
Simó Árpád elfoglalta a testületben megüresedett helyet. Háttérben a többi tanácsos online bejelentkezéssel figyeli a beiktatást
Fotó: Erdély Bálint Előd
Politikai nyilatkozatokkal tűzdelt ülést tartott csütörtökön Székelyudvarhely önkormányzati képviselő-testülete. A városatyák többsége online jelentkezett be, a városháza Orbán Balázs-teremében pedig érvényesítették Simó Árpád mandátumát.
2020. május 28., 14:432020. május 28., 14:43
Már a soros ülés megtartásának körülményei kapcsán vita alakult ki: az új önkormányzati képviselő beiktatásának ünnepélyes volta miatt egyesek kezdeményezték, hogy az ülést – a megfelelő járványvédelmi előírások betartása mellett – a városháza Szent István-termében tartsák. Az ülés végül felemásra sikeredett, hiszen
A napirenden tizennyolc pont szerepelt, egyebek mellett korábbi ülések jegyzőkönyveinek az elfogadása, illetve több adminisztratív vagy szociális jellegű tervezet.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A tanácsülés elején letette önkormányzati képviselői esküjét Simó Árpád, aki Szarvas Zsuzsa lemondását követően juthatott mandátumhoz az EMNP–MPP-koalíció tagjaként. Ugyancsak az ülés elején tárgyalta a testület a város költségvetésének kiigazítását: ezúttal 1,4 millió lejt fogadtak el a városi kórház számára (ennek oroszlánrésze a személyzetnek járó veszélyességi pótlék, illetve más külső támogatások).
Feszültséget szült ugyanakkor az Udvarhelyi Média Kft. ügye, ugyanis Gálfi Árpád polgármester ismét napirendre tűzte az ügyvédfogadást. A külső jogi képviselet bevonása határidős volt, hiszen a számvevőszék május végéig adott erre haladékot a városvezetőnek. A médiavállalkozás okozta 500 ezer lejes kárt (és az azóta felhalmozódott büntetőkamatokat, összesen több mint 700 ezer lejt) a polgármesternek kell behajtania: az újonnan kibővített polgármesteri rendelet értelmében
Benedek Árpád Csaba RMDSZ-es önkormányzati képviselő azon felvetésére, hogy az ügyben nemcsak a megnevezett tizenegy tanácsos, hanem a 2014–2015-ben mandátumát töltő teljes testület felelős, Gálfi határozottan kijelentette, az akkori jegyzőkönyvekből egyértelműen kiderül, hogy az EMNP és az MPP városatyái minden alkalommal ellenezték a törzstőkeemelést. Ugyanakkor felhívta Benedek figyelmét, hogy az ügyben érintettként postán küldte el a polgármesteri hivatal a teljes iratcsomót, amelyet Benedek (Jakab Áron Csabával és Kulcsár-Székely Attilával együtt) kétszeri felkérésre sem vett át. Ezzel szemben ugyanezeket az információkat beadványban kérte a hivataltól májusban.
Derzsi László RMDSZ-es várostya a külső jogi képviselet szükségességét firtatta, amely kapcsán Venczel Attila jegyző újfent kifejtette: a megfelelő jogi képviselet nem oldható meg a polgármesteri hivatalon belül, hisz az egyedüli szabad ügyvéd házastársa az ügyben érintett egyik önkormányzati képviselőnek. Az ügyvédfogadásra vonatkozó tanácshatározat végül úgy mehetett át, hogy az Udvarhelyi Média Kft. perében érintett tanácsosok nem vettek részt az szavazáson.
Jogtalanul bírságolták meg a várost
Ugyancsak a külső jogi képviselet jóváhagyását kérte a testülettől Gálfi egy, a szejkefürdői víz- és szennyvízhálózat kiépítését érintő ügyben. Mint kiderült, az építkezési felügyelőség a dokumentációval kapcsolatos rendellenességek miatt tízezer lejes bírságot szabott ki Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalára. A büntetés jogtalan, sőt törvénytelen – szögezte le Venczel Attila jegyző, ezért szükséges megfellebbezni azt. A kialakult politikai adok-kapok eredményeként azonban az önkormányzati testület végül nem hagyta jóvá az ügyvédfogadást.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!