
A leomlott torony ma még szárazon, ennek helyén emelkedne az új templom
Fotó: Bakó Zoltán
Szeretnék újjáépíteni az egykori Bözödújfalu vízbe omlott katolikus templomát – erre a célra szervez gyűjtést a Bözödújfaluért Egyesület. A terv készen áll, a pénzt próbálja az egyesület mielőbb összegyűjteni, hogy amíg száraz a víztározó, készüljön el az újjáépített templom.
2017. szeptember 12., 15:552017. szeptember 12., 15:55
Bözödújfalu tragédiájáról többször írtunk már. Utóbb ez év nyarán, amikor elkezdték leereszteni a tározó tó vizét azért, hogy a vízügyiek leszakadt átjáróját visszaépíthessék. Akkor kimentünk a helyszínre, az egykori település polgármesterével is beszélgettünk. Ő, Csibi Attila mondta el, Bözödújfaluban már nincsenek házak, legfeljebb alapok maradványai, néhai kőkerítések lebontatlan részei, sehova nem vezető lépcsők, amiket nem volt érdemes elbontani a kiköltözéskor. Mára már nem maradtak álló falú házak, és sajnos a templomok és tornyok is összedőltek a vízben. A katolikusoké ezelőtt három évvel.
A falu hagyományossá vált megemlékezésén, augusztus elején bebizonyosodott:
Augusztus első szombatján immár 27. alkalommal találkoztak a még élő bözödújfalviak s a már nem élők leszármazottai az egykori falu emlékhelyén, a házakat megelevenítő kopjafasorok mellett. Akkor Sükösd Árpád egykori lakos egy tervről számolt be, amelynek megvalósításához, kivitelezéséhez az adakozó kedvű embereket szólította meg.
amelynek látványtervei el is készültek már. Ez a templom biztosítaná, hogy az egykori település ne merüljön feledésbe akkor sem, amikor kihal az utolsó, valamikori lakos is. E kezdeményezés kivitelezésére most van megfelelő alkalom, hisz a leengedett tó vízszintje kedvező az építkezési munkálatokhoz. Ő maga 10 ezer eurót ajánlott fel erre a célra.
A polgármester is elmondta: a munkálatok az őszre készülnek el a vízügyiek hídjánál, s akkor kezdődik el a feltöltés. Ez akár két évet is eltarthat, ha az időjárás kedvezőtlen lesz a feltöltődéshez. Ezt kell kihasználni. Csakhogy
Amiből eddig 12–13 ezer gyűlt össze. Ezért van szükség a jókedvű és jószívű adakozókra. Ha lesz pénz, akkor lesz újra templom. A vízben. Ami örök mementóul áll majd egy magyar falu elpusztításának emlékére.
Fotó: Csibi Attila Zoltán / Facebook
Adakozni lehet
Aki hozzájárulna a templom visszaépítéséhez, megteheti a Transilvania Banknál nyitott számlákon. Lejben a RO26BTRLRONCRT0257533801, forintban a RO86BTRLHUFCRT0257533801, euróban a RO73BTRLEURCRT0257533801 számlaszámokon lehet adományozni (a számlatulajdonos a Bözödújfaluért Egyesület – Asociația Bözödújfaluért, SWIFT-kód: BTRLRO22). De az adományokat az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastélyban, vagy a kőrispataki szalmakalap-múzeumban kihelyezett adománydobozokba is be lehet tenni.
Lavina következett be pénteken Beszterce-Naszód megyében, az Óradnát (Rodna) Radnaborberekkel (Valea Vinului) összekötő, a Radnai-havasok Nemzeti Parkba vezető községi út közelében – tájékoztattak a helyi hatóságok.
Nem tudja még érdemben tárgyalni a Marosvásárhelyi Ítélőtábla azoknak a fellebbezéseknek a tárgyalását, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) csíkszeredai és marosvásárhelyi képviselői petíciót kezdeményeztek annak érdekében, hogy a két megyeszékhely önkormányzata csökkentse a helyi adókat és illetékeket.
Átvette nyereményét a Mit tartogat 2026? elnevezésű Székelyhon-játék nyertese csütörtökön. A szerencsés Bartalis Ilona udvarhelyszéki olvasónk, akit több mint ötezer hozzászóló közül sorsoltunk ki január 19-én, hétfőn.
Marosvásárhelyen hajtották végre 2026 első szervkivételét: egy 72 éves, intenzív osztályon kezelt, agyhalott férfi máját és veséit távolítottak el. Az életmentő szervek Kolozsvárra és Bukarestbe kerültek.
A két ágazat dolgozói dönthetik el, hogy milyen formában demonstráljon a Sanitas a kormány által tervezett 10 százalékos költségcsökkentés ellen. Ezúttal nem csak a szakszervezeti tagoktól várnak visszajelzést a tervezett tiltakozással kapcsolatban.
Nicușor Dan államfő szerint „valamivel rosszabb a helyzet a koalícióban, mint hat-hét hónappal ezelőtt”, de bízik benne, hogy egyben marad és folytatja a munkát.
Az elkövetkező napokban enyhe felmelegedés várható, így vékonyodhatnak a tavakon, folyókon a jégrétegek. A hatóságok figyelmeztetnek: ne menjünk rá a jégre.
A Leoni vállalat aradi gépkocsialkatrész-gyártó üzeme értesítette az Arad megyei munkaerő-elhelyezési ügynökséget, hogy 465 alkalmazottjától válik meg a decemberben bejelentett leépítések keretében. Az első munkaszerződéseket márciusban bontják fel.
Májusban vélhetően általános sztrájkba lépnek a közoktatásban dolgozók – nyilatkozta a Társadalmi Párbeszéd Bizottság csütörtöki ülésén a Tanügyi Szakszervezetek Ligájának Botoșani megyei elnöke.
szóljon hozzá!