
Szeptember 1-jén indult és 2023 novemberéig tart a program. Aztán még jöhet ráadásként öt év, amikor a résztvevő önkormányzatok hozzájárulásával folytatják munkát
Fotó: Haáz Vince
Hargita és Maros megyei községében indította útjára új programját a Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet Biztos kezdet egy biztos jövőért elnevezéssel, amely révén hátrányos helyzetű családoknak nyújt olyan szolgáltatásokat, hogy gyerekeik ne maradjanak le sem fizikai, sem szellemi fejlődésben a kortársaiktól.
2021. október 05., 17:252021. október 05., 17:25
2021. október 05., 18:412021. október 05., 18:41
Hargita megyéből Korond, Gyergyóremete, Zetelaka, Gyergyóalfalu és Oroszhegy, Maros megyéből pedig Marosszentgyörgy hátrányos helyzetű közössége a célcsoportja a Norvég Alap támogatásával szeptemberben indított, kétéves programnak – ismertették a sajtótájékoztatón a Gyulafehérvári Caritas munkatársai és az érintett települések képviselői. A kisgyermekes családok számára nyújtandó integrális szociális ellátás célja, hogy elsősorban az anyáknak adjon útmutatást, segítséget a gyereknevelésben – ismertette a lényeget Ludescher László, a Gyulafehérvári Caritas Szociális Gondozás Ágazat igazgatója és Kerezsi Hajnalka programvezető.
Elmondták, ahhoz, hogy a társadalom jól működjön, a legkisebb összetevőjét, a családot kell ellátni úgy, hogy annak legkisebb tagjai, a gyerekek mindent megkapjanak, ami a fejlődésük szempontjából nélkülözhetetlen. Az alapítvány három évtizedes fennállása alatt megtapasztalta, hogy
A program munkatársai, a különböző szakemberek már a várandós anyát megkeresik, felvilágosítást nyújtanak neki egészségügyi szempontból. Nyomon követik ugyanakkor a megszületett kisgyerek fejlődését, a hat központban olyan szolgáltatásokat nyújtanak, amely a gyerek fejlesztését célozza, hogy ne lemaradással kezdje az óvodát, majd az iskolát.
Laczkó Albert Elemér, Ludescher László és Kerezsi Hajnalka
Fotó: Haáz Vince
Kerezsi Hajnalka arról beszélt, hogy nagyon sok helyen például az egyik legalapvetőbb dolog hiányzik, a padló, amelyen a kicsi megtanul kúszni, mászni, ami a további fizikai is szellemi fejlődéséhez elengedhetetlen. Ahogy a cipőfűzést is négyéves korban kell megtanítani a gyereknek – tette hozzá a programvezető, aki elmondta, ezekben a közösségekben nem tudják, hogyan, miként neveljék a gyerekeket, ezért meg kell tanítani az anyáknak, hogy ne az ösztöneikre hallgatva, hanem tudatosan fejlesszék kicsinyeiket.
A programismertető sajtótájékoztatón jelen lévő Laczkó Albert Elemér gyergyóremetei polgármester elmondta, több mint egy évtizede együttműködnek a Caritasszal, és most is szívesen kapcsolódtak a programhoz. Amint fogalmazott, bár a költségvetését tekintve kis projektről van szó, a hozadéka annál jelentősebb. Ugyanezt erősítette meg Sófalvi Szabolcs marosszentgyörgyi polgármester is, aki szerint
szakmai tanfolyamot végeznek, hogy munkahelyet találhassanak, a kisgyerekekkel pedig úgy foglalkoznak, hogy azok óvodába és iskolába járjanak. Mert tanulás nélkül nem megy, a szegénységet csak úgy lehet felszámolni, ha iskolába járnak a gyerekek, de ahhoz irányítani, nevelni is kell őket – hangsúlyozta a marosszentgyörgyi elöljáró.
A szeptember 1-jén indult és 2023 novemberéig tartó, közel négymillió lejes program 85 százalékát a Norvég Alap, míg 15 százalékát a román állam fizeti. Két év után következik még öt év, amikor a programban résztvevő önkormányzatok hozzájárulásával folytatódik az elkezdett munka.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!