
Le van zárva a kíváncsiskodók előtt a mozi
Fotó: Haáz Vince
Bizonytalan, hogy hatvanéves születésnapjára felújul-e a szászrégeni Patria mozi, hiszen az Országos Beruházási Társaság (CNI) el van maradva a számlák törlesztésével. De Márk Endre polgármester bizakodó, hogy több tíz éves szünet után sikerül újra beüzemelni és kulturális központtá alakítani a belvárosi épületet.
2024. április 23., 11:132024. április 23., 11:13
Mostoha sorsa volt az 1964. augusztus 23-án beüzemelt szászrégeni Patria mozinak. A belvárosban, kitűnő helyen levő létesítményben 2005 óta nem volt filmvetítés, 2008-ban az ország többi mozijával együtt a helyi önkormányzat tulajdonába került. A mindenkori városvezetés többször próbált pályázni a filmszínház felújítására, nem nagy sikerrel. Jelenleg azonban gőzerővel dolgoznak a moziban.
A mozi felújításának terve 2021 januárjában került fel az Országos Beruházási Társaság (CNI) támogatási jegyzékére, akkor írta alá Márk Endre polgármester a finanszírozási szerződést – ennek értéke 11 millió lej. Azonban a munkálatok csak 2023 márciusában kezdődtek el, és jelenleg is zajlanak. Mint a városvezető elmondta,
lesz többek között egy nagyobb, 145 férőhelyes terem, amelyet kisebb részekre is lehet osztani, itt konferenciákat, színházi előadásokat is szeretnének tartani, de akár házasságkötő-teremként is használni lehet majd. Lesz továbbá egy 54 férőhelyes, 3D filmek vetítésére alkalmas moziterem, de kisebb foglalkozások megszervezését lehetővé tevő terem és falatozó is.
Az épület előterét kiállítások megrendezésére is használni tudják majd.
Azért mondom feltételes módban, mert sajnos az országos befektetési vállalat több számlát nem törlesztett, így csak bizakodunk, hogy a cég továbbra is dolgozni fog és befejezi a munkálatokat. Komoly kivitelezőről van szó, aki az országban már több moziépületet is felújított, felszerelt” – mondta a szászrégeni polgármester.
Fotó: Haáz Vince
Az még nem dőlt el, hogy a város maga fogja a filmvetítést megoldani vagy bérbe adja a helyet egy szakcégnek. Az biztos, hogy a szászrégenieknek már idén lehetősége lesz helyben moziba menni, és nem kell ezért Marosvásárhelyre utazniuk.
Márk Endre elmondta, örvendenek, hogy végre munkateleppé vált a sokáig használatlanul álló mozi, hiszen szükség van filmszínházra, de újabb közösségi, kulturális térre is. Jelenleg a nagyobb rendezvényeket a kultúrházban szervezik, de a könyvtárban is van egy kisebb terem, ahol a magyar és román kisebb ünnepeket meg tudják tartani.
Hiányoznak a térkövek, de nem sokáig
Fotó: Haáz Vince
Szászrégen polgármester elmondta, hogy a korábbi polgármester a mozi és a városháza előtti központi parkban szervezte meg a városnapokat, de – mint a visszajelzésekből kiderült – az nem volt erre alkalmas, így a nagyobb koncerteket, szabadtéri eseményeket átköltöztették a Kerekerdő mellé. Jelenleg
két kisebb játszóteret is kialakítanak és egységesítik a park kinézetelét. Fel fogják újítani a több éve nem működő szökőkutat is, de csak a park rendbetétele után, ugyanis nem lehet két munkatelepet megnyitni ugyanazon a helyszínen. A park bár most még munkatelep, nyáron már pihenésre, kikapcsolódásra alkalmas helyszín lesz Szászrégen belvárosában.
Épp tízórai szünetben látogattunk a parkba Márk Endre polgármesterrel
Fotó: Haáz Vince
Tágas és zöld a szászrégeni központi park
Fotó: Haáz Vince
Együttműködési megállapodást írt alá pénteken Csíkszeredai Városháza és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem. A dokumentumot Sógor Enikő alpolgármester és Pap Levente dékán látta el kézjegyével.
Lezárult az Erdélyi Mentorprogram negyedik évada, pénteken díjazták azokat az erdélyi vállalkozókat, akik részt vettek benne. A cél az volt, hogy az elmúlt egy évben a tapasztalt erdélyi magyar nagyvállakozók átadják a tudást a kezdő vállalkozóknak.
A parlament csütörtökön szavaz a 2026-os büdzsétervezetről.
A kézdivásárhelyi tanács pénteken rendkívüli tanácsülésen megszavazta a helyi adók és illetékek módosítását, amelynek értelmében több adótípus csökkenhet. Az önkormányzat a fogyatékkal élő személyek terheit is igyekszik enyhíteni.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy a kormány figyelemmel kíséri az üzemanyagárak alakulását, hogy „bizonyos módon enyhítse azok hatását”, de hangsúlyozta, hogy az áremelkedést nem áll módjában szabályozni.
Ambrus Pál birkózóbajnok és aranydiplomás ügyvéd szobrát leplezték le szülővárosában, Szentegyházán pénteken. A felszólalók a jeles személyiség eredményeit, tartását, küzdeni akarását és becsületét méltatták.
Állami kitüntetéseket és művészeti díjakat adott át pénteken a Pesti Vigadóban Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a március 15., a nemzeti ünnep alkalmából.
A március 15-i ünnepségsorozat zavartalan lebonyolítása okán útlezárásra és forgalomkorlátozásra számíthatunk Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön.
Hamis nyilatkozattétellel és bigámiával vádolnak egy nőt, miután másodszor is megházasodott, anélkül hogy elvált volna az első férjétől. A nő az anyakönyvvezető előtt azt állította, hogy semmilyen jogi akadálya nincs a második házasságnak.
Európában – így Romániában is – strukturális gázolajhiány tapasztalható, ezért a térség jobban függ az importtól, mint a benzin esetében.
szóljon hozzá!