
Maros megyében szerdán két kisdedóvót avattak fel, egyet Szászrégenben, egyet pedig Marosludason
Fotó: Haáz Vince
A szászrégeni magyarok kihúzhatják magukat, hiszen a magyar kormány, a református egyház és a városvezetés jó együttműködésének köszönhetően magyar bölcsőde létesült a városban, ahol a kicsik magyar mondókákat tanulhatnak és megőrizhetik anyanyelvüket – mondta szerdán Grezsa István óvodafejlesztésért felelős miniszteri biztos az intézményavató ünnepségen.
2021. június 02., 17:152021. június 02., 17:15
2021. június 02., 19:292021. június 02., 19:29
A romos állapotban visszakapott szászrégeni egyházi ingatlan a magyar kormány óvodaépítési és -felújítási programja keretében kapott új alakot, és így ősztől fogadni tudja a magyar bölcsődéseket.
A szászrégeni református lelkész, Tamás Endre Ottó egy álomról beszélt, amely szerint a kisgyermekét nem román nyelvű bölcsődébe és óvodába kell vinnie, és nem kell kitalálnia, hogy milyen kis mondókákat tanultak ott. Mint elmondta,
Fotó: Haáz Vince
Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke rövid köszöntő beszédében azt hangsúlyozta, hogy sok olyan gyülekezet van Erdélyben, ahol nincs gyermek, nincs bölcsőde, óvoda és iskola, és ezért nagyon fontos az, hogy ahol vannak magyar gyermekek, ott épüljenek is bölcsődék és óvodák, és
„Mi felhívást kaptunk, hogy a hitet és a közösségeket erősítsük, hogy arra biztassuk a fiatalokat, hogy vállaljanak gyermeket, hogy legyen, akinek továbbadni az örökséget, hogy legyen, aki benépesítse ezt a helyet, ahová Isten helyezett bennünket.
ebből a támogatásból. Köszönet érte” – mondta a püspök.
Fotó: Haáz Vince
A háláról beszélt Márk Endre szászrégeni polgármester is, aki azt hangsúlyozta, hogy családbarát várost akar, olyan települést, ahol a közösség minden tagja otthon érzi magát. Azt hangoztatta, hogy
és egy-egy ilyen intézmény létrehozása le tudja lassítani a rossz demográfiai mutatókat.
Fotó: Haáz Vince
A Maros megyei önkormányzat elnöke, Péter Ferenc történelmi pillanatnak nevezte a szászrégeni magyar bölcsőde átadását.
„Az elmúlt öt évben Magyarország kormánya Erdélyben százöt oktatási intézményt hozott létre vagy újított fel, mert nemcsak álmokat és vágyakat akar megvalósítani, hanem pótolni akarja a hiányokat is” – hangoztatta Grezsa István miniszteri biztos, aki arról is beszélt, hogy a nemzeti együttműködés évszázadában vagyunk, és a magyar kormánynak az célja, hogy ne csak a nyelvünk és a kultúránk legyen közös és erősödjön, hanem gazdasági fejlődés is legyen minden magyarlakta településen. „A szászrégeniek büszkék lehetnek, hogy egy széleskörű együttműködés révén létrejött a magyar bölcsőde” – jelentette ki.
Fotó: Haáz Vince
A hivatalos épületátadást a szászrégeni református egyház gyermekkórusának és zenekarának kis műsora tette igazán hangulatossá, illetve az udvaron lévő kisgyermekek, akik elfoglalták a játszóteret, arra készülve, hogy ősztől belakják az épületet is. A frissen átadott, 350 négyzetméteres magyar bölcsődében három csoport fog működni, a beruházás értéke 80 millió forint.
Az óvodaátadási program folytatódott: szerdán délután Grezsa István és Kató Béla Marosludason óvodát avatott helyi és megyei hivatalosságok jelenlétében. Marosludason a felújított 380 négyzetméteres ingatlanban két óvodai és egy bölcsődei csoportot alakítanak ki, így ősztől negyven óvodás és tíz bölcsődés magyar gyerek talál itt új otthonra. Ennek a beruházásnak az értéke 196 millió forint.
Ilie Bolojan hétfő este azzal vádolta a Szociáldemokrata Pártot (PSD), hogy felrúgta a közösen kialkudott megállapodásokat, és „szétrobbantotta a kormányzást”.
Tovább emelkedik az üzemanyagok ára ismét drágított az OMV Petrom és a Rompetrol.
98 éves korában elhunyt Edith Eva Eger magyar zsidó származású pszichológus, író, holokauszt-túlélő, A döntés című bestseller szerzője.
A Szent Korona Testület nem szavazta meg azt a javaslatot, amely szerint az országgyűlési képviselők hivatali esküjéhez a Szent Koronát az Országház plenáris ülésteremébe mozgassák át – közölte a Sándor-palota hétfő este az MTI-vel.
Mi a teendő, ha autóra zuhan a fa vagy a vakolat, ki vonható felelősségre? A viharos szél hétvégén Székelyföld több településen fákat döntött ki, egy templom tetejét is megbontotta, Marosvásárhelyen vakolatdarabok hulltak a földre a tömbházakról.
Településen belül száguldott 170 km/órával egy sofőr, amikor a rendőrök bemérték.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn azt nyilatkozta, hogy jövő héten várhatóan megbukik a jelenlegi kormány, ami nem jó az országnak.
Megalakult az új Fidesz-frakció, amelynek névsorát hétfőn Gulyás Gergely frakcióvezető a képviselőcsoport zárt ülése után a Facebook-on tette közzé. Orbán Viktorhoz és Semjén Zsolthoz hasonlóan nem lesz képviselő Kövér László és Rogán Antal sem.
Sorin Grindeanu szociáldemokrata pártelnök hétfőn lemondásra szólította fel a párt javaslatára kinevezett államtitkárokat és prefektusokat.
Egyelőre nem történt érdemi előrelépés azoknak a fellebbezéseknek az ügyében, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.
szóljon hozzá!