
Fotó: Veres Nándor
Az új óvodának, valamint a polgármesteri hivatal új épületének az elkészülését, illetve a szennyvíztisztítónak és a hozzá tartozó gerincvezetéknek a kiépítését ünnepelték vasárnap Kápolnásfaluban. Összesen majdnem kétmillió euró a megvalósított beruházások értéke.
2019. december 15., 19:312019. december 15., 19:31
Két helyszínen három beruházás átadási ünnepségét tartották meg vasárnap Kápolnásfaluban: felépült a település új, kétszintes óvodája, elkészült a polgármesteri hivatal új épülete is, továbbá átadták a falu új szennyvíztisztítóját és a rendszer gerincvezetékét.
amint azt Benedek László polgármester lapunknak elmondta, e tekintetben történelmi pillanat volt a mai. A kétszintes óvodát 500 ezer euró értékű, európai uniós pályázati finanszírozásból építették fel, az épületben a csoporttermek, illemhelyek mellett betegszoba, tálalókonyha, illetve iroda is helyet kapott, udvarán pedig modern játszótér.
Az óvoda a játékos felfedezések, az ismeretszerzés első birodalma, ezért olyan fontos egy ember személyiségének alakulásában. A számítógépek, okostelefonok világban a mai óvodának nagy felelőssége van – hangsúlyozta az eseményen mondott beszédében Bálint Irma, a helyi általános iskola és az óvoda igazgatónője. Elmondta, jelenleg három csoporttal működik a tanintézmény, de a csoportok száma a beiratkozásoktól függ.
Fotó: Veres Nándor
A kápolnásfalusi napközis korú gyerekek jó részét Szentegyházán járatják napközibe szüleik, és mivel januárban kezdődik a beiskolázási időszak, a tanintézet vezetője megragadta az alkalmat és
A két helyszínen megrendezett átadássorozaton Benedek László polgármester mellett beszédet mondott Sebestyén Csaba parlamenti képviselő, Bíró Barna Botond, a megyei tanács alelnöke, valamint Percze László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja, továbbá jelen volt az eseményen Ioan Hîrb, a Vidéki Befektetéseket Finanszírozó Ügynökség (AFIR) Hargita megyei kirendeltségének vezetője is. Az új épületeket Major Sándor plébános áldotta meg.
Sebestyén Csaba beszédében egyebek mellett elmondta, a családi gazdaságok megerősítését tűzték ki célul a következő évekre, hogy vonzóbb legyen a vidék a fiatalok számára, és beteljenek az óvodák, iskolák.
A szennyvíztisztító állomást és a rendszerhez tartozó mintegy nyolc kilométer hosszú gerincvezetéket egymillió eurós európai uniós finanszírozásból építették ki. A rendszert jövő év tavaszán helyezik működésbe, és amint az időjárás engedi, megkezdik a bekötéseket is – mondta el beszédében Benedek László polgármester.
A polgármesteri hivatal új épülete kétszintes, már jó öt éve felhúzták az épületet, de lassan haladt a befejezése, és a településvezető szerint nem is tartották elsődleges feladatuknak ezt, mert mindig voltak fontosabb beruházások. A munkálat költségei az épület bebútorozásával együtt elérik a 250 ezer eurós értéket, ezt saját költségvetéséből, állami támogatásból, illetve a megyei tanács hozzájárulásából fizette az önkormányzat.
Fotó: Veres Nándor
Mivel eredetileg a helyi közbirtokossági is az új épületben kapott volna helyet, ők is részt vállaltak a költségekből, ezt az elkövetkező három évben visszafizeti a településvezetés, ugyanis időközben saját székházba költözött a közbirtokosság. A polgármesteri hivatal új, 190 négyzetméter alapterületű épületének
Az átadott fejlesztések nemcsak a település jelene iránti gondoskodást jelentik, hanem legfőképpen azt, hogy a közösség vezetői távlatokban és felelősséggel gondolkodnak. „Óvodát ugyanis olyan helyen építenek, ahol vannak gyermekek, komoly beruházásokat pedig ott eszközölnek, ahol a közösség hisz saját magában, hisz erejében és hisz egy közös jövőben” – fogalmazott beszédében Percze László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja, egyszersmind tolmácsolva Tóth László főkonzul üdvözletét és jókívánságait.
Fotó: Veres Nándor
„Mindannyian, ha visszagondolunk, hogy milyen körülmények között jártunk óvodába, akkor nyugtázhatjuk, hogy itt Kápolnásfaluban a megye legkorszerűbb napközi otthonába járhat a legifjabb generáció” – mondta beszédében Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, a polgármesteri hivatal új épületével kapcsolatban hangsúlyozva az összefogás és az együttműködés fontosságát.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!