Hirdetés
Hirdetés

Újabb tömbház-hőszigetelésekre készülnek Csíkszeredában

A tömbházak hőszigetelése folyamatos lesz az elkövetkező években is Csíkszeredában •  Fotó: Borbély Fanni

A tömbházak hőszigetelése folyamatos lesz az elkövetkező években is Csíkszeredában

Fotó: Borbély Fanni

Miután tavaly befejeződtek a korábban elkezdett tömbház-hőszigetelések, idén újabb hasonló munkálatokat készítenek elő Csíkszeredában. Ezúttal az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretéből támogatott beruházások következnek, de újabb pályázatokat nyújt be a városháza a Regionális Operatív Program kiírására is.

Kovács Attila

2024. február 15., 21:002024. február 15., 21:00

Eddig még nem tapasztalt, kedvezőbb finanszírozási rendszert jelent a PNRR biztosította támogatás, amelyből több pályázat nyomán a tömbház-hőszigetelések céljaira is részesül Csíkszereda. Tizenkét társasházról van szó, amelynek energetikai felújítására több mint 40 millió lej áll rendelkezésre, ez a keretösszeg pedig nagy mértékben fedezi az összes költséget. Így

a korábban megszokott, a Regionális Operatív Program biztosította 50 százalékos támogatás helyett, amelyhez az önkormányzatoknak és a lakóknak 25–25 százalékkal kellett társulniuk, a lakókra csak a keretösszeget esetlegesen meghaladó költségek hárulnak, ami jóval kevesebbet jelent a 25 százalékos hozzájárulásnál.

A PNRR-támogatással megújuló lakóépületek között van nagyobb tömbházsor, négyemeletes, de ennél alacsonyabb társasház is. Közös jellemzőjük, hogy nagy részük különböző okok miatt nem felelt meg a Regionális Operatív Program feltételeinek, ezért részesei ennek a projektnek. Ezek

a Gál Sándor utca 2–4., a Kossuth Lajos utca 17., 19., 21., 23., a Lendület sétány 2., 4., a Márton Áron utca 1/AB, a Nárcisz sétány 1., a Decemberi forradalom utca 13., 34/A, és a Festő Nagy István sétány 12/A szám alatti tömbházak.

A megvalósíthatósági tanulmányok és a műszaki tervek elkészítésére tavaly írt alá szerződést a városvezetés, előbbi dokumentációkat várhatóan nemsokára elfogadja az önkormányzati képviselő-testület – ismertette kérdésünkre Bors Béla.

Hirdetés

Csíkszereda alpolgármestere szerint ezután elkészülnek a műszaki tervek, majd következhet a kivitelezéshez szükséges közbeszerzési eljárás.

Ideális esetben már akár ősszel elkezdődhetnek a munkálatok, de a cél az, hogy idén aláírt kivitelezési szerződés legyen, mert akkor időben lehet végezni

– mutatott rá az elöljáró.

További, közel negyven tömbház hőszigetelési munkálatainak támogatása érdekében a Regionális Operatív Program újabb kiírásán pályázik a város, ezekhez szintén készülnek a szükséges dokumentációk, amelyeket idén be kell nyújtani. Az elbírálás és a finanszírozási szerződések aláírása után lehet majd előkészíteni a beruházásokat, amelyeket az elkövetkező években végeznek el.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 23., szombat

Keresztek, zászlók a pünkösdi búcsúban

A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.

Keresztek, zászlók a pünkösdi búcsúban
Hirdetés
2026. május 23., szombat

Csíksomlyó üzenete: meg kell őrizni a hitet, a családot és a keresztény értékeket

Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.

Csíksomlyó üzenete: meg kell őrizni a hitet, a családot és a keresztény értékeket
2026. május 23., szombat

Ájulás, ficam, magas vérnyomás – ezekkel a panaszokkal keresték fel a mentőket a csíksomlyói zarándokok

Közösen csaknem 160 személynek nyújtottak orvosi ellátást a Hargita megyei mentőszolgálat és a tűzoltóság csapatai a csíksomlyói nyeregben. Ebben az évben kevesebb zarándok szorult segítségre, és ebben bizonyára a kedvező időjárás is közrejátszott.

Ájulás, ficam, magas vérnyomás – ezekkel a panaszokkal keresték fel a mentőket a csíksomlyói zarándokok
2026. május 23., szombat

Százezrek énekelték a himnuszainkat az összmagyarság legnagyobb lelki ünnepén – videó

A magyar, a székely és az ősi, a székelység megpróbáltatásaiban vigaszt nyújtó himnusz eléneklésével ért véget az idei csíksomlyói pünkösdi búcsú. A hegynyereg több százezer magyar zarándok hangját visszhangozta.

Százezrek énekelték a himnuszainkat az összmagyarság legnagyobb lelki ünnepén – videó
Hirdetés
2026. május 23., szombat

A csíksomlyói búcsú napján is a magyarokat provokálta Mihai Tîrnoveanu

Újabb magyarellenes provokációval jelentkezett a csíksomlyói pünkösdi búcsú napján Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) nevű román nacionalista szervezet elnöke.

A csíksomlyói búcsú napján is a magyarokat provokálta Mihai Tîrnoveanu
2026. május 23., szombat

A csíksomlyói búcsú szónoka: kapaszkodjunk Krisztus kezébe, és építsük újra a jövőt

A hithez, a családhoz és az örök keresztény értékekhez való hűség megőrzésére buzdította a zarándokokat Székely János, szombathelyi megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, a Csíksomlyói búcsú idei szónoka.

A csíksomlyói búcsú szónoka: kapaszkodjunk Krisztus kezébe, és építsük újra a jövőt
2026. május 23., szombat

Villanyoszlopnak csapódott autóhoz, lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat

Mozgalmas éjszakájuk volt a segesvári tűzoltóknak: néhány órán belül egy tűzesethez, valamint egy közúti szerencsétlenséghez is riasztották őket. A balesetben két felnőtt és két gyermek sérült meg.

Villanyoszlopnak csapódott autóhoz, lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat
Hirdetés
2026. május 23., szombat

Itt követheti élőben a csíksomlyói búcsú eseményeit

Sokak számára nem adatok meg a lehetőség, hogy személyesen legyen jelen a csíksomlyói pünkösdi búcsún. A világhálónak köszönhetően azonban élőben követhető a búcsús szentmise és az azt megelőző események.

Itt követheti élőben a csíksomlyói búcsú eseményeit
2026. május 23., szombat

A csíksomlyói pünkösdi búcsú – percről percre

Idén is kiemelt figyelemmel követjük a csíksomlyói pünkösdi búcsú eseményeit, ráadásul megújult élő közvetítéses formátumban igyekszünk beszámolni az összmagyarság legnagyobb zarándoklatáról. Kövesse velünk az idei történéseket.

A csíksomlyói pünkösdi búcsú – percről percre
2026. május 23., szombat

A csíksomlyói Szűzanya 2026-ban is hazavárja gyermekeit

Keresztalják, lovas zarándokok, autóval, zarándokvonattal vagy éppen busszal érkező erdélyi és anyaországi magyarok találkoznak idén is Csíksomlyón, a pünkösdszombati búcsún. Kövesse élőben a búcsú történéseit a Székelyhonon!

A csíksomlyói Szűzanya 2026-ban is hazavárja gyermekeit
Hirdetés