Hirdetés
Hirdetés

Újdonság: nem a szülők, hanem az iskola döntene arról, hogy melyik tanítóhoz kerüljenek a gyermekek

Átlátható, méltányos és diszkriminációmentes beiratkozási módszert szeretnének bevezetni. Képünk illusztráció •  Fotó: Gábos Albin

Átlátható, méltányos és diszkriminációmentes beiratkozási módszert szeretnének bevezetni. Képünk illusztráció

Fotó: Gábos Albin

Az oktatási szaktárca közvitára bocsátotta az előkészítő osztályba történő beiratkozások módszertanát és naptári programját. A minisztérium közleménye szerint a beiratkozások március negyedikén kezdődnének, és a tervezet egyik újdonsága, hogy a tanulókat az iratkozás lezárta után sorolnák be az osztályokba, amennyiben több párhuzamos osztály is van az adott intézményben. Az iskola igazgatótanácsának döntése alapján, nem pedig a szülők óhaja szerint kerülnének a gyerekek a tanítókhoz.

Hajnal Csilla

2020. február 08., 21:042020. február 08., 21:04

Az előkészítő osztályokba való iratkozás során eddig is érvényesült a körzetiség elve, vagyis az intézményeknek a körzetükbe tartozó gyerekeket kellett felvenniük elsőként, és a fennmaradó helyek függvényében vehettek fel lakcímük szerint nem oda tartozó gyerekeket. A közvitára bocsátott tervezet szerint ez továbbra is így marad, ám

amennyiben két vagy több párhuzamos osztály van egy intézményben, a szülők nem választhatják meg előre a tanító személyét, hanem az iskola dönt majd a gyerekek osztályokba sorolásáról

átlátható, méltányos, diszkriminációmentes és inklúziós elvek alapján – derül ki a tanügyi szaktárca oldalán megjelent közleményből.

Hirdetés

Fejes Réka, a Maros megyei magyar tanítók tanfelügyelője rámutatott, előnyei és hátrányai is lennének az új módszertannak, de ez csak akkor derül ki, ha eldől a végleges változat. „Eddig is körzetiség alapján történt a beiratkozás, de

köztudott, hogy mind a magyar, mind a román szülők gyakran kifejezik óhajukat egy-egy tanító iránt.

A módszertani változások, amennyiben így maradnak, azokat az iskolákat befolyásolják majd, ahol több párhuzamos osztály van, és sajnos csak kevés iskolában van több magyar párhuzamos osztály Maros megyében. A gyerekek összeírása eddig is fontos volt, akkor is, ha nem a körzeti iskolába íratták, hogy az intézményeknek legyen egy képe arról, hogy ha nem veszik fel a másik iskolába a gyereket, hányan tartoznak és jönnek majd vissza a körzetükbe” – mondta el a tanfelügyelő a Székelyhon megkeresésére. Hozzátette, az új módszertani tervezet furcsasága, hogy

abban az esetben, ha testvért iratnak a szülők az iskolába, ahol meg voltak elégedve az egyik tanítóval, és szeretnék a következő gyereküket is rábízni, az új rendszer nem engedné ezt meg nekik.

Temes megyében 2017 óta alkalmazzák az említett módszertant, miután 2016-ban egy temesvári gimnáziumot megvádoltak azzal, hogy diszkriminatív kritériumok alapján történtek a beiratkozások. Itt azóta is

a gyerekeket névsor alapján helyezik el az osztályokban, és a tanítókat sorsolás alapján választják ki az összeállt osztályokhoz.

Bukarestben idén akarják bevezetni az új módszertant. Az Országos Diszkriminációellenes Tanács a temesvári eset kapcsán rámutatott, „ha csak a szülők óhaja teljesülne a tanítók megválasztásakor, akkor felborulna az egyensúly az adott intézményben, ez súlyos aránytalanságokhoz és a gyerekek szeparációjához vezetne, amely kihatna a jövőbeli oktatásukra is”.

A tervezett naptári program

A beiratkozás ütemterve szerint március 4–23. között zajlana az iratkozás, március 26-án sorolnák be a körzetükbe iratkozott gyerekeket, március 27–30. között a nem a körzetükbe jelentkezetteket helyeznék el a fennmaradt helyek alapján. Március 31-én pedig azokat a gyerekeket helyeznék el, akik nem a körzetükbe iratkoztak, de nem maradt hely számukra az óhajtott iskolában, és a szülők kifejezték, hogy ebben az esetben vegyék fel gyereküket a körzeti intézménybe. Április elsején függesztenék ki az osztályok névsorát, illetve az üresen maradt helyeket, és ezzel le is zárulna az iratkozás első szakasza. A második szakasz május 15-én zárulna, azaz eddig kell megoldani azoknak a gyerekeknek a helyzetét, akik nem jutottak be egyik iskolába sem az első szakaszban – olvashatjuk az oktatási szaktárca közvitára bocsájtott ütemtervében. A minisztérium által kidolgozott módszertantervezettel kapcsolatos észrevételeket, javaslatokat az inscriere.inv.primar@edu.gov.ro e-mail címre várják február 14-éig.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 18., kedd

Éjszakába nyúló mentések: nyolc turistát helyeztek biztonságba a hegyimentők – videóval

Három riasztást kaptak a hegyimentők a keddre virradó éjszaka a Moldoveanu-csúcs térségéből, és összesen nyolc turistát helyeztek biztonságba.

Éjszakába nyúló mentések: nyolc turistát helyeztek biztonságba a hegyimentők – videóval
Hirdetés
2026. augusztus 18., kedd

Pótérettségi: még soha nem volt ilyen magas a sikeresen vizsgázók aránya

Az idei pótérettségin részt vett fiatalok 33,8 százalékának sikerült a vizsgája az első eredmények szerint – közölte kedden az oktatási minisztérium.

Pótérettségi: még soha nem volt ilyen magas a sikeresen vizsgázók aránya
2026. augusztus 18., kedd

Hátulról rohant bele a lovasszekérbe a kisbusz, hatan megsérültek

Egy személyszállító kisbusz hátulról belerohant egy lovasszekérbe hétfő este a Szeben megyei Újegyház (Nocrich) térségében; a balesetben hatan megsérültek, köztük egy 14 éves gyermek – közölte a Szeben megyei rendőrség.

Hátulról rohant bele a lovasszekérbe a kisbusz, hatan megsérültek
Hirdetés
2026. augusztus 18., kedd

Döntött az alkotmánybíróság a Románia és az IBRD közötti hitelmegállapodásról

Az alkotmánybíróság hétfőn elutasította a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és az SOS Románia párt beadványát a Románia és a Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bank között aláírt hitelmegállapodás ratifikálásáról szóló törv&

Döntött az alkotmánybíróság a Románia és az IBRD közötti hitelmegállapodásról
2026. augusztus 17., hétfő

A parlament joga eldönteni, hogyan szankcionálja az összeférhetetlenség miatt elmarasztalt köztisztségviselőket

A parlament joga eldönteni, hogyan szankcionálja az érdekellentét miatt elmarasztalt köztisztségviselőket – indokolta hétfőn az alkotmánybíróság a feddhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos határozatát.

A parlament joga eldönteni, hogyan szankcionálja az összeférhetetlenség miatt elmarasztalt köztisztségviselőket
2026. augusztus 17., hétfő

Öt liter tej árából vásárolhatnak egy liter üzemanyagot – tiltakozni készülnek a gazdák

Év végéig a székelyföldi tejtermelő gazdaságok csaknem fele megszűnhet, az állatok a vágóhídra jutnak – figyelmezettek a gazdák érdekvédelmi szervezetei, akik az üzemanyagköltségek emelkedése, illetve a tej felvásárlási ára miatt elégedetlenek.

Öt liter tej árából vásárolhatnak egy liter üzemanyagot – tiltakozni készülnek a gazdák
Hirdetés
2026. augusztus 17., hétfő

Nem lehet vagyonnyilatkozatok benyújtására kötelezni a köztisztségviselőkkel nem hivatalos párkapcsolatban élőket

Az alkotmánybíróság szerint nem lehet vagyon- és érdeknyilatkozatok benyújtására kötelezni olyan személyeket, akik az állam által hivatalosan el nem ismert párkapcsolatban állnak a köztisztségviselőkkel.

Nem lehet vagyonnyilatkozatok benyújtására kötelezni a köztisztségviselőkkel nem hivatalos párkapcsolatban élőket
2026. augusztus 17., hétfő

Dokumentumfilm készül Orbán Viktorról

Személyes hangvételű dokumentumfilm készül Pigniczky Réka rendezésében Orbán Viktor volt miniszterelnök politikai „átalakulásáról és bukásáról”, a premiert 2027 első felére tervezik – adta hírül a Filmhu.

Dokumentumfilm készül Orbán Viktorról
Dokumentumfilm készül Orbán Viktorról
2026. augusztus 17., hétfő

Dokumentumfilm készül Orbán Viktorról

2026. augusztus 17., hétfő

Magyar Péter: alkotmányos volt Sulyok Tamás eltávolítása

Alkotmányos volt Sulyok Tamás eltávolítása, a 12 éves képviselői cikluskorlát és a 70 éves alkotmánybírói korhatár is – reagált Magyar Péter miniszterelnök egy Facebook-bejegyzésben az Alkotmánybíróság (Ab) hétfői döntésére.

Magyar Péter: alkotmányos volt Sulyok Tamás eltávolítása
Hirdetés