
Átlátható, méltányos és diszkriminációmentes beiratkozási módszert szeretnének bevezetni. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Az oktatási szaktárca közvitára bocsátotta az előkészítő osztályba történő beiratkozások módszertanát és naptári programját. A minisztérium közleménye szerint a beiratkozások március negyedikén kezdődnének, és a tervezet egyik újdonsága, hogy a tanulókat az iratkozás lezárta után sorolnák be az osztályokba, amennyiben több párhuzamos osztály is van az adott intézményben. Az iskola igazgatótanácsának döntése alapján, nem pedig a szülők óhaja szerint kerülnének a gyerekek a tanítókhoz.
2020. február 08., 21:042020. február 08., 21:04
Az előkészítő osztályokba való iratkozás során eddig is érvényesült a körzetiség elve, vagyis az intézményeknek a körzetükbe tartozó gyerekeket kellett felvenniük elsőként, és a fennmaradó helyek függvényében vehettek fel lakcímük szerint nem oda tartozó gyerekeket. A közvitára bocsátott tervezet szerint ez továbbra is így marad, ám
átlátható, méltányos, diszkriminációmentes és inklúziós elvek alapján – derül ki a tanügyi szaktárca oldalán megjelent közleményből.
Fejes Réka, a Maros megyei magyar tanítók tanfelügyelője rámutatott, előnyei és hátrányai is lennének az új módszertannak, de ez csak akkor derül ki, ha eldől a végleges változat. „Eddig is körzetiség alapján történt a beiratkozás, de
A módszertani változások, amennyiben így maradnak, azokat az iskolákat befolyásolják majd, ahol több párhuzamos osztály van, és sajnos csak kevés iskolában van több magyar párhuzamos osztály Maros megyében. A gyerekek összeírása eddig is fontos volt, akkor is, ha nem a körzeti iskolába íratták, hogy az intézményeknek legyen egy képe arról, hogy ha nem veszik fel a másik iskolába a gyereket, hányan tartoznak és jönnek majd vissza a körzetükbe” – mondta el a tanfelügyelő a Székelyhon megkeresésére. Hozzátette, az új módszertani tervezet furcsasága, hogy
Temes megyében 2017 óta alkalmazzák az említett módszertant, miután 2016-ban egy temesvári gimnáziumot megvádoltak azzal, hogy diszkriminatív kritériumok alapján történtek a beiratkozások. Itt azóta is
Bukarestben idén akarják bevezetni az új módszertant. Az Országos Diszkriminációellenes Tanács a temesvári eset kapcsán rámutatott, „ha csak a szülők óhaja teljesülne a tanítók megválasztásakor, akkor felborulna az egyensúly az adott intézményben, ez súlyos aránytalanságokhoz és a gyerekek szeparációjához vezetne, amely kihatna a jövőbeli oktatásukra is”.
A tervezett naptári program
A beiratkozás ütemterve szerint március 4–23. között zajlana az iratkozás, március 26-án sorolnák be a körzetükbe iratkozott gyerekeket, március 27–30. között a nem a körzetükbe jelentkezetteket helyeznék el a fennmaradt helyek alapján. Március 31-én pedig azokat a gyerekeket helyeznék el, akik nem a körzetükbe iratkoztak, de nem maradt hely számukra az óhajtott iskolában, és a szülők kifejezték, hogy ebben az esetben vegyék fel gyereküket a körzeti intézménybe. Április elsején függesztenék ki az osztályok névsorát, illetve az üresen maradt helyeket, és ezzel le is zárulna az iratkozás első szakasza. A második szakasz május 15-én zárulna, azaz eddig kell megoldani azoknak a gyerekeknek a helyzetét, akik nem jutottak be egyik iskolába sem az első szakaszban – olvashatjuk az oktatási szaktárca közvitára bocsájtott ütemtervében. A minisztérium által kidolgozott módszertantervezettel kapcsolatos észrevételeket, javaslatokat az inscriere.inv.primar@edu.gov.ro e-mail címre várják február 14-éig.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
1 hozzászólás