
Betegszabadság és teljes értékű táppénz jár a karanténba vagy lakhelyi elkülönítésbe kerülőknek. Módosult a vonatkozó törvény
Fotó: Haáz Vince
A koronavírusos betegek, illetve a karanténba vagy lakhelyi elkülönítésbe kerülő biztosítottak akkor is jogosultak a betegszabadságra, ha nem felelnek meg a betegszabadság jóváhagyására vonatkozó általános feltételeknek. Az említettek ugyanakkor teljes értékű táppénzre jogosultak. Módosult a betegszabadságok és a táppénz jóváhagyására vonatkozó jogszabály.
2020. augusztus 10., 10:582020. augusztus 10., 10:58
Sürgősségi kormányrendelettel módosította a kormány a betegszabadságok és a táppénz jóváhagyására vonatkozó előírásokat – a rendelet már megjelent a Hivatalos Közlönyben. Az új szabályozás elsősorban a járványügyi előírások miatt karanténba, illetve lakhelyi elkülönítésbe kerülők esetében tartalmaz újdonságokat. Ők betegszabadságra, illetve
A táppénzt számukra teljes egészében az egészségbiztosítási alapból fizetik ki számukra.
A szabályozás ugyanakkor arról is rendelkezik, hogy azok a biztosítottak, akik a fertőző betegségek A csoportjába – amelybe az új típusú koronavírus is tartozik – sorolt kórok valamelyikében szenvednek, vagy a fertőző betegségek miatt elkülönítésre kerülnek, valamint a sürgősségi sebészeti beavatkozásra szoruló páciensek, AIDS-el, valamint tüdőtuberkulózissal diagnosztizált betegek
Magyarán, ez azt jelenti, hogy nem kell meglegyen a diagnózist vagy izolációt megelőző egy évben a minimálisan előírt hat hónapos munkaviszonya vagy hat havi egészségbiztosítási hozzájárulása – tudtuk meg Duda Tihamértől.
Kivétel képeznek ez alól a karanténban vagy lakhelyi elkülönítésben lévők betegszabadságai, azokra ugyanis teljes egészében az egészségbiztosítási pénztár fizeti a táppénzt.
A járványügyi intézkedések nyomán karanténba vagy lakhelyi elkülönítésbe került személyek betegszabadságra, illetve táppénzre való jogosultságára vonatkozóan már a szükségállapot idején érvényben volt egy sürgősségi kormányrendelet, ám
– erősítette meg a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Volt ugyan egy rövid, egy-két hetes időszak, amikor nem volt törvényes háttere ezeknek a betegszabadságoknak és táppénzeknek a jóváhagyására, de ez miatt senki nem került hátrányba, ugyanis a betegszabadságok jóváhagyására 30 nap áll az orvosok rendelkezésére, így utólag áthidalható volt a törvényességi probléma – mondta el kérdésükre az intézmény vezetője.
A törvények szinte követhetetlen változásai miatt azonban
Így viszont az egészségbiztosítási pénztárnál több hónap elteltével kell majd visszahelyezzenek minden esetet abba a törvényi kontextusba, ami a betegszabadság jóváhagyásakor érvényben volt. Hargita megyében havonta átlagban 4000-5000 betegszabadságot hagynak jóvá az orvosok, az ezekre kifizetett táppénzek összértéke 4-5 millió lej között alakul. A szükségállapot bevezetése óta lecsökkent a betegszabadságok száma.
Egyébként a jóváhagyott betegszabadságoknak közel a tíz százalékát koronavírussal kapcsolatos okok – megbetegedés vagy izoláció – miatt rendelték el, a négy hónap alatt összesen 1194 ilyen betegszabadságot hagytak jóvá Hargita megyében. Ezekre a betegszabadságokra összesen több mint 200 ezer lejt fizetett ki az egészségbiztosítási pénztár az említett négy hónapban.
A betegszabadságokra vonatkozó új jogszabály egy másik újdonságot is tartalmaz: a karantén, illetve lakhelyi elkülönítés időszakára jóváhagyott betegszabadság nem számít bele a biztosítottak számára egy év alatt jóváhagyható betegnapok számába, és ugyanez érvényes a tüdőtuberkulózis, AIDS, daganatos vagy szív-érrendszeri megbetegedés, illetve beteg gyerek ápolása érdekében elrendelt betegszabadságokra is, valamint a terhességi, veszélyeztetett terhességi és szülési szabadságokra is.
Egy másik, szintén új szabályozás értelmében megváltozik a betegszabadság orvosi igazolása is.
Az új típusú igazolások legkésőbb szeptember végétől használatba kerülnek, ám amennyiben azt megelőzően kiürülnek a régi igazolások megyei készletei, korábban kezdik meg az új igazolások használatát – tájékoztatott Duda Tihamér.
Ezen a héten benyújtottuk az európai uniós támogatási kérelmet a körgyűrű 3-as és 6-os szakaszára. A beruházás összértéke több mint 538 millió lej.
Gulyás Gergely lemond a Fidesz frakcióvezetői posztjáról, a Fidesz és a KDNP pedig bojkottálja az Országgyűlés hétfői ülését – írja az MTI.
Viharokkal tarkított, változékony időjárásra lehet számítani a következő két hétben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn közzétett, július 13–26. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Három eltévedt magyar turistát mentettek ki a Retyezát-hegységből hétfőre virradóra a Hunyad megyei hegyimentők.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 12 megyére és Bukarestre.
Az elmúlt 24 órában 18 riasztás érkezett a hegyimentő-szolgálathoz, amelynek munkatársai tizenhta embernek nyújtottak segítséget – tájékoztatott hétfőn a Facebook-oldalán a Salvamont.
78 éves korában elhunyt Sam Neill új-zélandi színész hétfőn, miután felépült abból a daganatos betegségből, amelyet korábban diagnosztizáltak nála – közölte családja.
Medve harapott meg egy 47 éves férfit Argeș megyében – jelentette hétfőn a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A májusi 10,85 százalékról júniusban 10,42 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!