
Simó Árpád elfoglalta a testületben megüresedett helyet. Háttérben a többi tanácsos online bejelentkezéssel figyeli a beiktatást
Fotó: Erdély Bálint Előd
Politikai nyilatkozatokkal tűzdelt ülést tartott csütörtökön Székelyudvarhely önkormányzati képviselő-testülete. A városatyák többsége online jelentkezett be, a városháza Orbán Balázs-teremében pedig érvényesítették Simó Árpád mandátumát.
2020. május 28., 14:432020. május 28., 14:43
Már a soros ülés megtartásának körülményei kapcsán vita alakult ki: az új önkormányzati képviselő beiktatásának ünnepélyes volta miatt egyesek kezdeményezték, hogy az ülést – a megfelelő járványvédelmi előírások betartása mellett – a városháza Szent István-termében tartsák. Az ülés végül felemásra sikeredett, hiszen
A napirenden tizennyolc pont szerepelt, egyebek mellett korábbi ülések jegyzőkönyveinek az elfogadása, illetve több adminisztratív vagy szociális jellegű tervezet.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A tanácsülés elején letette önkormányzati képviselői esküjét Simó Árpád, aki Szarvas Zsuzsa lemondását követően juthatott mandátumhoz az EMNP–MPP-koalíció tagjaként. Ugyancsak az ülés elején tárgyalta a testület a város költségvetésének kiigazítását: ezúttal 1,4 millió lejt fogadtak el a városi kórház számára (ennek oroszlánrésze a személyzetnek járó veszélyességi pótlék, illetve más külső támogatások).
Feszültséget szült ugyanakkor az Udvarhelyi Média Kft. ügye, ugyanis Gálfi Árpád polgármester ismét napirendre tűzte az ügyvédfogadást. A külső jogi képviselet bevonása határidős volt, hiszen a számvevőszék május végéig adott erre haladékot a városvezetőnek. A médiavállalkozás okozta 500 ezer lejes kárt (és az azóta felhalmozódott büntetőkamatokat, összesen több mint 700 ezer lejt) a polgármesternek kell behajtania: az újonnan kibővített polgármesteri rendelet értelmében
Benedek Árpád Csaba RMDSZ-es önkormányzati képviselő azon felvetésére, hogy az ügyben nemcsak a megnevezett tizenegy tanácsos, hanem a 2014–2015-ben mandátumát töltő teljes testület felelős, Gálfi határozottan kijelentette, az akkori jegyzőkönyvekből egyértelműen kiderül, hogy az EMNP és az MPP városatyái minden alkalommal ellenezték a törzstőkeemelést. Ugyanakkor felhívta Benedek figyelmét, hogy az ügyben érintettként postán küldte el a polgármesteri hivatal a teljes iratcsomót, amelyet Benedek (Jakab Áron Csabával és Kulcsár-Székely Attilával együtt) kétszeri felkérésre sem vett át. Ezzel szemben ugyanezeket az információkat beadványban kérte a hivataltól májusban.
Derzsi László RMDSZ-es várostya a külső jogi képviselet szükségességét firtatta, amely kapcsán Venczel Attila jegyző újfent kifejtette: a megfelelő jogi képviselet nem oldható meg a polgármesteri hivatalon belül, hisz az egyedüli szabad ügyvéd házastársa az ügyben érintett egyik önkormányzati képviselőnek. Az ügyvédfogadásra vonatkozó tanácshatározat végül úgy mehetett át, hogy az Udvarhelyi Média Kft. perében érintett tanácsosok nem vettek részt az szavazáson.
Jogtalanul bírságolták meg a várost
Ugyancsak a külső jogi képviselet jóváhagyását kérte a testülettől Gálfi egy, a szejkefürdői víz- és szennyvízhálózat kiépítését érintő ügyben. Mint kiderült, az építkezési felügyelőség a dokumentációval kapcsolatos rendellenességek miatt tízezer lejes bírságot szabott ki Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalára. A büntetés jogtalan, sőt törvénytelen – szögezte le Venczel Attila jegyző, ezért szükséges megfellebbezni azt. A kialakult politikai adok-kapok eredményeként azonban az önkormányzati testület végül nem hagyta jóvá az ügyvédfogadást.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!