
Fotó: Veres Nándor
Az új óvodának, valamint a polgármesteri hivatal új épületének az elkészülését, illetve a szennyvíztisztítónak és a hozzá tartozó gerincvezetéknek a kiépítését ünnepelték vasárnap Kápolnásfaluban. Összesen majdnem kétmillió euró a megvalósított beruházások értéke.
2019. december 15., 19:312019. december 15., 19:31
Két helyszínen három beruházás átadási ünnepségét tartották meg vasárnap Kápolnásfaluban: felépült a település új, kétszintes óvodája, elkészült a polgármesteri hivatal új épülete is, továbbá átadták a falu új szennyvíztisztítóját és a rendszer gerincvezetékét.
amint azt Benedek László polgármester lapunknak elmondta, e tekintetben történelmi pillanat volt a mai. A kétszintes óvodát 500 ezer euró értékű, európai uniós pályázati finanszírozásból építették fel, az épületben a csoporttermek, illemhelyek mellett betegszoba, tálalókonyha, illetve iroda is helyet kapott, udvarán pedig modern játszótér.
Az óvoda a játékos felfedezések, az ismeretszerzés első birodalma, ezért olyan fontos egy ember személyiségének alakulásában. A számítógépek, okostelefonok világban a mai óvodának nagy felelőssége van – hangsúlyozta az eseményen mondott beszédében Bálint Irma, a helyi általános iskola és az óvoda igazgatónője. Elmondta, jelenleg három csoporttal működik a tanintézmény, de a csoportok száma a beiratkozásoktól függ.
Fotó: Veres Nándor
A kápolnásfalusi napközis korú gyerekek jó részét Szentegyházán járatják napközibe szüleik, és mivel januárban kezdődik a beiskolázási időszak, a tanintézet vezetője megragadta az alkalmat és
A két helyszínen megrendezett átadássorozaton Benedek László polgármester mellett beszédet mondott Sebestyén Csaba parlamenti képviselő, Bíró Barna Botond, a megyei tanács alelnöke, valamint Percze László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja, továbbá jelen volt az eseményen Ioan Hîrb, a Vidéki Befektetéseket Finanszírozó Ügynökség (AFIR) Hargita megyei kirendeltségének vezetője is. Az új épületeket Major Sándor plébános áldotta meg.
Sebestyén Csaba beszédében egyebek mellett elmondta, a családi gazdaságok megerősítését tűzték ki célul a következő évekre, hogy vonzóbb legyen a vidék a fiatalok számára, és beteljenek az óvodák, iskolák.
A szennyvíztisztító állomást és a rendszerhez tartozó mintegy nyolc kilométer hosszú gerincvezetéket egymillió eurós európai uniós finanszírozásból építették ki. A rendszert jövő év tavaszán helyezik működésbe, és amint az időjárás engedi, megkezdik a bekötéseket is – mondta el beszédében Benedek László polgármester.
A polgármesteri hivatal új épülete kétszintes, már jó öt éve felhúzták az épületet, de lassan haladt a befejezése, és a településvezető szerint nem is tartották elsődleges feladatuknak ezt, mert mindig voltak fontosabb beruházások. A munkálat költségei az épület bebútorozásával együtt elérik a 250 ezer eurós értéket, ezt saját költségvetéséből, állami támogatásból, illetve a megyei tanács hozzájárulásából fizette az önkormányzat.
Fotó: Veres Nándor
Mivel eredetileg a helyi közbirtokossági is az új épületben kapott volna helyet, ők is részt vállaltak a költségekből, ezt az elkövetkező három évben visszafizeti a településvezetés, ugyanis időközben saját székházba költözött a közbirtokosság. A polgármesteri hivatal új, 190 négyzetméter alapterületű épületének
Az átadott fejlesztések nemcsak a település jelene iránti gondoskodást jelentik, hanem legfőképpen azt, hogy a közösség vezetői távlatokban és felelősséggel gondolkodnak. „Óvodát ugyanis olyan helyen építenek, ahol vannak gyermekek, komoly beruházásokat pedig ott eszközölnek, ahol a közösség hisz saját magában, hisz erejében és hisz egy közös jövőben” – fogalmazott beszédében Percze László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja, egyszersmind tolmácsolva Tóth László főkonzul üdvözletét és jókívánságait.
Fotó: Veres Nándor
„Mindannyian, ha visszagondolunk, hogy milyen körülmények között jártunk óvodába, akkor nyugtázhatjuk, hogy itt Kápolnásfaluban a megye legkorszerűbb napközi otthonába járhat a legifjabb generáció” – mondta beszédében Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, a polgármesteri hivatal új épületével kapcsolatban hangsúlyozva az összefogás és az együttműködés fontosságát.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!