
Kezdődhetnek az épületfelújítások. A kedvezően elbírált pályázatok között ezúttal 33 székelyföldi igénylés szerepel. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Több mint ötszáz új finanszírozási szerződést kötött meg a fejlesztési minisztérium az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként a héten, ezáltal a három székelyföldi megyéből pályázó települések összesen mintegy ötvenmillió lejt kapnak különböző beruházásokra, többnyire kultúrházak, illetve tanintézetek épületeinek a felújítására.
2023. február 02., 21:042023. február 02., 21:04
Leszerződte a fejlesztési minisztérium a PNRR-programban rendelkezésre álló összeg száz százalékát azzal az 531 új finanszírozási szerződéssel, amelyeket a héten kötött meg a szaktárca.
Az érintett települések összesen 49,5 millió lejből végezhetnek el különböző beruházásokat.
Hargita megye esetében a finanszírozás összértéke 19,1 millió lej, a sikeresen pályázó települések többségén ebből többnyire kultúrházakat újítanak fel. E célra kap pénzt Szentábrahám község (a magyarandrásfalvi kultúrotthon korszerűsítésére), Székelyandrásfalva község (a nagysolymosi, valamint kissolymosi kultúrház energetikai felújítására), valamint Bögöz (a székelydobói kultúrház felújítására).
Tusnád község, Bélbor, illetve Kányád a település polgármesteri hivatalának az energetikai korszerűsítéséhez szükséges finanszírozásra pályázott sikeresen.
Szentegyházán az egészségközpont radiológiai épületét, illetve konyháját újíthatják fel a PNRR-programban igényelt pénzből, Gyergyóújfaluban és Galócáson a községközpont napközijét, Salamáson pedig az általános iskola épületét.
Maros megyei települések a héten megkötött finanszírozási szerződések révén összesen 26 millió lejt kapnak beruházásokra. Bala, Bonyha, Nyárádgálfalva és Mezősámsond községben a polgármesteri hivatal épületének az energetikai felújítására költhetik a megpályázott pénzt, Déda községben az egészségügyi és szociális központ hasonló korszerűsítésre, Erdőszentgyörgyön pedig a kórház szülészet-nőgyógyászat épületének a felújítására. Erdőszentgyörgy a város művelődési házának a felújítására is kap pénzt, akárcsak Bala község a nagyercsei, Marosbogát a rántai, Mezőkirályfalva pedig a kisnyulasi kultúrotthon felújítására. Ádámos, Maroskece, Marosszentgyörgy, Ratosnya, Mezőbánd és Mezőceked község iskola-, valamint napköziépület-felújításra pályázott finanszírozást.
Kovászna megyében három település képviselői köthettek szerződést a héten a PNRR-programban. Réty község két sikeres pályázat révén egy napközi és egy iskola felújítására kap finanszírozást, Barót a felsőrákosi iskola korszerűsítésére, Kézdialmás pedig kultúrház felújítására.
Noha a fejlesztési minisztérium által a héten megkötött 531 új finanszírozási szerződéssel a szaktárca leszerződte a rendelkezésre álló összeg száz százalékát, a minisztérium további beruházásokat fog támogatni, hiszen – amint arra Cseke Attila RMDSZ-es fejlesztési miniszter rámutatott – többletfinanszírozást harcoltak ki a beruházásokra, ami azt jelenti, hogy
„Erre azért volt szükség, mert így elkerüljük annak a veszélyét, hogy el nem költött uniós támogatást küldjünk vissza Brüsszelnek” – nyilatkozta az RMDSZ-es miniszter.
A minisztérium a PNRR-programban mindeddig összesen 5900 beruházás finanszírozására kötött szerződést, 28,7 milliárd lej értékben. „Ebből az összegből
5225 fiatal családnak építünk energiatakarékos és környezetkímélő új otthont,
4333 épületet teszünk földrengésbiztossá, tűzbiztossá és energiatakarékossá, közöttük 1733 tömbházlakást és 2600 korházat, iskolát, középületet.
Azért pedig, hogy a tömegközlekedést korszerűbbé és zöldebbé tegyük,
vásárolunk 1135 elektromos tömegközlekedési járművet,
13 200 elektromos töltőállomást,
és 1091 kilométer bicikliutat építünk Erdély, Románia településein”
– nyilatkozta a tárcavezető.
Törökország idén vadászgépeket küld Észtországba és Romániába a NATO légtérrendészeti misszióinak keretében – jelentette be csütörtökön a török védelmi minisztérium.
Két romániai is szerepel az Europol nemzetközi körözési listáján mint a legkeresettebb bűnözők. Indonéziában fogták el közülük az egyiket.
Különösen hideg idő, fagyos éjszakák és reggelek, vegyes halmazállapotú csapadék és megélénkülő szél várható keddig Románia egész területén – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtökön kiadott figyelmeztető előrejelzéséből.
A kormány szerdán elfogadott határozata szerint napi 22 lejről napi 32 lejre emelkedik a gyermekeket, fogyatékkal élőket és más sérülékeny csoportokat ellátó bentlakásos intézményekben az egy főre jutó élelmezési keret összege.
Helyi költségvetés híján még csak visszafogottan terveznek a háromszéki önkormányzatok, így a gidófalvi is, amelynek polgármestere közösségi oldalán számolt be a tervekről.
Az igazságügyi törvények felülvizsgálatára létrehozott munkacsoport második ülésén a felek többek között megállapodtak abban, hogy egy öt évre szóló tervet dolgoznak ki az igazságszolgáltatásban tapasztalható munkaerőhiány kezelésére.
Változatos programkínálattal várja a közönséget a gyergyóalfalvi Petőfi Művelődési Központ a következő hetekben.
Gyergyószentmiklós önkormányzata értesíti a város mezőgazdasági földtulajdonosait, hogy január 15-én, 9 órától közgyűlést tartanak a képviselő-testület üléstermében. Bizottsági tagokat választanak.
Cseke Attila fejlesztési miniszter szerdán kijelentette, hogy Romániában létezik egy olyan réteg, amelyik a szabályokat tudatosan kijátszva nem fizet helyi adót, miközben a többség becsületesen eleget tesz kötelezettségeinek.
szóljon hozzá!