igyekeztek nyitni a különböző korosztályú városlakók, a gazdasági szereplők, befektetők felé, de a beruházások, fejlesztési tervek, támogatások, közösségi kezdeményezések vagy a rendezvények terén is számos újdonság történt.
2022. november 04., 20:252022. november 04., 20:25
A városvezető kitért arra, hogy október 27-én volt két éve a mandátum átvételének. Mint említette, jelenleg 235 millió lej értékben valósítank meg európai uniós projekteket, ehhez adódik még egy 37 millió keret, amelyet a Helyi Fejlesztések Országos Programja (PNDL) támogatott. Igyekeznek még legalább akkora összegre pályázni, mint amennyit most felhasználnak – jegyezte meg. Így 180 millió lej értékben pályáztak az Európai Unióhoz és a Norvég Alaphoz, 15 millió lej értékben pedig a Környezetvédelmi Alaphoz.
Az Anghel Saligny programtól 43 millió lejt nyertek útépítésre és felújításra, és elbírálás alatt van egy 25 millió lej értékű pályázat a szécsenyi, csibai és agyagfalvi gázhálózat kiépítésére – hangzott el.
– sorolta az újdonságokat.
Fotó: Pinti Attila
Korodi fontosnak nevezte, hogy a sportra és kultúrára, akárcsak az útkarbantartásra szánt összegek növekedtek, hogy 17 országos jelentőségű eseményt szervezett a város a turizmust is támogatva, ugyanakkor olyan városfejlesztési stratégia készült, amely 2030-ig meghatározza a városvezetést munkáját, és amely számon kérhető. Nyitott városházát hoztak létre, új kiadványt, új honlapot, megszólítva a különböző korosztályokat több közösségi felületen. A vállalkozóbarát város célkitűzés alapján csökkentették jelentősen a helyi iparűzési adót, terveznek egy olyan De minimis programot, amely adókedvezményt ad a beruházóknak, és előkészületben van az ipari inkubációs központ létrehozása is.
– vázolta a polgármester. Mint megtudtuk, bővül a védőnői hálózat, pályáztak a hargitafürdői iskola felújítására, a csíksomlyói volt községháza udvarán pedig új bölcsőde létrehozására. Iskolai fogorvosi rendelő kezdi meg működését a Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumban a város összes diákja számára, folyamatban van két iskolai tornaterem építése.
Fotó: Pinti Attila
A közvilágítási hálózat fejlesztése érdekében 7,5 millió lej értékű pályázata van a városnak a Környezetvédelmi Alapnál.
A Csíksomlyón tavaly történt tűzeset, amikor számos család maradt hajléktalan, elvezetett a mélyszegénységben élők felzárkóztatását célzó program elindításához, amelyhez minden pályázati lehetőséget kihasználnak – számolt be a városvezető. Kitért a csíkszeredai metropolisz-övezetre is, jelezve, a térségi együttműködés része a várost és környező községeket összekapcsoló tömegközlekedési rendszer kialakítása, ennek érdekében elektromos buszok beszerzésére pályáztak.
Úgy látja, a négy év alatt fontos végig vinni a nagy projekteket, és újakat beindítani, amelyeket majd folytatni lehet.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
4 hozzászólás