
Átlátható, méltányos és diszkriminációmentes beiratkozási módszert szeretnének bevezetni. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Az oktatási szaktárca közvitára bocsátotta az előkészítő osztályba történő beiratkozások módszertanát és naptári programját. A minisztérium közleménye szerint a beiratkozások március negyedikén kezdődnének, és a tervezet egyik újdonsága, hogy a tanulókat az iratkozás lezárta után sorolnák be az osztályokba, amennyiben több párhuzamos osztály is van az adott intézményben. Az iskola igazgatótanácsának döntése alapján, nem pedig a szülők óhaja szerint kerülnének a gyerekek a tanítókhoz.
2020. február 08., 21:042020. február 08., 21:04
Az előkészítő osztályokba való iratkozás során eddig is érvényesült a körzetiség elve, vagyis az intézményeknek a körzetükbe tartozó gyerekeket kellett felvenniük elsőként, és a fennmaradó helyek függvényében vehettek fel lakcímük szerint nem oda tartozó gyerekeket. A közvitára bocsátott tervezet szerint ez továbbra is így marad, ám
átlátható, méltányos, diszkriminációmentes és inklúziós elvek alapján – derül ki a tanügyi szaktárca oldalán megjelent közleményből.
Fejes Réka, a Maros megyei magyar tanítók tanfelügyelője rámutatott, előnyei és hátrányai is lennének az új módszertannak, de ez csak akkor derül ki, ha eldől a végleges változat. „Eddig is körzetiség alapján történt a beiratkozás, de
A módszertani változások, amennyiben így maradnak, azokat az iskolákat befolyásolják majd, ahol több párhuzamos osztály van, és sajnos csak kevés iskolában van több magyar párhuzamos osztály Maros megyében. A gyerekek összeírása eddig is fontos volt, akkor is, ha nem a körzeti iskolába íratták, hogy az intézményeknek legyen egy képe arról, hogy ha nem veszik fel a másik iskolába a gyereket, hányan tartoznak és jönnek majd vissza a körzetükbe” – mondta el a tanfelügyelő a Székelyhon megkeresésére. Hozzátette, az új módszertani tervezet furcsasága, hogy
Temes megyében 2017 óta alkalmazzák az említett módszertant, miután 2016-ban egy temesvári gimnáziumot megvádoltak azzal, hogy diszkriminatív kritériumok alapján történtek a beiratkozások. Itt azóta is
Bukarestben idén akarják bevezetni az új módszertant. Az Országos Diszkriminációellenes Tanács a temesvári eset kapcsán rámutatott, „ha csak a szülők óhaja teljesülne a tanítók megválasztásakor, akkor felborulna az egyensúly az adott intézményben, ez súlyos aránytalanságokhoz és a gyerekek szeparációjához vezetne, amely kihatna a jövőbeli oktatásukra is”.
A tervezett naptári program
A beiratkozás ütemterve szerint március 4–23. között zajlana az iratkozás, március 26-án sorolnák be a körzetükbe iratkozott gyerekeket, március 27–30. között a nem a körzetükbe jelentkezetteket helyeznék el a fennmaradt helyek alapján. Március 31-én pedig azokat a gyerekeket helyeznék el, akik nem a körzetükbe iratkoztak, de nem maradt hely számukra az óhajtott iskolában, és a szülők kifejezték, hogy ebben az esetben vegyék fel gyereküket a körzeti intézménybe. Április elsején függesztenék ki az osztályok névsorát, illetve az üresen maradt helyeket, és ezzel le is zárulna az iratkozás első szakasza. A második szakasz május 15-én zárulna, azaz eddig kell megoldani azoknak a gyerekeknek a helyzetét, akik nem jutottak be egyik iskolába sem az első szakaszban – olvashatjuk az oktatási szaktárca közvitára bocsájtott ütemtervében. A minisztérium által kidolgozott módszertantervezettel kapcsolatos észrevételeket, javaslatokat az inscriere.inv.primar@edu.gov.ro e-mail címre várják február 14-éig.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás