
Fotó: Gábos Albin
A csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium Kollégiumának külső és belső felújítását valósították meg magyar kormánytámogatásból, a munkálatok költsége meghaladta a kétmillió lejt. Tekintettel arra, hogy további fejlesztésekre van szükség, ezért hozzávetőleg ugyanekkora összegre készül pályázni az ingatlant ügykezelő Szent Kereszt Plébánia és az iskola közössége.
2019. május 12., 13:392019. május 12., 13:39
Tamás Levente, a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium igazgatója a nagyszabású beruházásaik eredményéről és jövőbeli terveikről is beszámolt a Székelyhonnak. Nemrég zárták le ugyanis a bentlakás épületének külső és belső felújítását célzó projektjüket, amelyet a magyar kormány a Bethlen Gábor Alap révén 2,174 millió lejjel támogatott.
„A pályázatot 2016 decemberében nyújtottuk be, azonban az előkészítési fázisban nem volt előrelátható számos költség (...), így az eredeti elképzelések csak részben valósulhattak meg” – magyarázta az igazgató.
Fotó: Gábos Albin
A munkálatok során végül elkészült az épület külső hőszigetelése, a tetőfödém szigetelése, a tetőhéjazat javítása, főként a külső nyílászárók cseréje, az épülethomlokzatok festése, továbbá a vizesblokkok teljes felújítása. Ugyanakkor sikerült részben megoldani a belső padlóburkolatok cseréjét és a belső festést, valamint a fűtésrendszeren és a villanyhálózaton a legszükségesebb funkcionális javításokat is elvégezték. Továbbá a Hargita megyei önkormányzat is hozzájárult egy pályázat révén a tűzoltósági engedélyezéshez szükséges száraztűzcsap-hálózat kiépítéséhez.
„Viszont a fűtés- és villamoshálózat teljes felújítása nem tudott megvalósulni ebből a pénzkeretből. Ugyanakkor a központi park felőli terasz vízszigetelése és a héjazat javítása, a tűzoltósági engedélyeztetéshez szükséges füstérzékelő- és riasztórendszer felszerelése, valamint a nagyterem festése és nyílászáróinak cseréje is egy következő szakaszra maradt” – sorolta a további tennivalókat a tanintézet vezetője, hozzátéve, hogy becsléseik szerint ezeknek a kivitelezéséhez
Az ingatlant ügykezelő Szent Kereszt Plébánia és az iskola vezetősége már kész tervekkel rendelkezik a beruházás folytatásához, ezért újabb pályázatokat, illetve támogatási kérelmeket adott le többek között a Bethlen Gábor Alaphoz és a Hargita megyei, valamint a helyi önkormányzatokhoz a tervezett fejlesztések befejezésére.
Fotó: Gábos Albin
„Fontos megjegyezni azonban, hogy az eddig elvégzett munka is jelentősnek számít, hiszen
az eredetileg nem kollégiumnak szánt épületen, és amelyben Hargita megye második legnagyobb diákotthona működik” – hangsúlyozta Tamás Levente.
Fotó: Gábos Albin
Mint megtudtuk, az ingatlant eredetileg uszodának tervezték, később szabták át iskolai használatra, így 2001 óta a gimnázium diákotthonaként működik (140 férőhellyel), ugyanakkor konyha és étkezde is működik benne, továbbá van egy kápolnadíszterme, amely az iskolai célú programok mellett otthont ad a város kulturális, művelődési és tudományos rendezvényeinek.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
1 hozzászólás