
Átlátható, méltányos és diszkriminációmentes beiratkozási módszert szeretnének bevezetni. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Az oktatási szaktárca közvitára bocsátotta az előkészítő osztályba történő beiratkozások módszertanát és naptári programját. A minisztérium közleménye szerint a beiratkozások március negyedikén kezdődnének, és a tervezet egyik újdonsága, hogy a tanulókat az iratkozás lezárta után sorolnák be az osztályokba, amennyiben több párhuzamos osztály is van az adott intézményben. Az iskola igazgatótanácsának döntése alapján, nem pedig a szülők óhaja szerint kerülnének a gyerekek a tanítókhoz.
2020. február 08., 21:042020. február 08., 21:04
Az előkészítő osztályokba való iratkozás során eddig is érvényesült a körzetiség elve, vagyis az intézményeknek a körzetükbe tartozó gyerekeket kellett felvenniük elsőként, és a fennmaradó helyek függvényében vehettek fel lakcímük szerint nem oda tartozó gyerekeket. A közvitára bocsátott tervezet szerint ez továbbra is így marad, ám
átlátható, méltányos, diszkriminációmentes és inklúziós elvek alapján – derül ki a tanügyi szaktárca oldalán megjelent közleményből.
Fejes Réka, a Maros megyei magyar tanítók tanfelügyelője rámutatott, előnyei és hátrányai is lennének az új módszertannak, de ez csak akkor derül ki, ha eldől a végleges változat. „Eddig is körzetiség alapján történt a beiratkozás, de
A módszertani változások, amennyiben így maradnak, azokat az iskolákat befolyásolják majd, ahol több párhuzamos osztály van, és sajnos csak kevés iskolában van több magyar párhuzamos osztály Maros megyében. A gyerekek összeírása eddig is fontos volt, akkor is, ha nem a körzeti iskolába íratták, hogy az intézményeknek legyen egy képe arról, hogy ha nem veszik fel a másik iskolába a gyereket, hányan tartoznak és jönnek majd vissza a körzetükbe” – mondta el a tanfelügyelő a Székelyhon megkeresésére. Hozzátette, az új módszertani tervezet furcsasága, hogy
Temes megyében 2017 óta alkalmazzák az említett módszertant, miután 2016-ban egy temesvári gimnáziumot megvádoltak azzal, hogy diszkriminatív kritériumok alapján történtek a beiratkozások. Itt azóta is
Bukarestben idén akarják bevezetni az új módszertant. Az Országos Diszkriminációellenes Tanács a temesvári eset kapcsán rámutatott, „ha csak a szülők óhaja teljesülne a tanítók megválasztásakor, akkor felborulna az egyensúly az adott intézményben, ez súlyos aránytalanságokhoz és a gyerekek szeparációjához vezetne, amely kihatna a jövőbeli oktatásukra is”.
A tervezett naptári program
A beiratkozás ütemterve szerint március 4–23. között zajlana az iratkozás, március 26-án sorolnák be a körzetükbe iratkozott gyerekeket, március 27–30. között a nem a körzetükbe jelentkezetteket helyeznék el a fennmaradt helyek alapján. Március 31-én pedig azokat a gyerekeket helyeznék el, akik nem a körzetükbe iratkoztak, de nem maradt hely számukra az óhajtott iskolában, és a szülők kifejezték, hogy ebben az esetben vegyék fel gyereküket a körzeti intézménybe. Április elsején függesztenék ki az osztályok névsorát, illetve az üresen maradt helyeket, és ezzel le is zárulna az iratkozás első szakasza. A második szakasz május 15-én zárulna, azaz eddig kell megoldani azoknak a gyerekeknek a helyzetét, akik nem jutottak be egyik iskolába sem az első szakaszban – olvashatjuk az oktatási szaktárca közvitára bocsájtott ütemtervében. A minisztérium által kidolgozott módszertantervezettel kapcsolatos észrevételeket, javaslatokat az inscriere.inv.primar@edu.gov.ro e-mail címre várják február 14-éig.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
1 hozzászólás