
Jövőre újra munkagépek lehetnek a félbemaradt pályaszakaszon is
Fotó: Rab Zoltán
Szeptember 15-ig fogadják az ajánlatokat a Maroskece–Aranyosgyéres közötti autópálya-szakasz befejezésére. Az új versenytárgyalás megszervezését a szállításügyi miniszter jelentette be kedden. A 15,6 kilométeres szakasz 2015-ben kezdték el építeni, jelenleg szűk 40 százaléka van készen.
2021. július 20., 20:112021. július 20., 20:11
Bár még nincs végleges döntés arról, hogy csődeljárás indulhat a többek között a Maroskece–Aranyosgyéres pályaszakaszt építő Straco cég ellen, az első fokon kihirdetett ítélet lehetőséget adott a közúti infrastruktúráért felelős országos társaságnak (CNAIR), hogy újabb versenytárgyalást hirdessen a pályaszakasz befejezésére.
A Marosvásárhelyt Kolozsvárral összekötő A3-as autópálya több részből áll, jelenleg Nyárádtőtől Maroskecéig lehet közlekedni. Dolgoznak a Nyárádtő–Marosvásárhely közötti szakaszon, ám több éve semmi előrehaladás nincs a Maroskece–Aranyosgyéres közötti szakaszon. Ezt a munkálatot még 2015-ben vállalta el a Straco cég és a szerződés értelmében 12 hónap alatt kellett volna megépítenie. Az egymás váltó szállításügyi miniszterek közül többen mondták az elmúlt években, hogy szerződést bontanak a céggel, de végül ez csak idén márciusban történt meg. Akkor azonban a cég kérte, hogy ne hagyják jóvá a szerződésbontást, mert jogi felszámolás alatt van. Akkor a bíróság a javukra döntött, így újabb hónapok kellett elteljenek, amíg július elején egy bíróság elfogadta a hitelezők kérdését és kimondta, hogy csődeljárás indulhat a cég ellen – ez a döntés azonban még nem végleges. De ez lehetőséget adott a CNAIR-nak, hogy újabb versenytárgyalást hirdessen meg.
Ennek értelmében a 15,6 kilométeres szakaszon a fennmaradó 60 százaléknyi munkát 18 hónap alatt kell elvégezni, ezt megelőzően a nyertes cégnek 3 hónap áll rendelkezésére a tervezésre és 60 hónapos garanciát kell vállalnia a munkálatokra. Az ajánlatokat szeptember 15-ig kell benyújtani. Ha időközben a bíróság nem erősíti meg az elsőfokú, a csődeljárásról szóló döntését, akkor a meghirdetett versenytárgyalást fel kell függeszteni.
Mindeközben a Nyárádtő–Marosvásárhely közötti szakaszon nagy léptékben haladnak a munkálatokkal a Strabag szakemberei. A lőrincfalvi eltérőnél már külön, ideiglenes utat alakítottak ki, itt jelzőlámpával irányítják a forgalmat, hiszen jelenleg csak egy sáv járható. A szerződés értelmében a pályaszakaszt év végéig át kell adni, s múlt hónapban a kivitelező azt ígérte, hogy novemberig végeznek és decemberben már használható lesz a Nyárádtő–Marosvásárhely közötti szakasz, ami a Metro nagyáruháznál érkezik be a megyeszékhelyre.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!