
Kezdődhetnek az épületfelújítások. A kedvezően elbírált pályázatok között ezúttal 33 székelyföldi igénylés szerepel. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Több mint ötszáz új finanszírozási szerződést kötött meg a fejlesztési minisztérium az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként a héten, ezáltal a három székelyföldi megyéből pályázó települések összesen mintegy ötvenmillió lejt kapnak különböző beruházásokra, többnyire kultúrházak, illetve tanintézetek épületeinek a felújítására.
2023. február 02., 21:042023. február 02., 21:04
Leszerződte a fejlesztési minisztérium a PNRR-programban rendelkezésre álló összeg száz százalékát azzal az 531 új finanszírozási szerződéssel, amelyeket a héten kötött meg a szaktárca.
Az érintett települések összesen 49,5 millió lejből végezhetnek el különböző beruházásokat.
Hargita megye esetében a finanszírozás összértéke 19,1 millió lej, a sikeresen pályázó települések többségén ebből többnyire kultúrházakat újítanak fel. E célra kap pénzt Szentábrahám község (a magyarandrásfalvi kultúrotthon korszerűsítésére), Székelyandrásfalva község (a nagysolymosi, valamint kissolymosi kultúrház energetikai felújítására), valamint Bögöz (a székelydobói kultúrház felújítására).
Tusnád község, Bélbor, illetve Kányád a település polgármesteri hivatalának az energetikai korszerűsítéséhez szükséges finanszírozásra pályázott sikeresen.
Szentegyházán az egészségközpont radiológiai épületét, illetve konyháját újíthatják fel a PNRR-programban igényelt pénzből, Gyergyóújfaluban és Galócáson a községközpont napközijét, Salamáson pedig az általános iskola épületét.
Maros megyei települések a héten megkötött finanszírozási szerződések révén összesen 26 millió lejt kapnak beruházásokra. Bala, Bonyha, Nyárádgálfalva és Mezősámsond községben a polgármesteri hivatal épületének az energetikai felújítására költhetik a megpályázott pénzt, Déda községben az egészségügyi és szociális központ hasonló korszerűsítésre, Erdőszentgyörgyön pedig a kórház szülészet-nőgyógyászat épületének a felújítására. Erdőszentgyörgy a város művelődési házának a felújítására is kap pénzt, akárcsak Bala község a nagyercsei, Marosbogát a rántai, Mezőkirályfalva pedig a kisnyulasi kultúrotthon felújítására. Ádámos, Maroskece, Marosszentgyörgy, Ratosnya, Mezőbánd és Mezőceked község iskola-, valamint napköziépület-felújításra pályázott finanszírozást.
Kovászna megyében három település képviselői köthettek szerződést a héten a PNRR-programban. Réty község két sikeres pályázat révén egy napközi és egy iskola felújítására kap finanszírozást, Barót a felsőrákosi iskola korszerűsítésére, Kézdialmás pedig kultúrház felújítására.
Noha a fejlesztési minisztérium által a héten megkötött 531 új finanszírozási szerződéssel a szaktárca leszerződte a rendelkezésre álló összeg száz százalékát, a minisztérium további beruházásokat fog támogatni, hiszen – amint arra Cseke Attila RMDSZ-es fejlesztési miniszter rámutatott – többletfinanszírozást harcoltak ki a beruházásokra, ami azt jelenti, hogy
„Erre azért volt szükség, mert így elkerüljük annak a veszélyét, hogy el nem költött uniós támogatást küldjünk vissza Brüsszelnek” – nyilatkozta az RMDSZ-es miniszter.
A minisztérium a PNRR-programban mindeddig összesen 5900 beruházás finanszírozására kötött szerződést, 28,7 milliárd lej értékben. „Ebből az összegből
5225 fiatal családnak építünk energiatakarékos és környezetkímélő új otthont,
4333 épületet teszünk földrengésbiztossá, tűzbiztossá és energiatakarékossá, közöttük 1733 tömbházlakást és 2600 korházat, iskolát, középületet.
Azért pedig, hogy a tömegközlekedést korszerűbbé és zöldebbé tegyük,
vásárolunk 1135 elektromos tömegközlekedési járművet,
13 200 elektromos töltőállomást,
és 1091 kilométer bicikliutat építünk Erdély, Románia településein”
– nyilatkozta a tárcavezető.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!