
Fotó: Tusnad Eco Bear Cave
Medvebiztos hulladéktárolókat helyeztek ki pénteken Tusnádfürdő utcáira a WWF Románia Biztonság az embereknek – védelem a medvéknek elnevezésű kísérleti programja keretében.
2024. május 17., 18:392024. május 17., 18:39
2024. május 18., 14:212024. május 18., 14:21
A város önkormányzata ötféle modellt szándékozik tesztelni a következő hónapokban, hogy kiválassza majd a legmegfelelőbbet és legbiztonságosabbat, amit továbbra is használni fog. Jelenleg 16 kukát vettek használatba – számol be az Agerpres.
Butyka Zsolt polgármester szerint a Romániában eddig még nem használt medvebiztos kukák beszerzése és kihelyezése óriási lépést jelent a közösségnek, és
Az elöljáró reméli ugyanakkor, hogy más településeknek is jó példát mutatnak ezzel a projekttel.
A kísérleti program koordinátora, Imecs István biológus elmondta, hogy tavaly egy tusnádfürdői tudományos konferencián a szlovákiai Tátrai Nemzeti Park képviselője bemutatta a medvebiztos kukák több modelljét, amelyek már bizonyították hatékonyságukat. A szakember közlése szerint
„Ezeket már tesztelték medvéken Szlovákiában, így nem kétséges, hogy a medve nem jut el a hulladékhoz. A városban azonban még tesztelnünk kell, hogy lássuk, hogyan használja őket a lakosság és a turisták, melyek a legmegfelelőbb modellek, a város mely pontjain van szükség ilyen konténerekre.
– fogalmazott Imecs.
Felhívta azonban a figyelmet: rendkívül fontos, hogy az emberek helyesen használják ezeket a kukákat, és ne tároljanak hulladékot azokon kívül.
Az eseményen jelen levő Cistian-Remus Papp, a WEF Románia vadvilág és védett területek osztályának koordinátora kijelentette:
Magyarázata szerint Tusnádfürdő a nagyvadak egy fontos vonulási útján fekszik, emiatt is olyan gyakori a környéken az ember-medve találkozás.
Hálózati munkálatok miatt csütörtökön több Maros megyei több településen is korlátozzák az ivóvíz-szolgáltatást – közli az Aquaserv vízszolgáltató vállalat.
Egy 15 és egy 16 éves fiú vesztette életét szerda este Medgyesen, miután elütötte őket egy tolatómozdony.
Nem csak a környékbeli falvakból ingázóknak, hanem a Székelykeresztúron élő, a könnyűiparból leépítésre kerülő munkavállalók számára is nehéz lesz elhelyezkedni a helyi munkaerőpiacon, a jelenlegi kínálat alapján.
Nemkívánatos személlyé nyilvánítottak Romániában egy marokkói állampolgárt. A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) szerint a férfi terrorista propagandát terjesztett, és romániai polgárok radikalizálásában is részt vett.
Nem mindennapi eseményre hívták meg a Székelyhont szerdán: 65 éves érettségi találkozóját tartotta a Gábor Áron Iskolaközpont jogelődjének számító Szentegyházi Vegyes Középiskola 1960-61-es tanévben végzett évfolyama.
Szedd magad levendulaszüretet szervez a gyergyószentmiklósi Vidékfejlesztés pénteken délután.
A nyári érettségire beiratkozott diákok 97,4 százaléka vett részt szerdán a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból (matematikából vagy történelemből) tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
A védelmi minisztérium radarrendszere szerdán 13:20-kor egy légi célpontot észlelt az ukrán-román határ közelében, az ukrajnai Vilkove településtől mintegy 30 kilométerre.
Két szállítót is tetten értek kedden a Hargita megyei hatóságok, akik a faanyagok fuvarozásának szabályozásait hagyták figyelmen kívül. Súlyos pénzbüntetés és faanyag elkobzás is következett.
Sorin Grindeanu szociáldemokrata pártelnök szerdán kijelentette, abban az esetben egyezik bele a rotációs kormányzásba, ha a PSD adja elsőként a miniszterelnököt.
szóljon hozzá!