Új keresztet helyeztek el a napokban a csíkszentmihályi római katolikus vártemplom tornyán a műemlékegyüttes teljes körű felújításának részeként. A toronygömbben egy időkapszula is helyet kapott.
2020. május 04., 10:552020. május 04., 10:55
2020. május 04., 11:372020. május 04., 11:37
Fotó: Pinti Attila
Új keresztet helyeztek el a napokban a csíkszentmihályi római katolikus vártemplom tornyán a műemlékegyüttes teljes körű felújításának részeként. A toronygömbben egy időkapszula is helyet kapott.
2020. május 04., 10:552020. május 04., 10:55
2020. május 04., 11:372020. május 04., 11:37
Fotó: Pinti Attila
Évekig tartó engedélyeztetési eljárás után láthattak hozzá idén a csíkszentmihályi műemlék templom teljes körű külső felújításához. A közel másfél millió lej értékű beruházást a pályázati határidő szerint december végéig kell befejeznie a kivitelezőnek.
Mint Bogos Róbert projektfelelőstől megtudtuk,
Első körben a belső felújításokat végezték el egy másik, a Szent László emlékévhez kapcsolódó pályázat segítségével. Feltárták, restaurálták és konzerválták a templomban található, 1420-as évekből származó Szent László freskót.

Szent László legendáját felelevenítő falkép-részleteket restaurálnak a csíkszentmihályi római katolikus vártemplomban, a feltárási munka javát elvégezték, a freskó kivehető részleteit a továbbiakban kiegészítik és -színesítik, megfelelve a szakmai elvárásoknak.
Emellett az 1750-es évekből előkerült barokk oltárfestményt is restaurálták, illetve két 1936-ban festett falfestményt is, amelyek az angyali üdvözletet és az utolsó vacsorát örökítik meg. Továbbá korszerűsítették a hangosítást, a világítást és az elektromos fűtést. A jelenleg folyamatban lévő, másik pályázat által megvalósuló teljes külső felújításhoz idén láttak hozzá, és az év végéig kell befejezniük. A beruházás értéke 1,4 millió lej (102,2 millió forint). A munkálatokat a magyar kormány 80,1 millió forinttal támogatta a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-n keresztül. Ezt egészíti ki a helyi közbirtokosság és a hívek adománya, illetve a helyi önkormányzat támogatása.
A toronygömbbe egy időkapszulát is elhelyeztek, mivel Bogos Róbert elmondása szerint csalódásként élték meg, hogy a régi kereszt eltávolítása után semmilyen régi iratot nem találtak, csupán néhány krajcárt.
Fotó: Pinti Attila
Így az új toronygömbbe elhelyezett időkapszulával az utókor számára örökítenék meg a jelenlegi felújítás részleteit. A héten a torony restaurálásával és a tetőszerkezet felújításával folytatódnak a munkálatok.
A műemlék templom teljes külső felújításának részleteivel kapcsolatosan Bogos Ernő tervező azt is elárulta, hogy a kivitelezés során szükséges néhány helyen konszolidációs munkálatokat végezni, például a sekrestye egyik sarkának falazását kell majd megoldani.
Fotó: Pinti Attila
A tervezés során előzetes kutatásokat is végeztek annak érdekében, hogy a templomot az eredeti formája szerint állítsák helyre. A tervező rámutatott: a műemléképületek többségéhez hasonlóan a csíkszentmihályi templomnak is sajátossága, hogy különböző korok építési fázisai köszönnek vissza rajtuk.
– zárta Bogos Ernő.
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
1 hozzászólás