
Átlátható, méltányos és diszkriminációmentes beiratkozási módszert szeretnének bevezetni. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Az oktatási szaktárca közvitára bocsátotta az előkészítő osztályba történő beiratkozások módszertanát és naptári programját. A minisztérium közleménye szerint a beiratkozások március negyedikén kezdődnének, és a tervezet egyik újdonsága, hogy a tanulókat az iratkozás lezárta után sorolnák be az osztályokba, amennyiben több párhuzamos osztály is van az adott intézményben. Az iskola igazgatótanácsának döntése alapján, nem pedig a szülők óhaja szerint kerülnének a gyerekek a tanítókhoz.
2020. február 08., 21:042020. február 08., 21:04
Az előkészítő osztályokba való iratkozás során eddig is érvényesült a körzetiség elve, vagyis az intézményeknek a körzetükbe tartozó gyerekeket kellett felvenniük elsőként, és a fennmaradó helyek függvényében vehettek fel lakcímük szerint nem oda tartozó gyerekeket. A közvitára bocsátott tervezet szerint ez továbbra is így marad, ám
átlátható, méltányos, diszkriminációmentes és inklúziós elvek alapján – derül ki a tanügyi szaktárca oldalán megjelent közleményből.
Fejes Réka, a Maros megyei magyar tanítók tanfelügyelője rámutatott, előnyei és hátrányai is lennének az új módszertannak, de ez csak akkor derül ki, ha eldől a végleges változat. „Eddig is körzetiség alapján történt a beiratkozás, de
A módszertani változások, amennyiben így maradnak, azokat az iskolákat befolyásolják majd, ahol több párhuzamos osztály van, és sajnos csak kevés iskolában van több magyar párhuzamos osztály Maros megyében. A gyerekek összeírása eddig is fontos volt, akkor is, ha nem a körzeti iskolába íratták, hogy az intézményeknek legyen egy képe arról, hogy ha nem veszik fel a másik iskolába a gyereket, hányan tartoznak és jönnek majd vissza a körzetükbe” – mondta el a tanfelügyelő a Székelyhon megkeresésére. Hozzátette, az új módszertani tervezet furcsasága, hogy
Temes megyében 2017 óta alkalmazzák az említett módszertant, miután 2016-ban egy temesvári gimnáziumot megvádoltak azzal, hogy diszkriminatív kritériumok alapján történtek a beiratkozások. Itt azóta is
Bukarestben idén akarják bevezetni az új módszertant. Az Országos Diszkriminációellenes Tanács a temesvári eset kapcsán rámutatott, „ha csak a szülők óhaja teljesülne a tanítók megválasztásakor, akkor felborulna az egyensúly az adott intézményben, ez súlyos aránytalanságokhoz és a gyerekek szeparációjához vezetne, amely kihatna a jövőbeli oktatásukra is”.
A tervezett naptári program
A beiratkozás ütemterve szerint március 4–23. között zajlana az iratkozás, március 26-án sorolnák be a körzetükbe iratkozott gyerekeket, március 27–30. között a nem a körzetükbe jelentkezetteket helyeznék el a fennmaradt helyek alapján. Március 31-én pedig azokat a gyerekeket helyeznék el, akik nem a körzetükbe iratkoztak, de nem maradt hely számukra az óhajtott iskolában, és a szülők kifejezték, hogy ebben az esetben vegyék fel gyereküket a körzeti intézménybe. Április elsején függesztenék ki az osztályok névsorát, illetve az üresen maradt helyeket, és ezzel le is zárulna az iratkozás első szakasza. A második szakasz május 15-én zárulna, azaz eddig kell megoldani azoknak a gyerekeknek a helyzetét, akik nem jutottak be egyik iskolába sem az első szakaszban – olvashatjuk az oktatási szaktárca közvitára bocsájtott ütemtervében. A minisztérium által kidolgozott módszertantervezettel kapcsolatos észrevételeket, javaslatokat az inscriere.inv.primar@edu.gov.ro e-mail címre várják február 14-éig.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
1 hozzászólás