
Fotó: Veres Nándor
Új időszakos kiállítással jelentkezik a Csíki Székely Múzeum, amelynek címe Lányok, asszonyok Nagy Imre művészetében. A kiállítás megnyitóját pénteken tartották, a tárlat július 30-ig látogatható, hétfő kivételével naponta 9 és 16 óra között.
2021. június 18., 19:532021. június 18., 19:53
Nagy Imrét rendkívül szoros és sajátos kapcsolat fűzte az őt körülvevő természethez – ezt igazolják a festő képzőművészeti alkotásai, illetve azok a személyek is, akik ismerték vagy találkoztak vele. Ebbe a viszonyba nyújtott bepillantást legutóbb a 2019-es Állatok című tárlat, amit a művész alkotásaiból a zsögödi galériában rendezett Túros Eszter, még a világjárvány kitörése előtt.
A tárlat pénteki megnyitóján Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója úgy fogalmazott, hogy a néhány hónapos lezárást, szigorú periódust követően az intézmény állandó kiállításai újra látogathatók június elejétől, és örömmel tapasztalták, hogy a belföldi turizmus most is jelentős érdeklődést mutat Székelyföld iránt, ez alól pedig a Csíki Székely Múzeum sem kivétel.
Fotó: Veres Nándor
A kiállítással kapcsolatban elhangzott, Nagy Imre a térség kulturális örökségének a része, a természet iránti szenvedélyes vágyhoz nyilvánvalóan hozzátartozik a nők, a nőiség érző és értő megfigyelése, ábrázolása.
A tárlaton a művész néha meglepően különböző, de kivétel nélkül élettel teli grafikái kerülnek előtérbe, a festmények közül pedig kevésbé ismert alkotásokat mutatnak be.
Fotó: Veres Nándor
A válogatás megtekintését legkevesebb három szempont figyelembevételével ajánlják a látogatóknak: egyfelől érdemes szemügyre venni a női életszakaszok, ezekkel kapcsolatban pedig a nőiség különböző minőségeinek reprezentációját az életműben, másfelől a festői nyelvezet átalakulását.
Fotó: Veres Nándor
Ez utóbbit hangsúlyozza a kiállításon egy korai, kecskeméti akt, illetve a késői, összetéveszthetetlen, sokalakos kompozíciók párhuzamba állítása. Érzékeltetni kívánják – harmadsorban – azt is, hogy Nagy Imre bizonyos témák esetében hogyan jutott el a tanulmányoktól és vázlatoktól a metszeteken át az olajkompozícióig.
Fotó: Veres Nándor
Az időszakos kiállítást pénteken délután hat órától Ladó Ágota és Túros Eszter művészettörténészek, a kiállítás kurátorai nyitották meg. Az eseményen köszöntőbeszédet mondott Korodi Attila csíkszeredai polgármester is. A kiállítás folyó év július 30-áig látogatható, hétfő kivételével naponta 9 és 16 óra között.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Nagyon meglepődtek a hatóságok, amikor több hüllőfajt, pitonokat, boákat, rendkívül ritka viperákat, tarantulákat, egy krokodilt és egy varánuszt fedeztek fel egy 12 négyzetméteres szobában Bihar megyében.
Nagy az aggódalom és a felháborodás is az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben a kormány 10 százalékos költségcsökkentési terve miatt. Az érdekvédelem képviselője szerint éppen a jó szakembereket veszíthetik el az ágazatok, ha ez megvalósul.
Egy 59 éves nő életét vesztette, egy másik pedig megsérült csütörtökön, a Kolozs megyei Gyerőfalva és Körösfő között az 1-es országúton történt közúti balesetben; a balesetet okozó sofőr elhajtott a helyszínről.
Marosvásárhelyen csaknem ötszáz utca van és ezek csupán felében járnak a hókotró gépek. Soós Zoltán polgármester szerint a prioritás az, hogy a városi közlekedés folyamatos legyen, ne álljon le.
Nicușor Dan csütörtökön kijelentette, reménykedik abban, hogy 2026 elhozza a békét Európában, és Románia támogatja Donald Trump amerikai elnök erőfeszítéseit a gyors és tartós békét eredményező tárgyalásokra.
Marosvásárhelyen idén is megszervezik az ökumenikus imahetet, amikor a különböző felekezetű hívők más-más templomban gyűlnek össze igét hallgatni, imádkozni. Idén az imahét január 18-án, vasárnap kezdődik.
A tűzoltók helyszínelése nyomán kiderült, hogy nem gázpalack robbanása okozta a csütörtök délutáni bikfalvi balesetet.
Mindössze néhány másodperc választott el egy járókelőt attól, hogy súlyos sérüléseket szenvedjen, amikor a lugosi rendőrség egyik melléképületében robbanás történt.
Sepsiszentgyörgyön január 20-án, kedden, 17 órától lakossági fórumot tartanak, amelynek fő témája az adóemelés lesz – jelentette be közösségi oldalán a város polgármestere, Antal Árpád.
Inkább érdeklődtek, mintsem fizettek – nem alakultak ki hosszú sorok a csíkszeredai városháza ügyfélközpontjában az adófizetésre a pénztáraknál. A tumultus elmaradt az első adófizetési napon, csütörtökön.
szóljon hozzá!