
Fotó: Gábos Albin
A csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium Kollégiumának külső és belső felújítását valósították meg magyar kormánytámogatásból, a munkálatok költsége meghaladta a kétmillió lejt. Tekintettel arra, hogy további fejlesztésekre van szükség, ezért hozzávetőleg ugyanekkora összegre készül pályázni az ingatlant ügykezelő Szent Kereszt Plébánia és az iskola közössége.
2019. május 12., 13:392019. május 12., 13:39
Tamás Levente, a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium igazgatója a nagyszabású beruházásaik eredményéről és jövőbeli terveikről is beszámolt a Székelyhonnak. Nemrég zárták le ugyanis a bentlakás épületének külső és belső felújítását célzó projektjüket, amelyet a magyar kormány a Bethlen Gábor Alap révén 2,174 millió lejjel támogatott.
„A pályázatot 2016 decemberében nyújtottuk be, azonban az előkészítési fázisban nem volt előrelátható számos költség (...), így az eredeti elképzelések csak részben valósulhattak meg” – magyarázta az igazgató.
Fotó: Gábos Albin
A munkálatok során végül elkészült az épület külső hőszigetelése, a tetőfödém szigetelése, a tetőhéjazat javítása, főként a külső nyílászárók cseréje, az épülethomlokzatok festése, továbbá a vizesblokkok teljes felújítása. Ugyanakkor sikerült részben megoldani a belső padlóburkolatok cseréjét és a belső festést, valamint a fűtésrendszeren és a villanyhálózaton a legszükségesebb funkcionális javításokat is elvégezték. Továbbá a Hargita megyei önkormányzat is hozzájárult egy pályázat révén a tűzoltósági engedélyezéshez szükséges száraztűzcsap-hálózat kiépítéséhez.
„Viszont a fűtés- és villamoshálózat teljes felújítása nem tudott megvalósulni ebből a pénzkeretből. Ugyanakkor a központi park felőli terasz vízszigetelése és a héjazat javítása, a tűzoltósági engedélyeztetéshez szükséges füstérzékelő- és riasztórendszer felszerelése, valamint a nagyterem festése és nyílászáróinak cseréje is egy következő szakaszra maradt” – sorolta a további tennivalókat a tanintézet vezetője, hozzátéve, hogy becsléseik szerint ezeknek a kivitelezéséhez
Az ingatlant ügykezelő Szent Kereszt Plébánia és az iskola vezetősége már kész tervekkel rendelkezik a beruházás folytatásához, ezért újabb pályázatokat, illetve támogatási kérelmeket adott le többek között a Bethlen Gábor Alaphoz és a Hargita megyei, valamint a helyi önkormányzatokhoz a tervezett fejlesztések befejezésére.
Fotó: Gábos Albin
„Fontos megjegyezni azonban, hogy az eddig elvégzett munka is jelentősnek számít, hiszen
az eredetileg nem kollégiumnak szánt épületen, és amelyben Hargita megye második legnagyobb diákotthona működik” – hangsúlyozta Tamás Levente.
Fotó: Gábos Albin
Mint megtudtuk, az ingatlant eredetileg uszodának tervezték, később szabták át iskolai használatra, így 2001 óta a gimnázium diákotthonaként működik (140 férőhellyel), ugyanakkor konyha és étkezde is működik benne, továbbá van egy kápolnadíszterme, amely az iskolai célú programok mellett otthont ad a város kulturális, művelődési és tudományos rendezvényeinek.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
1 hozzászólás