
Betegszabadság és teljes értékű táppénz jár a karanténba vagy lakhelyi elkülönítésbe kerülőknek. Módosult a vonatkozó törvény
Fotó: Haáz Vince
A koronavírusos betegek, illetve a karanténba vagy lakhelyi elkülönítésbe kerülő biztosítottak akkor is jogosultak a betegszabadságra, ha nem felelnek meg a betegszabadság jóváhagyására vonatkozó általános feltételeknek. Az említettek ugyanakkor teljes értékű táppénzre jogosultak. Módosult a betegszabadságok és a táppénz jóváhagyására vonatkozó jogszabály.
2020. augusztus 10., 10:582020. augusztus 10., 10:58
Sürgősségi kormányrendelettel módosította a kormány a betegszabadságok és a táppénz jóváhagyására vonatkozó előírásokat – a rendelet már megjelent a Hivatalos Közlönyben. Az új szabályozás elsősorban a járványügyi előírások miatt karanténba, illetve lakhelyi elkülönítésbe kerülők esetében tartalmaz újdonságokat. Ők betegszabadságra, illetve
A táppénzt számukra teljes egészében az egészségbiztosítási alapból fizetik ki számukra.
A szabályozás ugyanakkor arról is rendelkezik, hogy azok a biztosítottak, akik a fertőző betegségek A csoportjába – amelybe az új típusú koronavírus is tartozik – sorolt kórok valamelyikében szenvednek, vagy a fertőző betegségek miatt elkülönítésre kerülnek, valamint a sürgősségi sebészeti beavatkozásra szoruló páciensek, AIDS-el, valamint tüdőtuberkulózissal diagnosztizált betegek
Magyarán, ez azt jelenti, hogy nem kell meglegyen a diagnózist vagy izolációt megelőző egy évben a minimálisan előírt hat hónapos munkaviszonya vagy hat havi egészségbiztosítási hozzájárulása – tudtuk meg Duda Tihamértől.
Kivétel képeznek ez alól a karanténban vagy lakhelyi elkülönítésben lévők betegszabadságai, azokra ugyanis teljes egészében az egészségbiztosítási pénztár fizeti a táppénzt.
A járványügyi intézkedések nyomán karanténba vagy lakhelyi elkülönítésbe került személyek betegszabadságra, illetve táppénzre való jogosultságára vonatkozóan már a szükségállapot idején érvényben volt egy sürgősségi kormányrendelet, ám
– erősítette meg a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Volt ugyan egy rövid, egy-két hetes időszak, amikor nem volt törvényes háttere ezeknek a betegszabadságoknak és táppénzeknek a jóváhagyására, de ez miatt senki nem került hátrányba, ugyanis a betegszabadságok jóváhagyására 30 nap áll az orvosok rendelkezésére, így utólag áthidalható volt a törvényességi probléma – mondta el kérdésükre az intézmény vezetője.
A törvények szinte követhetetlen változásai miatt azonban
Így viszont az egészségbiztosítási pénztárnál több hónap elteltével kell majd visszahelyezzenek minden esetet abba a törvényi kontextusba, ami a betegszabadság jóváhagyásakor érvényben volt. Hargita megyében havonta átlagban 4000-5000 betegszabadságot hagynak jóvá az orvosok, az ezekre kifizetett táppénzek összértéke 4-5 millió lej között alakul. A szükségállapot bevezetése óta lecsökkent a betegszabadságok száma.
Egyébként a jóváhagyott betegszabadságoknak közel a tíz százalékát koronavírussal kapcsolatos okok – megbetegedés vagy izoláció – miatt rendelték el, a négy hónap alatt összesen 1194 ilyen betegszabadságot hagytak jóvá Hargita megyében. Ezekre a betegszabadságokra összesen több mint 200 ezer lejt fizetett ki az egészségbiztosítási pénztár az említett négy hónapban.
A betegszabadságokra vonatkozó új jogszabály egy másik újdonságot is tartalmaz: a karantén, illetve lakhelyi elkülönítés időszakára jóváhagyott betegszabadság nem számít bele a biztosítottak számára egy év alatt jóváhagyható betegnapok számába, és ugyanez érvényes a tüdőtuberkulózis, AIDS, daganatos vagy szív-érrendszeri megbetegedés, illetve beteg gyerek ápolása érdekében elrendelt betegszabadságokra is, valamint a terhességi, veszélyeztetett terhességi és szülési szabadságokra is.
Egy másik, szintén új szabályozás értelmében megváltozik a betegszabadság orvosi igazolása is.
Az új típusú igazolások legkésőbb szeptember végétől használatba kerülnek, ám amennyiben azt megelőzően kiürülnek a régi igazolások megyei készletei, korábban kezdik meg az új igazolások használatát – tájékoztatott Duda Tihamér.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!