
Táncoktató, intézményvezető és rendező tájékoztatott a készülő legendafeldolgozásról
Fotó: Balázs Katalin
Idén 180 éves a Gyilkos-tó, ennek megünneplésére a legtalálóbbnak a Gyilkos-tó legendájának újbóli színre vitelét készíti elő a szervező Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ. A Népművészeti Sokadalom és a Szent Kristóf-kápolna búcsúünnepekor színpadra kerülő táncelőadás próbái már zajlanak.
2017. május 22., 20:012017. május 22., 20:01
Első alkalommal 2009-ben mutatták be a Gyilkos-tó legendája táncszínházi előadást. Ez a produkció felújított változatban kerül színre július 23-án, a tó partján felállított szabadtéri színpadon – számolt be a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ igazgatója.
A rendező változatlan, akárcsak 2009-ben most is Ivácson László, a Háromszék Táncegyüttes tagja, koreográfusa vezényli le a produkciót. A Hóvirág Néptáncegyüttes tagjai lesznek most is a táncosok, a muzsikusok és kórus tekintetében viszont még nincs végleges döntés. A nyolc évvel ezelőtt látott darabhoz képest további változások is várhatók. A korábbi előadás zeneszerzője, C. Tóth Zoltán nem tagja a csapatnak, így a szimfonikus zene világáról a hangsúly a népzenére tevődik át.
„Úgy gondolom, a Hóvirág együttes tagjainak tánctudása is sokat gyarapodott az elmúlt évek során, én is másként nézek rá erre a világra, és hiszem azt is, hogy az alkotás mindig aktuális kell legyen, ezért fog a közönség is mást látni a színpadon, mint 2009-ben.
– fogalmazott Ivácson László.
Fotó: Balázs Katalin
A számos Gyilkos-tó legenda közül a klasszikusat dolgozzák fel az előadásban, azt, amelynek főszereplője Eszter és Miklós, amely elmeséli számunkra, miért is omlott össze a hegy, miként zárta el a völgyet és alakította ki a tavat.
– tette hozzá.
Mivel 156 gyerek el sem férne a színpadon, így a legkisebbek most kimaradnak a produkcióból, a harmadik osztályosoktól lépnek színre a Topánka, a Gereben és a Hóvirág tagjai, körülbelül hetvenen – közölte Szász Ferenc együttesvezető. A próbák már zajlanak, az egyeztetések zenészekkel, énekesekkel folyamatban vannak. Ivácson László hétvégékre tömbösíti az oktatást, a begyakorlást Szász Ferenc irányításával végzik a táncosok, akik közül még ezután választják ki a főszereplőket, Esztert és Miklóst megszemélyesítőket.
– közölte Ivácson.
A Richter-skála szerint 3,9-es erősségű földrengés történt vasárnap 17 óra 16 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedések haladéktalan elfogadására szólította fel a miniszterelnököt és a pénzügyminisztert vasárnap Sorin Grindeanu.
Négy megyében másodfokú (narancssárga jelzésű), 12 megye folyóvizeire elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Lassan elhagyja térségünket a hétvégi lehűlést okozó mediterrán ciklon, hétfőig azonban még marad a csapadékos időjárás: az ország nagy részén eső, a hegyvidéken pedig havazás várható. Ezt követően javulásnak indul az időjárás.
Krisztus, a béke királya, ma is azt kiáltja keresztjéről: tegyétek le a fegyvert, emlékezzetek, hogy testvérek vagytok – mondta XIV. Leó pápa a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi misén, amellyel megnyitotta a húsvéti nagyhetet.
Jelentős mennyiségű csapadék várható, a hegyekben pedig több centiméternyi hó fog esni, ugyanakkor több folyó is megáradhat a hétfőn délutánig érvényes riasztás szerint – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Hét ember sérült meg egy közlekedési balesetben szombaton késő este a Kolozs megyei Aranyosegerbegyen (Viișoara).
Beregszászon, Ungváron és Csíkszeredában vennék át legtöbben a szavazási levélcsomagjukat, a három külképviseleten több mint 27 ezren vennék át a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap sárga jelzésű riasztást adott ki jelentős mennyiségű csapadék, a hegyekben pedig havazás miatt, amely hétfő reggelig az ország közel felét – Hargita és Kovászna megyét is – érinti.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.
szóljon hozzá!